Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj Bieszczady – Myczków. Miejsce dwóch świątyń

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Fot. Wojtek Zatwarnicki
Położony tuż obok Polańczyka Myczków często pomijany jest przez turystów. A to właśnie w nim bije serce dawnej Soliny.

Miejscowość lokowano przed 1580 rokiem na prawie wołoskim w dobrach Balów z Hoczwi. W okresie międzywojennym zamieszkiwało ją około 400 osób w tym szlachta zagrodowa. Wielu mieszkańców było wyznania greckokatolickiego, ale uważało się za Polaków.

W 1900 roku, właściciel majątku Jan Nepomucen Zatorski ufundował mieszkańcom dwie świątynie – cerkiew pw. Zaśnięcia Matki Bożej i kościół pw. Serca Pana Jezusa obecnie pełniący funkcje kaplicy. Świątynie stanęły obok siebie a między nimi zbudowano wspólną dzwonnice parawanową.

Po 1947 roku, cerkiew wykorzystywano jako magazyn miejscowego GS-u. 1 maja 1977 roku, ks. Wiktor Obrocki proboszcz parafii w Polańczyku wymienił kłódki w cerkwi i zaprosił wiernych na nabożeństwo, tym samym przejmując cerkiew na potrzeby kościoła. Nie bez oporów ówczesne władze pogodziły się z takim stanem rzeczy.

Oprócz świątyń w Myczkowie warto odwiedzić Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie.
Znaczną cześć zbiorów Muzeum, prezentowanych na ekspozycjach, stanowią dawne sprzęty rolnicze i domowe, wyroby rzemiosła ludowego, meble, naczynia i tradycyjne tkaniny. Eksponaty pochodzą z okresu od końca XIX w. do połowy XX w., a niektóre używane były jeszcze kilkanaście lat temu.

Cenny zbiór muzealiów stanowią również unikatowe stroje ludowe. Są to zarówno stroje codzienne, wykonane ręcznie z płótna lnianego lub konopnego, jak i też odświętne, zdobione pięknym haftem krzyżykowym.

W zbiorach muzeum znajdują się też zabytki sakralne i przedmioty kultu religijnego. Są to naczynia liturgiczne z dawnych cerkwi, tabernakula, fragmenty ikonostasu, krzyże.

Muzeum gromadzi również zbiory archiwalne: rękopisy, dokumenty, fotografie, przekazy i wspomnienia zarejestrowane na taśmach magnetofonowych.

W muzeum znajdują się też pamiątki rodzinne po dawnych mieszkańcach okolicznych dworów. Znajdziemy tu też militaria, wyposażenia sal kinowych, maszyny rolnicze i wiele innych pamiątek związanych z regionem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto