Rowerem do 35 km od Sanoka. Pomysły na jednodniową wyprawę. Gdzie w weekend 14 - 15 maja?

Newsroom 360
Newsroom 360
Wiesz, że w promieniu 35 km od Sanoka jest mnóstwo ciekawych tras rowerowych?
Wiesz, że w promieniu 35 km od Sanoka jest mnóstwo ciekawych tras rowerowych? gettyimages.com/ Sam Edwards
Udostępnij:
Rozglądasz się za pomysłem na trasę rowerową z Sanoka? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Na weekend 14 - 15 maja mamy 5 ciekawych propozycji. Mogą mieć różne stopnie trudności czy odległości, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 5 tras na wyjazd rowerem w odległości do 35 km od Sanoka. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy rowerowe niedaleko Sanoka warto wybrać w weekend 14 - 15 maja.

Ścieżki rowerowe w okolicy Sanoka

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 5 tras rowerowych w odległości do 35 km od Sanoka, które przetestowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Zanim wyruszysz w drogę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 14 maja w Sanoku ma być 20°C. Nie powinno padać. W niedzielę 15 maja w Sanoku ma być 21°C. Nie będzie padać.

🚲 Trasa rowerowa: W zdłuż jeziora Solina,Polańczyk,Terka,Sine Wiry

 • Stopień trudności: 3.0
 • Dystans: 80,2 km
 • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 1 min.
 • Przewyższenia: 227 m
 • Suma podjazdów: 1 673 m
 • Suma zjazdów: 1 669 m

Marek79 poleca trasę mieszkańcom Sanoka

Trasa z miejscowości Myczkowce wzdłuż jeziora Myczkowskiego w stronę Soliny gdzie zaczły się podjazdy pod górę i serpentyny aż do samej zapory nad zalewem Solińskim którę bardzo lubię ;-) , dalej w stronę Polańczyka,gdzie jest super punkt widokowy na cały zalew Soliński. Z Polańczyka pojechaliśmy do Wołkowyja, Bukowiec aż do Terki tam zrobiliśmy też trochę fotek i z tamtąd pojechaliśmy do cerkwi w Studennym. Piękna stara cerkiew a wcześniej na drodze dojazdowej mijaliśmy piece w których wypala się węgiel drzewny. Z tamtąd skierowaliśmy się nad Sine Wiry to zjawisko wzburzonej rzeki ,wodospadów. Droga powrotna przebiegała podobnie tylko w drugą stronę ponieważ pętli nie dało się zrobić z powodu braku czasu jak zawsze ;-). Pogoda dopisywała było w sam raz na rower.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Podkarpackie Trasa 5 "Z Baligrodu w stronę Chryszczatej"

 • Stopień trudności: 2.0
 • Dystans: 25,89 km
 • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 37 min.
 • Przewyższenia: 315 m
 • Suma podjazdów: 880 m
 • Suma zjazdów: 880 m

Trasę rowerową mieszkańcom Sanoka poleca UM_Podkarpackie

Ta trasa bardzo oszczędnie serwuje panoramy widokowe, a dokładnie jest tylko jedno takie miejsce – Przełęcz pod Gabrów Wierchem. Pojedziemy przez kiedyś zamieszkałe, a teraz zupełnie wyludnione doliny. Po drodze spotkamy: rezerwaty przyrody, źródła wody mineralnej, gołoborza górskie i urokliwe, położone u stóp Chryszczatej, jeziorko. Trasa jest bardzo łatwa nawigacyjnie, ponadto w całości biegnie wzdłuż szlaków rowerowych, które powinny ułatwiać wybór kierunku.
Z rynku w Baligrodzie ruszamy główną drogą na północ w kierunku Leska. Po trzech kilometrach skręcamy w lewo, za drogowskazaem „Kiełczawa 3” i niebieskim szlakiem rowerowym. Jedziemy w górę doliny potoku Mchawka. Dogodnym miejscem na postój będzie Przełęcz pod Gabrów Wierchem, skąd podziwiać można lesiste wzniesienia tej części Pogórza Bieszczadów, pasm Chryszczatej i Wołosania, Durnej i Łopiennika oraz połonin w BdPN. Przed nami szybki zjazd do Kalnicy. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Kolejna część naszej trasy prowadzi drogą szutrową przez teren dawnej wsi Sukowate. Przed nami wyniosły masyw Chryszczatej. Droga pnie się pod górę. Za przełęczą napotkamy klimatyczne miejsce do odpoczynku – nad Jeziorkiem Bobrowym .
Następnie zjeżdżamy na teren dawnej wsi Huczwice. Przy drodze trudno dostrzec jakiekolwiek jej ślady, otwarte zbocza zostały już w znacznej części pozarastane. Dojeżdżamy do skrzyżowania, przy którym stoi letnia chatka studencka „Huczwice”, skręcamy w lewo i doliną Rabskiego Potoku rozpoczynamy powrót do Baligrodu. Po drodze przejedziemy jeszcze przez rezerwat Gołoborze .
Po dotarciu do drogi wojewódzkiej skręcamy w lewo i po 2,5 km jesteśmy w miejscu, skąd zaczynaliśmy trasę.

ATRAKCJE NA TRASIE:
Murowana cerkiew unicka w Baligrodzie z 1835 r. – ufundowana przez ówczesnego właściciela miasta Wincentego Karsznickiego. Świątynia została gruntownie odremontowana, dzięki czemu przywrócono jej dawną świetność.
Czołg T-34 w Baligrodzie – pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej ustawiony w rynku na betonowym postumencie w 1981 r. Zastąpił on stojący tu dawniej (od 1945 r.) mały czołg T-70, który jako pierwszy, według miejscowej tradycji, miał wjechać do miasta. Dzisiejszy czołg-pomnik upamiętnia wyzwolenie Baligrodu przez żołnierzy 30. Dywizji Piechoty IV Frontu Ukraińskiego, która zdobyła miejscowość po zaciętych bojach 25 IX 1944 r.
Cmentarz wojenny – (przy wyjeździe z miejscowości w kierunku Leska) z mogiłami żołnierzy radzieckich i polskich poległych w walkach o wyzwolenie Bieszczadów w 1944 r. i w walkach z oddziałami UPA w latach 1945–1947. W 155 mogiłach zbiorowych spoczywa tu 5127 żołnierzy, a w centralnym miejscu cmentarza stoi betonowy pomnik w kształcie tarczy grunwaldzkiej.
Jeziorko Bobrowe – malownicze rozlewisko powstałe na skutek usypania tamy na potoku, doskonałe miejsce do zasiedlenia przez bobry. Nad jeziorkiem w 50. rocznicę powstania koła łowieckiego „Jarząbek” w Baligrodzie wybudowano drewnianą kapliczkę myśliwską. Obok urządzono miejsce odpoczynkowe z wiatą, platformą widokową, ławkami i tablicą informacyjną.
Rezerwat Gołoborze – położony w pobliżu wyludnionej w latach 1946–47 wsi Rabe, chroni gołoborze górskie powstałe w miejscu wychodni piaskowca kwarcowego. Nieopodal znajduje się kamieniołom, z którego podziwiać można unikalny rumosz skalny. W bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu, za Rabskim potokiem, znajdują się cenne źródła mineralne – szczawy arsenowo-żelaziste, do dziś niestety nieeksploatowane. Dzięki nim już w 1974 r. Rabe otrzymało status uzdrowiska, ale do tej pory nie rozwinęła się tam zabudowa i infrastruktura zdrojowa.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Podkarpackie Trasa 27 "Z Dynowa na Pogórze Przemyskie"

 • Stopień trudności: 1.0
 • Dystans: 26,98 km
 • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 41 min.
 • Przewyższenia: 193 m
 • Suma podjazdów: 605 m
 • Suma zjazdów: 606 m

Rowerzystom z Sanoka trasę poleca UM_Podkarpackie

Atrakcyjna i widokowa trasa prowadząca przez Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego. Pojedziemy prawie w całości drogami asfaltowymi, częściowo wyłączonymi z ruchu samochodowego. Jeden krótki, ale stromy zjazd przyjdzie nam pokonać drogą szutrową. Po drodze kilka podjazdów. Startujemy z Dynowa, z parkingu przy ulicy Sanowej. Tutaj mieści się MOR – dogodne miejsce odpoczynku. Jedziemy wzdłuż Sanu . Po około jednym kilometrze przekraczamy rzekę mostem i skręcamy w lewo. Cała pętla prowadzi czerwonym szlakiem rowerowym. Jego oznakowanie w terenie jest jednak dosyć słabe, więc polecamy posiłkować się mapą. Przed nami pierwszy podjazd do wsi Pawłokoma. Tutaj zobaczymy pozostałości dawnej cerkwi greckokatolickiej z 1909 r., rozebranej w latach 60. XX w., po której pozostała tylko murowana dzwonnica. Jedziemy krawędzią doliny Sanu w kierunku przeprawy promowej, a następnie nowego mostu. Wspinając się, przejeżdżamy przez wsie Sielnica i Dylągowa. Na końcu tej drugiej, rozpoczynamy stromy zjazd drogą szutrową do doliny potoku Kruszelnica. Przy miejscu odpoczynkowym skręcamy w prawo, mijamy pole namiotowe i wygodną asfaltową drogą łagodnie zjeżdżamy do Dąbrówki Starzeńskiej. Przejeżdżając przez wieś zwróćmy uwagę na zabytkową drewnianą zabudowę. Po dojeździe do drogi głównej skręcamy w prawo. Przed skrzyżowaniem znajduje się MOR. Tutaj też warto się zatrzymać, by obejrzeć ruiny zamku Stadnickich . Ostatni fragment trasy prowadzi dosyć ruchliwą drogą, częściowo z wydzieloną ścieżką dla rowerów. Dojeżdżamy do mostu, który przekraczaliśmy na początku naszej pętli. Stąd możemy jeszcze udać się na rynek w Dynowie, by zobaczyć charakterystyczną małomiasteczkową zabudowę . Dojedziemy tam drogą wojewódzką nr 835 – ulicą Piłsudskiego.

ATRAKCJE NA TRASIE:

San – jedna z największych i najpiękniejszych rzek w Polsce. Stanowi prawobrzeżny dopływ Wisły o długości 457 km. Swoje źródła ma w Bieszczadach, przy granicy polsko-ukraińskiej. W swoim górnym biegu – do Przemyśla – ma charakter górski z progami skalnymi i malowniczymi przełomami, dalej nizinny. W okolicach Dynowa stanowi naturalną granicę pomiędzy Pogórzem Przemyskim a Dynowskim. Na rzece utworzono szlak wodny „Błękitny San”. Wzdłuż rzeki prowadzą liczne szlaki piesze i rowerowe, w wielu miejscach przekraczające rzekę po wiszących kładkach i promach.

Ruiny zamku Stadnickich w Dąbrówce Starzeńskiej – usytuowane są w rozległym parku, w otoczeniu kilkusetletnich drzew. Zamek wybudowano w II połowie XVI w. Początkowo pełnił funkcję dworu obronnego. W kolejnym stuleciu, kiedy rodzina Stadnickich przeprowadziła się tu z Łańcuta, miała miejsce rozbudowa. Od czasów II wojny światowej zamek pozostaje w ruinie. Do dziś zachowały się pozostałości dwóch bastei oraz fragmenty murów obronnych i budynków mieszkalnych. W parku zobaczymy także neoromańską kaplicę grobową Starzeńskich z 1905 r.

Rynek w Dynowie – ze średniowiecznym układem ulic, usytuowany jest w obrębie pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich i zamkowych. Otaczają go urokliwe kamienice, te w zachodniej pierzei mają charakter zabytkowy. Na środku rynku stoi pomnik Władysława Jagiełły. W pobliżu znajduje się późnorenesansowy kościół pw. św. Wawrzyńca z XVIII-wieczną dzwonnicą.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Podkarpackie Trasa 2 "Z Rajskiej Doliny przez Otryt"

 • Stopień trudności: 3.0
 • Dystans: 32,69 km
 • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 3 min.
 • Przewyższenia: 373 m
 • Suma podjazdów: 1 695 m
 • Suma zjazdów: 1 695 m

Trasę rowerową mieszkańcom Sanoka poleca UM_Podkarpackie

Na początek trasy proponujemy urokliwe miejsce zwane „Rajską Doliną” w rejonie ujścia Sanu do Jeziora Solińskiego. Poza początkowym fragmentem całą pętlę pojedziemy wygodnymi szutrówkami, praktycznie cały czas w lesie. Generalnie trasę należy uznać za trudną (ponad 1000 m przewyższeń). Największym wyzwaniem będzie podjazd na pasmo Otrytu. Wycieczkę rozpoczynamy w rejonie skrzyżowania z drogą 894. Ruszamy drogą wojewódzką (małą obwodnicą bieszczadzką) w kierunku Czarnej. Długim podjazdem wznosimy się na Przełęcz pod Otrytem (550 m n.p.m.). Na przełęczy odbijamy w prawo, w stokówkę prowadzącą zboczami Otrytu. Poruszamy się za znakami niebieskiego szlaku rowerowego. Po siedmiu kilometrach docieramy do skrzyżowania z wiatą. Skręcamy w prawo i rozpoczynamy wspinaczkę na grzbiet Otrytu. Wjeżdżamy na Przełęcz pod Hulskiem (785 m n.p.m.). Trzymamy się drogi utwardzonej i rozpoczynamy zjazd południowym zboczem Otrytu. Po 650 m wjeżdżamy na skrzyżowanie stokówek. Tu możemy zadecydować, czy skrócić sobie nieznacznie trasę (o 5,9 km) i wybrać odchodzącą w prawo drogę, prowadzącą bezpośrednio do Studennego. Ciekawszy przejazd czeka nas trasą główną, więc namawiamy, aby wzdłuż niej kontynuować wycieczkę. Za szlakiem rowerowym skręcamy ostro w lewo. Towarzyszą nam oznaczenia ścieżki przyrodniczej Hulskie. Przejeżdżamy przez rezerwat Hulskie im. Stefana Myczkowskiego. Dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo. Na skraju rozległej łąki czeka na nas widokowe miejsce odpoczynkowe, a na nim stół z ławami. Rozpościera się stąd widok na opadające do Sanu północne odnogi Połoniny Wetlińskiej. Jedziemy za znakami niebieskiego szlaku rowerowego, wzdłuż wijącego się na tym odcinku Sanu. Po drodze mijamy nieczynny kamieniołom i rezerwat Krywe z platformą widokową. Jedziemy dalej wygodną szutrówką u podnóża Otrytu aż do drogi wojewódzkiej. Na koniec czeka nas jeszcze kilka podjazdów i zjazdów.
ATRAKCJE NA TRASIE:
Rezerwat leśny „Hulskie im. Stefana Myczkowskiego” – obejmuje ochroną duży naturalny drzewostan dwóch pięter roślinnych na południowym stoku pasma Otrytu w pobliżu dawnej wsi Hulskie i Krywe nad Sanem. Ochronie podlegają grabowe drzewostany grądu oraz reglowy zespół buczyny karpackiej z wieloma potężnymi drzewami pomnikowymi. Obszar rezerwatu to także ostoja przedstawicieli fauny puszczańskiej, m.in. dużych ssaków i drapieżników. Tutaj żyją misie brunatne, wilki, rysie, a z wielkich ptaków orzeł przedni i orlik.
Rezerwat faunistyczny „Krywe” obejmuje 10-kilometrowy odcinek doliny Sanu pod Otrytem na obrzeżach dawnych wsi Krywe, Hulskie, Tworylne i Studenne. Jest to wyjątkowo piękne miejsce, w którym San krętymi zakolami przebija się między odsłoniętymi jeszcze stokami wzgórz. Niezwykłość krajobrazu tego malowniczego zakątka podkreślają progi skalne na Sanie, efekt skalistego dna tej rzeki, strome stoki, głębokie jary licznych potoków, meandry i terasy nadrzeczne. Osobliwością jest również bogata flora z 22 skupiskami roślinnymi. Bogactwo fauny stanowią drapieżniki, duże ssaki puszczańskie, liczne gatunki ptaków, płazów i gadów, w tym największego w Polsce węża eskulapa.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Podkarpackie Trasa 20 Do kościoła w Haczowie

