Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie nowej "Chatki Puchatka" na Połoninie Wetlińskiej [ZDJĘCIA]

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Fot. Wojtek Zatwarnicki
W piątek oficjalnie dokonano otwarcia nowej „Chatki Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej i przywrócono dawny przebiegu szlaków na to legendarne pasmo górskie.

Prace przy remoncie, a w zasadzie budowie nowego schroniska - schronu na Połoninie Wetlińskiej trwały od 2019 roku. Inwestycja miała być zrealizowana do końca października 2021 roku. Ze względu na warunki pogodowe i utrudniony transport materiałów budowlanych, terminu nie udało się dotrzymać. Dzisiaj obiekt oficjalnie został oddany do użytku.

Gruntowna modernizacja Chatki była częścią dużego projektu pn. „Zachowanie bioróżnorodności Połoniny Wetlińskiej poprzez ochronę zagrożonych gatunków przed negatywnym oddziaływaniem turystyki”. W efekcie uporządkowano ścieżki turystyczne i zmodernizowano „Chatkę Puchatka”. Schronisko nie tylko wypiękniało, ale utworzono w nim również stanowisko dla Straży Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Nie zabraknie w nim również miejsca dla ratowników GOPR.

- Wszyscy się cieszymy z otwarcia tego obiektu. Pamiętamy „Chatkę Puchatka, która była miejscem kultowym i na zawsze taka zostanie. Odbudowa tego miejsca pozostawia tą niezapomnianą duszę poprzedniego schroniska. Mamy wiele wspomnień z tym miejscem, pamiętamy te osoby, które legendę tego miejsca tworzyły. Ten projekt był z wielu względów trudny, dlatego dziękuje pracowników Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a szczególnie dyrektorowi Prędkiemu. Było wiele trudności fizycznych i administracyjnych, które udało się przezwyciężyć. To zasługa wielu osób, którym dziś dziękujemy. Finasowanie było możliwe dzięki stworzeniu ciekawego montażu finansowego. Były to przede wszystkim Fundusze Europejskie, środki finansowe parku i samorządu województwa. Chciałem jeszcze zadeklarować, że ufundujemy tablicę, która upamiętni osoby pracujące na rzecz tego miejsca, przede wszystkim naszego przyjaciela Lutka Pińczuka – powiedział tuż po otwarciu Władysław Ortyl, marszałek województwa, który przekazał księgę pamiątkową, do której po uroczystości wpisywali się wszyscy goście.

W otwarciu schroniska wzięli też udział posłowie Marek Kuchciński i Piotr Uruski, europoseł Bogdan Rzońca, wiceprezes banku Pekao SA Jerzy Kwieciński.

Honory gospodarza pełnili – Ryszard Prędki, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego i jego zastępca Przemysław Wasiak. Wśród gości znaleźli się także radny województwa Dariusz Sobieraj, Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego w Jasionce, Robert Choma wiceprezes PGNiG Termika, Józef Szymbara z PPTK o. Rzeszów, Wojciech Magnowski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO UMWP.

Tradycyjną wstęgę przecięli: Marek Kuchciński, Bogdan Rzońca, Władysław Ortyl, Piotr Pilch i Ryszard Prędki. Poświęcenia obiektu dokonał ks. Piotr Bartnik, duszpasterz środowisk turystycznych, członek rady Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Zdjęcia z prac remontowych pochodzą z prezentacji Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Otwarcie nowej "Chatki Puchatka" na Połoninie Wetlińskiej [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto