Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plener malarski w Komańczy już za nami [ZDJĘCIA]

OPRAC.: GOK w Komańczy
28 sierpnia w Rzepedzkim Ośrodku Kultury miał miejsce wernisaż prac powstałych w trakcie trwających w okresie wakacyjnym trzech plenerów malarskich. Plener malarski został zorganizowany z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy we współorganizacji z Nadleśnictwem Lesko oraz Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatywy Lokalnych Komańczy.

Celem inicjatywy było rozwijanie wyobraźni twórczej, wymiana doświadczeń artystycznych i technicznych, uzyskanie dzieł malarskich inspirowanych przyrodą, zabytkami, architekturą i życiem mieszkańców.

Opiekę artystyczną nad uczestnikami plenerów sprawowała Agata Bąk, regionalna artystka, z którą GOK w Komańczy współpracuje od wielu lat.

Pierwsze spotkanie plenerowe odbyło się początkiem sierpnia na górze Rzepedce, przez którą przebiega szlak wędrówek Wojaka Szwejka. Transport na szczyt góry zapewniło Nadleśnictwo Lesko, reprezentowane przez osoby leśniczych Marcina Biela i Jakuba Ryniaka.

Wprowadzeniem do warsztatów była prelekcja na temat edukacji przyrodniczo-leśnej przez zaproszonych gości. Następnie wszyscy z wielkim zapałem przystąpili do uwiecznienia widoków na papierze. Na zakończenie pleneru malarskiego leśnicy podarowali uczestnikom pamiątkowe gadżety.

Kolejny plener malarski miał miejsce w otoczeniu Klasztoru Sióstr Nazaretanek w Komańczy. Na wstępie siostra przełożona Beata Dzido zapoznała dzieci i młodzież z historią internowania Prymasa Kardynała Wyszyńskiego w klasztorze. Każdy słuchacz na pamiątkę spotkania otrzymał magnez i kartkę pocztową z wizerunkiem Wielkiego Polaka. Nad przebiegiem warsztatów czuwała Agata Bąk, która kolejno doglądała wszystkich uczestników.

Trzeci i ostatni plener odbył się w Komańczy przy Cerkwi Prawosławnej pw. Matki Bożej. Dzięki gościnności proboszcza parafii - ks. Marka Gocko uczestnicy mieli okazję poznać historię cerkwi i zobaczyć jej bogate wnętrze. Na zakończenie każdy artysta otrzymał pamiątkowy brelok z wizerunkiem cerkwi i klasztoru w Komańczy. Powstałe prace były równie interesujące, jak w przypadku dwóch poprzednich warsztatów.

Plenery malarskie stały się wspaniałą okazją do rozwijania twórczości i kreatywności wśród najmłodszych uczestników. Pod opieką Agaty Bąk młodzi malarze poznali techniki artystyczne, które w znaczącym stopniu przyczyniły się do powstania pięknych i ciekawych prac z zastosowaniem różnych technik malarskich.

Posługiwanie się pastelami olejnymi okazało się „lekkie niczym piórko”, artyści doskonale poradzili sobie z każdym wyzwaniem. Nie straszne były szczyty, wietrzna pogoda, czy upały, skoro zapał do pracy był tak wielki. Natchnieni urokiem przyrody i architektury drewnianej, wszyscy z wielkim zaangażowaniem skupili się na upamiętnieniu tych momentów i uwiecznieniu ich na papierze.

Podsumowaniem realizacji plenerów malarskich był wernisaż prac, którego otwarcie miało miejsce w miniony piątek. Na tę okoliczność do placówki przybyli goście zaproszeni i młodzi artyści wraz z opiekunami. Wydarzenie rozpoczęto od powitania obecnych w tym osoby Zbigniewa Pawłowskiego, nadleśniczego Nadleśnictwa Lesko, który sfinansował zakup materiałów artystycznych na warsztaty i zapewnił transport uczestników na górę Rzepedka.

Po powitaniach odbyła się krótka prezentacja z plenerów malarskich i otwarcie wystawy, na które z niecierpliwością czekali artyści. Należy wspomnieć, że poziom artystyczny był bardzo wysoki i plener zgromadził największe talenty w rejonie. Najmłodszy uczestnik plenerów liczył zaledwie 6 lat i jego prace cieszą się już dziś uznaniem wśród oglądających wystawę.


ZOBACZ TEŻ: Odkrycie archeologiczne w osadzie Łupków na Podkarpaciu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto