Przystąpienie do Podkarpackiej Doliny Wodorowej to zdaniem burmistrza Sanoka jedno z najważniejszych wydarzeń w 2021 roku

OPRAC.:
Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
N/z II Sanockie Forum Gospodarcze.
N/z II Sanockie Forum Gospodarcze. Fot. Wojtek Zatwarnicki
Udostępnij:
Burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski podsumował najważniejsze jego zdaniem wydarzenia w mieście oraz działania promujące Sanok w 2021 roku.

- Ubiegły rok upłynął pod znakiem walki z COVID-19, walki o zmianę granic Sanoka oraz pozyskanie jak największych środków na inwestycje. Wiele wysiłku włożyliśmy we wdrożenie procedury poszerzenia granic Sanoka. Typując 10 sołectw w pierwszych konsultacjach społecznych, chcieliśmy sprawdzić nastroje sanoczan i zweryfikować kierunek rozwoju Sanoka. W pozytywnej opinii wojewody znalazły się 2 sołectwa: Zabłotce i Bykowce, o które Sanok mógł się powiększyć już od 2023 roku. Rozmowy podczas komisji sejmowych dały nam zielone światło, żeby starać się o przyłączenie przynajmniej części Trepczy z naszą infrastrukturą komunalną. Brak porozumienia z gminą Sanok udaremniło nam te starania. Nie poddajemy się jednak i od początku roku ponownie będziemy walczyć o przyłączenie dwóch sołectw i części trzeciego – informuje Tomasz Matuszewski.

Do najważniejszych wydarzeń burmistrz zalicza też podpisanie Listu intencyjnego ws. utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej, do której przystąpił również Sanok oraz utworzenie „Klaster Energii Sanocka Dolina Wodorowa” wraz z Gminą Zarszyn, Gminą Tyrawa Wołoska, Uczelnią Państwową w Sanoku oraz DOEKO GROUP. Celem tych działań jest uruchomienie produkcji wodoru, jego magazynowanie i wykorzystanie m.in. w ciepłownictwie, zielonym transporcie publicznym oraz w przemyśle. Burmistrz podkreśla też znaczenie współpracy z Przemyślem, Mielcem Ustrzykami Dolnymi i Medyką, z którymi to miastami została stworzona Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Południe Sp. z o.o. z siedzibą w Przemyślu. Miasto Sanok wniosło aportem działkę przy ul. Konarskiego do Spółki, która obecnie przystępuje do zaprojektowania bloków mieszkalnych.

- Przez kilka miesięcy zabiegaliśmy też o przyłączenie Sanoka do S19. Efektem współpracy samorządowców, przedsiębiorców, instytucji było złożenie ponad 6 tys. podpisów pod petycją o przyłączenie Sanoka do S19, którą przekazałem na ręce wiceministra infrastruktury, Rafała Webera – dodaje burmistrz.

Wśród działań promujących Sanok włodarz miasta wymienia m.in. organizację startu do etapu Tour de Pologne, Sanockie Dni Sportu, w ramach, których zorganizowane warsztaty pływackie z Otylią Jędrzejczak oraz Sanocką Motoriadę, organizację Forum Gospodarczego, XXX Festiwalu imienia Adama Didura, Jarmarku Ikon i Jarmarku Adwentowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie