Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświadczenia majątkowe posłów z Podkarpacia. Zobacz, jakim majątkiem dysponują [LISTA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Spośród posłów reprezentujących województwo podkarpackie największy majątek zgromadził Paweł Poncyliusz, poseł Koalicji Obywatelskiej (nz. z lewej), a najmniejszy Krzysztof Sobolewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Spośród posłów reprezentujących województwo podkarpackie największy majątek zgromadził Paweł Poncyliusz, poseł Koalicji Obywatelskiej (nz. z lewej), a najmniejszy Krzysztof Sobolewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Archiwum
Sprawdziliśmy, jakie majątek zgromadzili posłowie z województwa podkarpackiego. Największy majątek ma poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyliusz. Najmniej zamożni są Grzegorz Braun, poseł Konfederacji oraz Krzysztof Sobolewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Generalnie majątek podkarpackich posłów nie zwala z nóg. Najczęściej jest to kilkaset tys. złotych, w formie oszczędności, domów, mieszkań i działek. Milionerów, czyli osób, które w oświadczeniach majątkowych wykazały majątek większy niż milion złotych, jest tylko trzech.

Według oficjalnych dokumentów najbogatszym posłem z województwa podkarpackiego jest 51-letni Paweł Poncyliusz. Obecnie polityk Koalicji Obywatelskiej, ale wcześniej związany z Prawem i Sprawiedliwością. W tej kadencji startował z okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskiego.

Na jego majątek składają się główne dom o powierzchni 376 metrów kwadratowych i mieszkanie o powierzchni 111 metrów kwadratowych. W oświadczeniu wycenione po półtora mln złotych. Do tego działki rekreacyjne o wartości 50 tys. złotych oraz oszczędności i pieniądze odłożone w III filarze (emerytalnym) o łącznej wartości ponad 153 tys. złotych. Łącznie majątek Poncyliusza, jako wspólny z żoną, to 3,2 mln złotych.

Poncyliusz jest jednak też dość sporo zadłużony. Ma dwa kredyty. W pierwszym, na zakup mieszkania, do spłaty 100 tys. franków szwajcarskich, czyli 420 tys. złotych. W drugim, na kupno nieruchomości, do spłaty ma 470 tys. złotych.

Jednak nawet gdyby te kredyty odjąć od jego majątku, to i tak Poncyliusz jest najbogatszym posłem, spośród reprezentujących województwo podkarpackie.

Kto ma najmniej? Do najmniej zamożnych zaliczają się posłowie z okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskiego. To 42-letni Krzysztof Sobolewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, oraz Grzegorz Braun, poseł Konfederacji. Nieco zaskakujące, bo obaj są w czołówce polskiej polityki i obaj zaliczają się do najważniejszych osób w swoich ugrupowaniach.

Pochodzący z podprzemyskiego Radymna Sobolewski obecnie bardziej związany jest z Warszawą (miejsca pracy) oraz Policami koło Szczecina. To teraz jedna z najważniejszych osób w Prawie i Sprawiedliwości, bardzo blisko prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Ma opinię doskonałego organizatora. Jednak jego oświadczenie majątkowego prezentuje się wyjątkowo skromnie. To tylko 12 tys. złotych oszczędności i leciwy, z 2009 roku, samochód Hyundai i30. Żadnego domu, mieszkania czy innych nieruchomości. Do tego konieczność spłaty 24 906 złotych pożyczki. Faktycznie poseł jest na minusie. Trochę zaskakujący stan posiadania, jak na kogoś, kto w tym samym oświadczeniu wykazuje zarobki roczne w wysokości prawie 130 tys. złotych.

Do najmniej majętnych posłów reprezentujących województwo podkarpackie zalicza się 53-letni Grzegorz Braun, poseł Konfederacji. Ma 3 308 złotych i osiem dolarów USA oszczędności. Jako swój majątek wpisał również książki. Widnieją one w rubryce przeznaczonej na wpisywanie składników mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. złotych. Poseł nie podaje jednak (nie ma takiego obowiązku), ile jego książki są warte. Nie ma za to żadnych kredytów.

Do najbardziej zamożnych parlamentarzystów z naszego regionu, o wartości majątku powyżej 1 mln złotych, zaliczają się Marek Kuchciński poseł PiS z Przemyśla i Andrzej Szlachta, poseł PiS z Rzeszowa. Ich majątki to współwłasność małżeńska.

Kuchciński, dawniej marszałek Sejmu dzisiaj zwykły poseł, swój majątek wycenił w sumie na ponad 1,15 mln złotych. Główna jego część to dom o powierzchni 130 metrów kwadratowych i wartości 850 tys. złotych. Ponadto działka budowlana i grunty rolne o łącznej wartości 272 tys. złotych. Kuchciński ma sporą kolekcję książek, wydawnictw, albumów, obrazów, grafik, rzeźb i rysunków. Nie podaje jednak ich wartości. Nie ma żadnych kredytów.

Majątek Andrzeja Szlachty to nieco ponad 1 mln złotych. Składają się na niego 350 tys. złotych oszczędności, 16 tys. złotych w funduszu inwestycyjnym, 198-metrowy dom o wartości 350 tys. złotych, 145-metrowe mieszkanie warte 280 tys. złotych, grunty rolne i działki o wartości 70 tys. złotych. Nie ma kredytów.

Majątki i zarobki posłów są jawne. Co roku są publikowane, w ogólnie dostępnych oświadczeniach majątkowych.

Zobacz też: "To może być wierzchołek góry lodowej". Opozycja o ujawnieniu przez premiera M. Morawieckiego oświadczenia majątkowego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto