Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Produkty wycofane przez GIS - ostrzeżenie marzec 2024. Truskawki i sałatka jarzynowa na czarnej liście. Mogą powodować ciężkie choroby

OPRAC.:
Tomasz Dworzańczyk
Tomasz Dworzańczyk
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o wykryciu wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) w określonej poniżej partii świeżych truskawek pochodzących z Maroko.

Spożycie produktu zanieczyszczonego tym wirusem może wiązać się z ryzykiem wystąpienia wirusowego zapalenia wątroby typu A.

Szczegóły dotyczące produktu:
Nazwa produktu: Truskawki świeże 500 g

Numer partii: 0000/13-3120/2095

Kraj pochodzenia: Maroko

Importer: Dai Fruits SL Av. Ojos Negros 41, Sagunto, Valencia, 46520, Hiszpania

Produkt był wprowadzany do obrotu w Polsce przez dwa podmioty

1. Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5 62-025 Kostrzyn

2. REDENBERG Sp. z o.o. ul. Zabrzańska 24 41-700 Ruda Śląska

Produkt był w obrocie w Polsce prawdopodobnie w dniach 11-12 marca 2024 r.

Organy urzędowej kontroli żywności prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie. Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla zakażenia WZW typu A należy skontaktować się z lekarzem.
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o wykryciu wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) w określonej poniżej partii świeżych truskawek pochodzących z Maroko. Spożycie produktu zanieczyszczonego tym wirusem może wiązać się z ryzykiem wystąpienia wirusowego zapalenia wątroby typu A. Szczegóły dotyczące produktu: Nazwa produktu: Truskawki świeże 500 g Numer partii: 0000/13-3120/2095 Kraj pochodzenia: Maroko Importer: Dai Fruits SL Av. Ojos Negros 41, Sagunto, Valencia, 46520, Hiszpania Produkt był wprowadzany do obrotu w Polsce przez dwa podmioty 1. Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5 62-025 Kostrzyn 2. REDENBERG Sp. z o.o. ul. Zabrzańska 24 41-700 Ruda Śląska Produkt był w obrocie w Polsce prawdopodobnie w dniach 11-12 marca 2024 r. Organy urzędowej kontroli żywności prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie. Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla zakażenia WZW typu A należy skontaktować się z lekarzem. 123 rf
GIS wycofał w ostatnich dniach ze sklepów kolejne artykuły. Wśród nich są m.in. produkty spożywcze zawierające pałeczki Salmonelli. W najnowszym komunikacie mowa jest m.in. o truskawkach z Maroko oraz sałatce jarzynowej, których spożycie grozi ciężkimi chorobami. Artykuły były dostępne w popularnych w Polsce sklepach i supermarketach. Główny Inspektor Sanitarny znalazł uchybienia, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Sprawdź w domu, czy nie masz artykułów wycofanych przez GIS. Wiele z nich może zaszkodzić Twojemu zdrowiu. Przedmioty wciągnięte na czarną listę GIS należy zwrócić do sklepu, bądź się ich pozbyć!

Najnowsze ostrzeżenie GIS. Wycofane produkty z Lidla, Biedronki, Auchan, Carrefour i Tedi

Najnowszy komunikat GIS wydano 15 marca 2024. Główny Inspektorat Sanitarny informuje o wycofaniu ze sprzedaży sałatki jarzynowej oraz świeżych truskawek importowanych z Maroko.

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o wykryciu wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) w określonej poniżej partii świeżych truskawek pochodzących z Maroko

Spożycie produktu zanieczyszczonego tym wirusem może wiązać się z ryzykiem wystąpienia wirusowego zapalenia wątroby typu A.

 • Nazwa produktu: Truskawki świeże 500 g
 • Numer partii: 0000/13-3120/2095
 • Kraj pochodzenia: Maroko
 • Importer: Dai Fruits SL Av. Ojos Negros 41, Sagunto, Valencia, 46520, Hiszpania

Produkt był wprowadzany do obrotu w Polsce przez dwa podmioty

 1. Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5 62-025 Kostrzyn
 2. REDENBERG Sp. z o.o. ul. Zabrzańska 24 41-700 Ruda Śląska

KLIKNIJ PRZYCISK GALERIA, BY SPRAWDZIĆ SZCZEGÓŁY

Wycofano też sałatkę jarzynową, w której wykryto pałeczki Salmonella spp. w 1 z 5 próbek badanego produktu. Spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

 • Nazwa produktu: Sałatka jarzynowa 250 g
 • Numer partii: 31 03 2024 047.AN
 • Termin przydatności do spożycia: 31.03.2024
 • Kod kreskowy: 5906734899833
 • Producent: SEKO S.A., Zakładowa 3, 89-620 Chojnice
 • Wyprodukowano dla: Polskie Supermarkety Sp. z o.o., Al. Jana Pawła II 22, 00-133 Warszawa

Wycofane produkty przez GIS w 2024 roku

W jednym z ostatnich komunikatów GIS czytamy też m.in. o wycofaniu z obrotu zestawu przyborów kuchennych dostępnym w sklepie Action. Stwierdzoną migrację pierwszorzędowych amin aromatycznych z tych produktów do żywności.

Numer partii: Q 116784Kod kreskowy: 8003512787676Importer: Pengo SpA Italy Via A. Pigafetta n°3, Bassano del Grappa (VI), 36061Dystrybutor w Polsce:
Numer partii: Q 116784

Kod kreskowy: 8003512787676

Importer: Pengo SpA Italy Via A. Pigafetta n°3, Bassano del Grappa (VI), 36061

Dystrybutor w Polsce: Action Logistic Poland Sp. z o. o., ul. Wojewódzka 10, 40-026 Katowice

Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli
Dystrybutor w Polsce podjął działania w celu poinformowania odbiorców o możliwym zagrożeniu oraz wycofania artykułów ze sprzedaży.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują proces wycofywania tych produktów.

Zalecenia dla konsumentów
Nie należy używać produktów wskazanych w komunikacie do kontaktu z żywnością.

Firma Action poinformowała, że w przypadku posiadania powyższego artykułu o numerze partii Q 116784, należy przestać go używać i zwróć go do sklepu Action. GIS

Co to są pierwszorzędowe aminy aromatyczne?

Pierwszorzędowe PAAs to jedno lub wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne z jednym lub dwoma podstawnikami grupy aminowej. Należą do substancji chemicznych uznanych za rakotwórcze lub potencjalnie rakotwórcze. W opakowaniach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością mogą występować jako pozostałości monomerów, czy też produkty rozkładu barwników azowych. A także jako produkty hydrolizy izocyjanianów w wielowarstwowych foliach z tworzyw sztucznych (laminaty).

GIS wcześniej informował też m.in. o wycofaniu innych artykułów, zawierających pałeczki Salmonelli. Szczegóły poniżej.

Zagrożenie:W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto Salmonella spp. w 1 z 5 próbek wskazanego poniżej produktu.Spożycie produktu
Zagrożenie:
W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto Salmonella spp. w 1 z 5 próbek wskazanego poniżej produktu.

Spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella bez obróbki termicznej wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Szczegóły dotyczące produktów:
Nazwa produktu: Sezam łuskany

Data minimalnej trwałości: 01 2025

Numer partii: 23003716

Kod kreskowy: 5905617002230

Producent: HELIO S.A. Wyględy, ul. Stołeczna 26, 05-083 Zaborów,

Zakład produkcyjny: Brochów 119, 05-088 Brochów

Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:
Państwowa Inspekcja Sanitarna poinformowała producenta o negatywnych wynikach badań przedmiotowego produktu oraz zobowiązała do podjęcia działań zgodnie z procedurą postępowania z wyrobem niezgodnym z wymaganiami.

Po otrzymaniu informacji o wykryciu bakterii Salmonella firma Helio S.A. bezzwłocznie podjęła decyzję o wycofaniu wskazanej partii produktu o czym poinformowała swoich odbiorców.

Firma Helio S.A. poinformowała również, że badanie surowca przez dostawcę nie wykazało obecności pałeczek Salmonella.

GIS
ZagrożenieW wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto Salmonella Infantis w 1 z 5 próbek wskazanego poniżej produktu. Spożycie
Zagrożenie
W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto Salmonella Infantis w 1 z 5 próbek wskazanego poniżej produktu. Spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella bez odpowiedniej obróbki termicznej wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Szczegóły dotyczące produktów
Nazwa produktu: Majeranek suszony Prymat GastroLine

Data minimalnej trwałości: 07.2026

Numer partii: L1400164

Producent: Prymat sp. z o.o., ul. Chlebowa 14, 44-337 Jastrzębie-Zdrój

Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli
Prymat sp. z o. o. poinformowała, że zidentyfikowała wszystkich odbiorców kwestionowanej partii wyrobu gotowego i niezwłocznie zwróciła się do nich z prośbą o wstrzymanie dystrybucji wskazanej partii produktu i zwracania jej do magazynu spółki w celu utylizacji.

Organy urzędowej kontroli żywności prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie.

GIS

SZCZEGÓŁY WYCOFANYCH PRODUKTÓW ZNAJDZIECIE W NASZEJ GALERII

Wśród produktów wycofanych przez GIS są m.in.:

 • mąka z soczewicy,
 • parówki,
 • boczek,
 • tatar,
 • melisa,
 • biochipsy,
 • anchovies,
 • jajka,
 • lemoniada.

W naszej galerii znajdziecie wszystkie ostatnio wycofane produkty przez GIS i instrukcje co do postępowania na wypadek ich posiadania lub spożycia.

Nie należy spożywać określonych partii produktu zamieszczonych w komunikacie - przestrzega GIS

Sprawdź, jakie uchybienia znaleźli pracownicy Głównego Inspektoratu Sanitarnego w żywności i artykułach spożywczych, przeznaczonych do sprzedaży. Dlaczego wycofano je ze sprzedaży? Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie.

Ostrzeżenia GIS. Jakie są zalecenia dla konsumentów

Zalecenia dla konsumentów:

 • Nie należy spożywać produktów z partii objętych komunikatem.
 • W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionych produktów, należy skontaktować się z lekarzem.

Komunikaty i ostrzeżenia o produktach publikowane są przez GIS cyklicznie. Zawierają informacje o stwierdzonych niebezpieczeństwach i nieprawidłowościach, mogących być groźne dla naszego zdrowia.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto