MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Operator sieci PLAY: stacja w Zarszynie otrzymała decyzję o lokalizacji kilkuset metrów od centrum wsi

OPRAC.:
Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Obawy mieszkańców  przed szkodliwym wpływem na zdrowie tego typu inwestycji wynikają, zdaniem operatora,  najczęściej z braku specjalistycznej wiedzy na temat ich rzeczywistych oddziaływań, tendencyjnych niefachowych opinii i wywołanego nimi lęku przed wyolbrzymionym zagrożeniem
Obawy mieszkańców przed szkodliwym wpływem na zdrowie tego typu inwestycji wynikają, zdaniem operatora, najczęściej z braku specjalistycznej wiedzy na temat ich rzeczywistych oddziaływań, tendencyjnych niefachowych opinii i wywołanego nimi lęku przed wyolbrzymionym zagrożeniem arch . UG w Zarszynie
Operator sieci PLAY po publikacji pt. „Mieszkańcy Zarszyna protestują przeciwko lokalizacji nadajnika. Nie mają zamiaru odpuścić” przedstawił stanowisko P4 Sp. z o.o. w sprawie inwestycji w Zarszynie.

– W ramach swojej działalności operacyjnej P4 sp. z o.o. (operator sieci PLAY) prowadzi w trybie ciągłym wiele inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju, w tym także w gminie Zarszyn. Naszą misją jako operatora sieci telekomunikacyjnej jest zapewnienie wysokiej jakości usług głosowych i transmisji danych, bez których niemożliwe jest codzienne funkcjonowanie gospodarki krajowej, przedsiębiorstw, urzędów, a także jak pokazują ostatnie dwa lata – również każdego z nas. Widzimy, że już dziś są w Polsce miejsca, w których stabilnie nie działają płatności kartą i są trudności z wykonywaniem połączeń na numery alarmowe – podkreśla Paweł Antończyk. z P4 sp.z o.o.

Stacje bazowe zaliczane są do inwestycji celu publicznego

Wszystkie stacje bazowe telefonii komórkowej, w myśl obowiązujących przepisów (ustawa o gospodarce nieruchomościami), zaliczane są do tzw. inwestycji celu publicznego. Jest to szczególna kategoria inwestycji realizujących określoną funkcję społeczną, do których należą obok infrastruktury telekomunikacyjnej m.in. takie obiekty jak drogi publiczne, linii energetyczne, czy infrastruktura służąca zaopatrzeniu ludności w wodę. W przypadku stacji bazowych ich cel publiczny wynika przede wszystkim z podstawowej funkcji jakie realizują, a więc zapewnienia łączności, w tym dostępu do tak podstawowych usług jak łączność głosowa, SMS/MMS, dostęp do internetu, możliwość realizacji połączeń na numery alarmowe czy lokalizacja w sytuacjach alarmowych. Każda funkcjonująca stacja bazowa zapewnia dostęp do tego rodzaju usług nawet kilku tysiącom unikalnych użytkowników dziennie, którzy znajdą się w jej zasięgu.

– Podejmowane przez nas w tym zakresie działania są spójne zarówno z krajowymi strategiami na rzecz cyfryzacji jak i regionalnymi. Strategia Rozwoju Województwa Podkarpackiego do 2030 r. jako jeden z najważniejszych celów wymienia rozwój infrastruktury informacyjno-komunikacyjnej regionu. Jest ona niezbędna dla rozwoju nowoczesnych usług dla mieszkańców i osób odwiedzających a także poprawy stanu bezpieczeństwa. W miejscowościach atrakcyjnych turystycznie położonych w regionach górskich, a do takich z całą pewnością należy gmina Zarszyn, szczególnego znaczenia nabiera zapewnienie stabilnego dostępu do usług telekomunikacyjnych. Po pierwsze z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców i turystów – z naszych analiz wynika, że stacje bazowe położone w rejonach górskich odnotowują nawet po kilkaset połączeń alarmowych w ciągu miesiąca. Po drugie, z uwagi na konieczność zapewnienia stabilnego i szybkiego transferu danych, niezbędnego we współczesnej działalności turystycznej - kontynuuje Antończyk.

W powiecie sanockim funkcjonuje kilkadziesiąt stacji

W Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej – w tym kilkadziesiąt na terenie powiatu sanockiego - więc nie są to inwestycje, które w żaden sposób się wyróżniają. Dodatkowo każda z inwestycji operatora sieci PLAY spełnia wszelkie normy zawarte w obowiązujących aktach prawnych i kontrolowanych m.in. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, a przed uruchomieniem podlega obowiązkowemu badaniu pod kątem zgodności z obowiązującymi limitami emisji pola elektromagnetycznego do środowiska w miejscach dostępnych dla ludności. Jedynie w przypadku poprawnego wyniku takiego badania wykonanego przez niezależne, akredytowane laboratorium pomiarowe, możliwe jest uruchomienie stacji bazowej telefonii komórkowej. Obawy mieszkańców przed szkodliwym wpływem na zdrowie tego typu inwestycji wynikają najczęściej z braku specjalistycznej wiedzy na temat ich rzeczywistych oddziaływań, tendencyjnych niefachowych opinii i wywołanego nimi lęku przed wyolbrzymionym zagrożeniem.

– Dlatego by odpowiedzieć na wątpliwości i obawy mieszkańców, pragniemy z całą mocą podkreślić, że wszystkie instalacje radiotelekomunikacyjne podlegają restrykcyjnym normom określonym w Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów PEM w środowisku, które m.in. uwzględnia wskazania z raportu NIK z 2015 r. Określone w rozporządzeniu dopuszczalne poziomy PEM w środowisku obowiązują we wszystkich miejscach dostępnych dla ludności, tj. wszelkich miejscach, z wyjątkiem miejsc, do których dostęp ludności jest zabroniony lub niemożliwy bez użycia sprzętu technicznego – dodaje ekspert d.s. publicznych.

Odwołanie złożył jeden sąsiad

Wybór miejsca każdej nowej inwestycji poprzedzony jest szczegółowym procesem analizy, uwzględniającym wiele czynników m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu, czy wreszcie dostosowanie lokalizacji do siatki już istniejących stacji bazowych. Stacja otrzymała decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego w pobliżu cmentarza, w odległości kilkuset metrów od środka Zarszyna - w tym kościoła i szkoły podstawowej. Odwołania o decyzji wójta gminy Zarszyn składa jeden z sąsiadów i sprawa ponownie trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

od 7 lat
Wideo

Powstaje aplikacja do monitorowania występowania kleszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto