Pomnik w Łubnem w Bieszczadach został zdekomunizowany, ale jest możliwe umieszczenie nowej inskrypcji

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Na usunięcie tablicy z nazwiskami pomordowanych zareagowały rozżalone rodziny
Na usunięcie tablicy z nazwiskami pomordowanych zareagowały rozżalone rodziny fot Zbigniew Pelc
Czy na pomniku poświęconym pomordowanym przez banderowców polskim żołnierzom znowu zawiśnie tablica z ich nazwiskami? Zabiegają o to mieszkańcy Bieszczadów.

W stycznia 2021 roku z pomnika poświęconego pomordowanym przez banderowców żołnierzom została usunięta tablica z nazwiskami zabitych oraz inne elementy.

Mieli już wracać do siebie…

1 kwietnia 1947 roku w zorganizowanej zasadzce przez UPA pod Łubnem w Bieszczadach zginęło 31 polskich żołnierzy WOP Wojska Ochrony Pogranicza. Byli to kawalerzyści z 4. Bałtyckiej Brygady WOP z Koszalina, którzy mieli wzmocnić strażnicę WOP w Cisnej, funkcjonującej w ciągłym zagrożeniu ze strony UPA.

Kiedy przyszedł rozkaz powrotu do macierzystej jednostki, UPA przygotowała zasadzkę. Ukraińcy rozstawili karabiny maszynowe wzdłuż drogi i gdy pojawili się polscy żołnierze zaczęli do nich strzelać.

Zginęło 21 żołnierzy, natomiast 10 pozostałych banderowcy uprowadzili do lasu, gdzie ich w bestialski sposób zamordowali, obcinając języki i wyłupiając oczy. Zmasakrowali też zwłoki, ćwiartując ciała. Zastrzelonych, rozebranych do naga, zostawili wzdłuż traktu, a zamordowanych w lesie poprzywiązywali sznurami do drzew. Uratowało się z masakry tylko 2 żołnierzy.

Poległych pochowano na cmentarzu wojskowym w Baligrodzie, natomiast w Łubnem postawiono im pomnik, na którym zawisła tablica pamiątkowa.

Pozostał goły obelisk

W styczniu 2021 roku z pomnika została zdjęta tablica z nazwiskami poległych, orzeł bez korony, symbol odznaczenia „Krzyż Grunwaldu” i napis „Żołnierzom LWP, WOP i KBW poległych w walkach z faszystowskimi bandami UPA w latach 1944 - 1947 w 25-lecie LWP”. W Łubnem pozostał tylko goły obelisk.

Stało się to na podstawie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki z 1 kwietnia 2016 r.

Nakaz demontażu elementów z pomnika wydał Podkarpacki Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego na podstawie opinii z IPN. Wykonała go gmina Baligród.

– Wójt mógł odwołać się od tej decyzji, ale tego nie zrobił – mówi jeden z mieszkańców Cisnej (imię i nazwisko do wiadomości redakcji).

Decyzję PWINB w Rzeszowie była podparta opinią Instytutu Pamięci Narodowej. W opinii prezes IPN wskazał rozwiązania zmierzające do upamiętnienia poległych i pomordowanych w wyniku działań UPA w latach 1944-1947 na terenie gminy Baligród.

Rodziny pomordowanych mają żal

Usunięcie tablicy i innych elementów pomnika wzbudziło duże kontrowersje, nie tylko w gminie Baligród. Zareagowały rozżalone rodziny pomordowanych żołnierzy.

– Trzy lata kręciliśmy się wokół tej sprawy, aż wójt złożył odwołanie – informuje mieszkaniec Bieszczadów.

Pismo z gminy trafiło do prezesa IPN w Warszawie.

Robert Stępień, wójt gminy Baligród na pytanie o pomnik w Łubnem reaguje bardzo nerwowo i nie chce rozmawiać na ten temat.

Prezes IPN negatywnie opiniuje w sprawie tablicy

Jak informuje Katarzyna Gajda-Bator, rzecznik prasowy IPN w Rzeszowie, Instytut Pamięci Narodowej negatywnie opiniuje przywrócenie na pomnik tablicy z nazwiskami żołnierzy WOP, którzy polegli w walkach z UPA 1 kwietnia 1947r. W postanowieniu prezesa IPN z dnia 1 marca 2019 r. w sposób wyczerpujący opisano potrzebę wsunięcia wszelkich elementów wystroju wspomnianego pomnika.

– Jednocześnie prezes IPN przychyla się do wszelkich działań zmierzających do renowacji tego upamiętnienia, z równoczesnym umieszczeniem tablicy z inskrypcją zaopiniowaną przez IPN. W dalszym ciągu trwają ustalenia bezpośrednio między gminą Baligród, a Biurem Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Warszawie dotyczące renowacji pomnika – dodaje pani rzecznik.

– Nie wiemy, co robić dalej – przyznaje się mieszkaniec Cisnej. – Chcieliśmy w dniu 1 kwietnia urządzić przy pomniku dużą uroczystość, ale wygląda na to, że nic z tego nie będzie. Pójdziemy więc tam w małej grupie i złożymy kwiaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Materiał oryginalny: Pomnik w Łubnem w Bieszczadach został zdekomunizowany, ale jest możliwe umieszczenie nowej inskrypcji - Solina Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie