Rada powiatu sanockiego mówi NIE zmianie granic miasta Sanoka

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Walka o większy Sanok, będzie trwała każdego dnia – powiedział burmistrz Sanoka.
Walka o większy Sanok, będzie trwała każdego dnia – powiedział burmistrz Sanoka. Fot. Wojtek Zatwarnicki
Udostępnij:
Jednym z punktów obrad ostatniej sesji Rady Powiatu Sanockiego było podjęcie uchwały wyrażającej stanowisko rady w sprawie zmian granic jednostek samorządu terytorialnego, a konkretnie zmian granic miasta Sanoka. Pod głosowanie został poddany projekt uchwały, w którym radni zwracają się do Rady Ministrów o niepodejmowanie decyzji w sprawie zmian granic Sanoka i gminy Sanok.

Podczas sesji na sali obrad obecni byli Anna Hałas, wójt gminy Sanok, oraz Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka, którzy wyrazili swoje zdanie na ten temat.

- Przyszłam tutaj na prośbę mieszkańców gminy Sanok. Mieli tutaj zamiar przyjść mieszkańcy, aby apelować do państwa, by podjąć uchwałę. Ze względu na warunki „covidowe”, chorobowe, to było niemożliwe. Poprosili, abym to ja wystąpiła w ich imieniu. Mieszkańcy gminy Sanok bardzo jasno wypowiedzieli się w konsultacjach społecznych o tym, że nie chcą, aby ich miejscowości zostały przyłączone do miasta Sanok - powiedziała Anna Hałas.

Na koniec swojej wypowiedzi wójt zwróciła się z prośbą, aby uszanować wolę mieszkańców.

Miasto Sanok chce przyłączyć z gminy Sanok sołectwa Bykowce i Zabłotce oraz części sołectwa Trepcza. Podczas sesji głos zabrał też Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

- Walka o większy Sanok będzie trwała każdego dnia. Bez względu na decyzje rady powiatu i Rady Ministrów - powiedział Tomasz Matuszewski.

W wyniku głosowania radni podjęli uchwałę o skierowaniu do Rady Ministrów apelu, w którym wyrażają swoje stanowisko w sprawie zmian granic jednostek samorządu terytorialnego. Za podjęciem uchwały było 12 radnych, sześciu zgłosiło sprzeciw, a jeden z radnych wstrzymał się od głosu.

W treści uchwały czytamy:

Rada Powiatu w Sanoku apeluje do Rady Ministrów o niepodejmowanie działań związanych ze zmianami granic jednostek samorządu terytorialnego na terenie powiatu sanockiego. Wyrażamy przekonanie, że prawidłowe wykonywanie zadań publicznych przez samorządy powiatowe i gminne możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy zagwarantowana jest stabilność działania samorządów. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że ogół mieszkańców jednostek zasadniczego podziału terytorialnego stanowi z mocy prawa wspólnotę samorządową. Wspólnota samorządowa obejmuje prawo jej mieszkańców do zamieszkania na konkretnym terytorium. Dążenia niektórych samorządów do zmiany granic gmin lub powiatów z natury rzeczy mogą odbywać się jedynie z uszczerbkiem terytorialnym i ludnościowym sąsiadujących jednostek samorządowych. Zwracają uwagę, że decyzje w sprawie zmian granic nie mogą być podejmowane na podstawie wysuwanych ad hoc pomysłów, a muszą być odpowiednio przygotowane. Nie mogą w tym zakresie wystarczać wnioski i opinie zainteresowanych samorządów.

- Gmina Sanok, której dotyka zmiana granic, od prawie trzech dziesięcioleci realizuje szereg inwestycji, które mają im zapewnić rozwój. W wielu przypadkach stawiała na rozwój terenów, będących obecnie przedmiotem uchwał Rady Miasta Sanoka. Na terenie tych miejscowości gmina koncentrowała swoje inwestycje, które w dalszej perspektywie miały pozwolić na zrównoważony rozwój całej gminy. Trwające od kilku miesięcy, w okresie pandemii Covid19, dążenia Miasta Sanoka na przejęcie tych terenów doprowadziły do tego, że w naszej opinii niemożliwe jest przeprowadzenie rzetelnej i pełnej procedury - stwierdziła w uchwale część radnych.

W trakcie sesji, radni zwracali uwagę, że apel zawarty w uchwale zawiera błędy merytoryczne i stylistyczne.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie