Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj Bieszczady. Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady"

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Fot. Wojtek Zatwarnicki
Bieszczady to jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem, umożliwiające niezapomniane obserwacje astronomiczne. Jednak tak jak i inne unikatowe elementy bieszczadzkiej przyrody, wymaga ochrony.

Władze gminy Lutowiska, instytucje, stowarzyszenia i miłośnicy astronomii, w marcu 2013 roku powołały do życia Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady”. Jego celem jest propagowanie ochrony środowiska nocnego przed nadmiernym światłem oraz popularyzacja astronomii i turystyki astronomicznej. Powierzchnia parku to 113 846, 41 ha. Są to obszary polskiej części Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” tzn.: Bieszczadzki Park Narodowy, Park Krajobrazowy Doliny Sanu oraz Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy.

Po rezerwacie gwieździstego nieba Brecon Beacons International Dark Sky Reserve utworzonym w Wielkiej Brytanii, PGN „Bieszczady” jest drugim największym obszarem ochrony nocnego nieba w Europie.

Zainteresowani problematyką oraz miłośnicy astronomii powinni być usatysfakcjonowani ofertą pokazów astronomicznych, prelekcji i spotkań, jakie oferuje PGN. Najbliższe z nich rozpoczynają się 15 lipca.

- Zapraszamy na pokazy Księżyca a od 18.07. na pokazy Drogi Mlecznej. Miejscem pokazów, obserwacji jest plenerowe Obserwatorium „Ryś” w Tarnawie Niżnej. To miejsce z wyjątkowo ciemnym niebem, dedykowane do obserwacji gwiezdnego nieba na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego – zachęca Pavol Duris, organizator pokazów.

Wojtek Zatwarnicki

Pokazy organizowane są w każdą pogodną noc. By w nich uczestniczyć, należy się zgłosić za pomocą poczty elektronicznej, wysyłając zgłoszenie na adres: [email protected]

- Każdy pokaz składa się z części multimedialnej oraz praktycznej. Uczymy się orientacji na niebie i rozpoznawania głównych gwiazdozbiorów. Posiadamy wskaźnik laserowy, który pozwala na precyzyjne i łatwe pokazywanie gwiazdozbiorów. Zaobserwujemy najciekawsze skarby na gwieździstym niebie (mgławice, galaktyki i gromady gwiazd) za pomocą dużych teleskopów lub możemy zaobserwować gołym okiem sztuczne satelity latające wokół Ziemi oraz „gwiazdy spadające”. Podczas nocy, kiedy nie ma Księżyca na niebie (widok w pełni rozgwieżdżonego nieba) lub do pierwszej kwadry, będziemy obserwować najpiękniejsze obiekty nieba (gromady gwiazd, mgławice i galaktyki) przez duże teleskopy, w tym przez największy w Bieszczadach – dodaje organizator.

Za przyjemność trzeba jednak zapłacić. Cena 80 zł/os, ulgowy 40zł (dla dzieci 6-17 lat), do 5 lat za darmo.

Wojtek Zatwarnicki

Tarnawa Niżna to nie jedyne miejsce, gdzie do obserwacji astronomicznych możemy skorzystać z teleskopu. Przy Domu Pracy Twórczej Chata Socjologa na Otrycie znajduje się najwyżej położone (896 m n.p.m.) publicznie dostępne obserwatorium w Polsce. Obserwacje prowadzone są przez teleskop Sky-Watcher Dobson 16" z systemem Go to. Jest to teleskop najwyższej klasy amatorskiej dostępny na rynku.

Obserwatorium zostało zbudowane przez Stowarzyszenie Klub Obrycki i sfinansowane dzięki zbiórce na portalu polakpotrafi.pl, prywatnych darczyńców oraz przy wsparciu Nadleśnictwa Lutowiska. Więcej informacji na temat korzystania z obserwatorium znajdziecie tutaj: LINK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto