Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat sanocki kolebką ropy naftowej. Na Podkarpaciu powstanie szlak historyczny

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Sabina Tworek
Gmina Sanok wraz z miastem Borysław na Ukrainie rozpoczęła realizację projektu „Naftowa kolebka Europy: zapomniana historia Polski i Ukrainy”, którego głównym celem jest wzrost atrakcyjności pogranicza polsko-ukraińskiego.

Działania przyczynią się nie tylko do rozwoju oferty turystycznej i wzrostu liczby osób odwiedzających Podkarpacie, ale także do zachowania wspólnego dziedzictwa kulturowego związanego z przemysłem naftowym.

W ramach projektu powstanie szlak historyczny przemysłu naftowo-gazowego o długości 30 kilometrów. Trasa o charakterze turystyczno-edukacyjnym będzie przebiegać przez miejsca związane z historią wydobycia ropy naftowej. A miejsc takich w naszym regionie jest sporo. To m.in. okolice Jasła, Krosna, Sanoka, Leska czy Ustrzyk Dolnych.

Szlak historyczny to niejedyna atrakcja. W planie jest również wydanie dwujęzycznych informatorów, map i albumów dotyczących regionów naftowych w powiecie sanockim i Borysławiu. Będą też organizowane festiwale, seminaria, konferencje, szkolenia tematyczne oraz prace badawcze zbiorów archiwalnych związanych z wydobyciem ropy i gazu.

W centrum Borysławia powstanie pomnik Jana Zeha, wybitnego Polaka urodzonego w Łańcucie, wynalazcy nafty, badacza i pioniera rafinacji ropy naftowej, natomiast w Strachocinie, w gminie Sanok, zaplanowana jest budowa pomnika Ignacego Łukasiewicza, aptekarza, który w 1854 roku w Bóbrce koło Krosna, otworzył kopalnię ropy naftowej.

Dwa lata później dzięki Łukasiewiczowi powstała pierwsza na świecie rafineria w Ulaszowicach pod Jasłem.

Warto przypomnieć, że to właśnie w okolicy Borysławia i Drohobycza oraz w rejonie Gorlic, Krosna i Sanoka na przełomie XIX i XX wieku prężnie funkcjonowały potężne zagłębia naftowe, które sprawiły, że tereny te przez długi czas były kolebką europejskiego przemysłu naftowego. Pod względem produkcji nafty zajmowaliśmy wówczas 3. miejsce na świecie.

Projekt „Naftowa kolebka Europy: zapomniana historia Polski i Ukrainy” dofinansowany jest z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto