Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolą demokratycznego świata jest pomoc Ukrainie. Odbudowa to szansa dla polskich przedsiębiorców [ZDJĘCIA]

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Zdaliśmy egzamin z kryzysu na granicy ukraińskiej i zdobyliśmy doświadczenia w zarządzaniu kryzysowym. Teraz musimy wziąć udział w odbudowie Ukrainy – takie wnioski płyną z drugiego dnia Kongresu Polska Wielki Projekt w Sanoku.

Przed dwa dni w Sanoku trwał Kongres Polska Wielki Projekt. Była to edycja regionalna. Drugiego dnia omawiano zagadnienia związane z zarządzaniem kryzysowym w czasie kryzysu humanitarnego i udziałem Polski w odbudowie Ukrainy.

W dyskusji na pierwszy temat wzięli udział paneliści: Maria Makarska-Cynk z PKO BP, Agnieszka Kisała z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie oraz Hubert Marek z Uczeni Państwowej w Sanoku.

Z kryzysem humanitarnym musiały poradzić sobie nie tylko służby i wolontariusze, ale również podmioty gospodarcze, organizacje i instytucje. W tym gronie był PKO BP, który od początku wojny włączył się w pomoc uchodźcom, nie tylko fizyczną, czy finansową, ale również, organizacyjną. Bank przygotował ofertę bankową dla obywateli ukraińskich, która pozwoliła im w miarę normalnie funkcjonować w czasie kryzysu.

Wybuch wojny był ciężkim sprawdzianem dla wojewody podkarpackiego, zarządzania kryzysowego w naszym województwie, a także pracowników Urzędu Wojewódzkiego. Szczegółowo działania, które zostały wówczas podjęte przedstawiła Agnieszka Kisała.

Podkreśliła rolę nowych technologii, które sprawdziły się podczas kryzysu na granicy.

O roli uczelni wyższych na przykładzie sanockiej Alma Mater mówił Hubert Marek z Instytutu Medycyny, doświadczony ratownik medyczny i wykładowca. Podkreślił rolę ukraińskich studentów, którzy służyli jako tłumacze na granicy. Uczelnia przekazała też Ukrainie sprzęt medyczny, który służy do szkoleń z ratownictwa medycznego.

Na koniec Kongresu Polska Wielki Projekt poruszano temat odbudowy Ukrainy. W dyskusji wziął udział poseł Piotr Babinetz, który tytułem wstępu wyjaśniał, dlaczego Rosja napadła na Ukrainę. Towarzyszyli mu: Krzysztof Mrówczyński, analityk z Pekao S.A. i Radosław Mrozowicz z Podkarpackiego Centrum Innowacji. Paneliści starali się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego należy pomóc Ukrainie w odbudowie.

– Ze względów moralnych, dlatego, że Ukraina jest ofiarą napaści Rosji, a rolą demokratycznego świata jest jej pomóc – odpowiedział Krzysztof Mrówczyński, wskazując też na względy geopolityczne i gospodarcze.

Zdaniem panelistów, aby tego dokonać potrzebny będzie państwowy sponsoring, gdyż Ukraina nie jest w stanie sama stanąć na nogi. Europa przeżywa jednak kryzys, a w USA zaczyna zmieniać się narracja w tej sprawie. Wskazuje się na nieefektywną pomoc dla Iraku i Afganistanu.

Radosław Mrozowicz nie krył, że Polska nie będzie mogła konkurować przy odbudowie Ukrainy z zachodnimi funduszami inwestycyjnymi, więc będziemy musieli skupić się przede wszystkim na transporcie. Możemy stać się też hubem logistycznym.

Krzysztof Mrówczyński widzi duże pole do popisu dla polskich firm w sektorze budowlanym, z branży wyrobów metalowych, maszyn i urządzeń elektrycznych, produkcji sprzętu transportowego, oraz sektora drzewno-meblarskiego i przemysłu spożywczego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rolą demokratycznego świata jest pomoc Ukrainie. Odbudowa to szansa dla polskich przedsiębiorców [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto