Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Osławianie" grają, tańczą i śpiewają już 50 lat. W Mokrym jubileusz był wielką fetą. Zdjęcia

OPRAC.:
Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
fot. arch Starostwo Powiatowe w Sanoku
Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Osławiany” obchodził 50-lecie istnienia. Z tej okazji 13 sierpnia br. w OSP w Mokrem odbył się koncert jubileuszowy.

Zespół „Osławiany” powstał w 1972 roku we wsi Mokre, w gminie Zagórz, z inicjatywy miejscowej młodzieży i społeczników pochodzenia ukraińskiego.

Początkowa aktywność obliczona była na mały krąg odbiorców, ale szybko zdecydował się na opracowanie repertuaru scenicznego. W tym celu zaczęto organizować regularne próby. Opieką instruktorską otoczył młodych artystów Eugeniusz Mohyła, który został kierownikiem zespołu.

Zespół zaczął działać przy ówczesnym Ukraińskim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym, a dzisiaj Związku Ukraińców w Polsce. Propaguje kulturę ukraińską w Polsce oraz za granicą. Skupia ludzi, którym nie są obojętne tradycje przodków i kultywowanie tych cennych wartości.

Zespół dał wiele koncertów w Polsce, m.in. podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Sopocie, Łemkowskiej Watry w Zdyni, Festiwalu „Europa bez granic”, Festiwalu „Wspólnota w Kulturze” oraz za granicą. Odbył tourne po Kanadzie i USA (1989). Był na Ukrainie, Słowacji, w Niemczech, Turcji, Rumunii. (2011).

Brał także udział w Festiwalu Telewizyjnym "Horycwit" (Ukraina), w programach telewizyjnych (m.in. "Kawa czy herbata", "Swojskie klimaty"), nagrał kasetę i 2 płyty CD.
Za swój wkład w krzewienie kultury ukraińskiej wielokrotnie otrzymywał podziękowania oraz wyrazy uznania Ministerstwa Kultury RP.

Od 1991 roku zespół jest współorganizatorem „Święta Kultury Nad Osławą” w Mokrem.

Obecnie funkcję kierownika zespołu pełni Marzena Onyszkanycz. Kierownikiem artystycznym jest Jarosław Maszluch.

Zespół „Osławiany” ma w swoim repertuarze pieśni i tańce z pogranicza łemkowsko-bojkowskiego, a także z Zakarpacia, Huculszczyzny, Zachodniej i Centralnej Ukrainy. W swoim dorobku ma także program bożonarodzeniowy, na który składają się ukraińskie kolędy i pastorałki (szczedriwky). W 2006 roku zespół zrealizował z pomocą Cieszyńskiego Studia Teatralnego spektakl „Dobosz” na podstawie wielkiego eposu huculskiego „Na wysokiej połoninie” Stanisława Vincenza.

Podczas tournee w Kanadzie i USA (1989 r.) zespół nagrał swoją pierwszą kasetę. W roku 1996 nagrał płytę CD i kasetę, które ukazały się w serii „Kapele i zespoły Polski Południowo – Wschodniej” - UKRAINIAN FOLK MUSIC. Nagranie zrealizowano dzięki Polonia RECORDS w grudniu 1996 r. w studio Polskiego Radia Rzeszów. Kolejną płytę, zatytułowaną - OSŁAWIANY „Oj tam u Mokrim” nagrano w 2008 roku (zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji; producent: Tadeusz Konador).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na solina.naszemiasto.pl Nasze Miasto