Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prestiżowa nagroda dla SPGK Sanok w Katowicach

OPRAC.:
Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Fot. Tomasz Matuszewski/Facebook
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022 w Katowicach, SPKG Sanok otrzymało wyróżnienie.

- Po zakończeniu pierwszego dnia Kongresu zorganizowano Galę Rankingu Inicjatyw Dekarbonizacyjnych. Nasza sanocka spółka została wyróżniona w drugiej edycji tego plebiscytu. Cieszy fakt, gdy nasze wspólne działania zostają docenione w tak prestiżowym rankingu. Ograniczenie emisji dwutlenku węgla i poprawa klimatu to nasze priorytetowe cele długofalowe. Dążenie do dekarbonizacji chcemy wdrażać dzięki wieloetapowej inwestycji, jaką jest produkcja zielonego wodoru. Cieszy nas, że aktywne uczestniczenie SPGK w zielonej transformacji polskiej gospodarki zostało docenione w tak prestiżowym rankingu Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości – poinformował na swoim oficjalnym profilu Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

Prezes Spółki Krzysztof Jarosz otrzymał nagrodę z rąk Jerzego Buzka, który został sprawozdawcą Parlamentu Europejskiego ws. kluczowego rozporządzenia dotyczącego unijnego rynku wodoru oraz gazu ziemnego i gazów odnawialnych.

W Sanoku kotły węglowe w miejskiej ciepłowni emitują 25 tysięcy ton dwutlenku węgla rocznie. Płacone są za to duże kary. Opłata za wyemitowanie jednej tony, to obecnie 57 euro.

- Dzięki technologii wodorowej jesteśmy w stanie zatrzymać wzrost kosztów emisji, CO2. Natomiast w trakcie wytwarzania wodoru powstaje ciepło, które jesteśmy w stanie wtłoczyć w system ciepłowniczy. Będzie to duża korzyść dla miasta. Po pierwsze mamy zero emisyjności, CO2, czyli nie zanieczyszczamy powietrza, a co za tym idzie, nie płacimy kar. Po drugie przełoży się to na opłaty dla mieszkańców Sanoka. Jeśli instalacje wodorowe nie powstaną, opłaty za ogrzewanie będą gwałtownie rosnąć – mówił Krzysztof Jarosz, prezes SPGK Sanok.

Dodatkowo w Sanoku powstanie kocioł na biomasę. Inwestycja, obejmuje modernizację ciepłowni Kiczury, której koszt to ponad 16,2 mln zł. Projekt realizowany będzie dzięki dotacji w ramach Programu Ciepłownictwo Powiatowe prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie w wysokości 7,5 mln zł pozwoli na budowę kotła o mocy 7 MW.

W rankingu nagradzane są najciekawsze, najbardziej pomysłowe i efektywne projekty dekarbonizacyjne. Działania SPGK Sanok zostały dostrzeżone przez kapitułę rankingu i przedstawione jako innowacyjny przykład działań dążących do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto