Budynek szpitala przy ul. Konarskiego powstał w XIX w., jeszcze w czasach zaboru austriackiego. W latach 50. zadecydowano w Sanoku o budowie nowej lecznicy przy ul. 800-lecia, dlatego budynek przy ul. Konarskiego zyskał nazwę „starego szpitala”.
Choć przeprowadzono jego przebudowę, współcześnie nie spełniał on standardów wymaganych przez resort zdrowia. Dlatego też sukcesywnie przenoszono ze „starego szpitala” oddziały do rozbudowywanej lecznicy przy ul. 800-lecia. Po oddziałach kardiologicznym i neurologicznym, jako ostatni w 2019 roku przeniesiono oddział laryngologiczny. W starym budynku uruchomiono zaś Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Poradnię Zdrowia Psychicznego.
W zeszłym roku marszałek województwa podkarpackiego zwrócił się do władz powiatu sanockiego o przekazanie części tego obiektu. Na jego bazie i we współpracy z Medyczną Szkołą Policealną w Sanoku zostałoby utworzone Branżowe Centrum Umiejętności.
Branżowe Centrum Umiejętności kształcące specjalistów diagnostyki obrazowej
120 branżowych centrów umiejętności ma powstać w oparciu o KPO. Ich funkcjonowanie przyczyni się do zapewnienia wykwalifikowanych kadr odpowiadających na potrzeby nowoczesnej gospodarki. Dofinansowane przedsięwzięcia zostaną wyłonione w ramach konkursu.
W Sanoku powstałaby instytucja kształcąca specjalistów z szeroko pojętej diagnostyki obrazowej (m.in. RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, mammografia, angiografia, diagnostyka izotopowa) i elektromedycznej (m.in. EKG, EEG, audiometria, spirometria). Byłaby to jedyna taka placówka w całej Polsce.
W środę zarząd powiatu sanockiego podjął w tej sprawie uchwałę. Jest na „tak”, ale zaproponował marszałkowi przejęcie całego „starego szpitala” łącznie z 30 arową działką.
– Byłby to ośrodek wiodący w tej branży w Polsce. Szkoła medyczna w Sanoku już kształci na tym kierunku, jak również egzaminuje i wydaje certyfikaty – podkreśla Stanisław Chęć, starosta sanocki.
Starosta: zyskamy na tym wszyscy
Decyzję o przekazaniu mienia musi podjąć jeszcze Rada Powiatu Sanockiego, ale starosta jest przekonany, że będzie pozytywna, bo to rozwiązanie jest korzystne dla SP ZOZ w Sanoku, gdyż uniknie on kosztów utrzymania starego obiektu. Poprzez uruchomienie jedynego w Polsce centrum edukacyjnego w tej dziedzinie wzrośnie też poziom kształcenia medycznego w Sanoku.
Władzom wojewódzkim dzięki dofinansowaniu będzie na pewno łatwiej wyremontować budynek szpitala, niż powiatowi sanockiemu, który nie ma na to środków.
– Zyskamy na tym wszyscy – przekonuje starosta sanocki. – Jeśli marszałek podejmie decyzję i projekt przejdzie, to będziemy rozpoczynać procedurę przekazania majątku.
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?