 • Stopień trudności: 1.0
 • Dystans: 28,17 km
 • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 46 min.
 • Przewyższenia: 60 m
 • Suma podjazdów: 363 m
 • Suma zjazdów: 363 m

UM_Podkarpackie poleca trasę mieszkańcom Sanoka

Prawie w całości asfaltowa trasa, z niewielkimi podjazdami, niepolecana jednak dla rodzin z dziećmi, ze względu na dosyć ruchliwe drogi. Poruszać się będziemy w dolinach rzek Wisłoka i Morwawy. Start proponujemy ze wsi Targowiska, nieopodal drogi krajowej nr 19. Ruszamy z dużego parkingu przy drewnianym kościele .
Zjeżdżamy w stronę centrum wsi, główną drogą kierujemy się na północ. Po jednym kilometrze, za mostkiem, odbijamy w prawo. Wąskim asfaltem, a następnie drogą szutrową dojeżdżamy do linii kolejowej, którą przekraczamy. Przed nami krótki, kilkusetmetrowy przejazd drogą gruntową, początkowo wzdłuż ogrodzenia. Dojeżdżamy do głównej drogi we wsi Pustyny i skręcamy w prawo, a chwilę później w lewo. Przekraczamy drogę krajową i zmierzamy w kierunku widocznego z daleka kościoła w Krościenku Wyżnym. Skręcamy w lewo i podążamy wzdłuż Wisłoka. Po około dwóch kilometrach przekraczamy rzekę i jedziemy na wschód, częściowo wydzielonymi dla rowerów drogami, w stronę „krajówki”. Jadąc na południe, pokonujemy jej krótki odcinek, po czym zjeżdżamy na lewo, w kierunku Haczowa. Do wsi i znajdującego się w niej gotyckiego drewnianego kościoła , docieramy po około trzech kilometrach. Z ronda odbijamy w lewo, w kierunku ciekawego zespołu dworsko-parkowego, po czym wracamy i skręcamy ponownie w lewo. Na kolejnym skrzyżowaniu kierujemy się za drogowskazem „Wróblik Szl. 7”. Dalszą drogę wskaże nam okazała dawna cerkiew , którą mijamy po prawej stronie. Do Targowisk droga wiedzie przez wsie: Wróblik Królewski i Widacz. Na tym odcinku przyjdzie nam pokonać widokowe wzniesienie z wiatrakami. Do punktu startu wracamy znanym nam wąskim asfaltem pod górę.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Drewniany kościół pw. św. Małgorzaty w Targowiskach pochodzi z XVIII w. Wybudowano go z użyciem materiałów z poprzedniej świątyni. Liczne przebudowy zatraciły jego pierwotny charakter. W XIX w. dobudowano kaplicę oraz przedłużono nawę główną. W miejscu spalonej drewnianej dzwonnicy, stanęła murowana, parawanowa.

Drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Haczowie – to największy drewniany kościół konstrukcji zrębowej w Europie i najstarszy tego typu obiekt w Polsce. Świątynia została wzniesiona w I połowie XV w. w stylu gotyckim. W czasie najazdu tatarskiego, w 1624 r., kościół uległ zniszczeniu. Podczas remontu i rozbudowy wzniesiono wieżę i dodano podcienia (tzw. „soboty”). Wnętrze kościoła zdobi monumentalna polichromia z 1494 r. (prawdopodobnie najstarsza polichromia tego typu w Europie) oraz późniejsza z ok. 1864 r. Najcenniejszym zabytkiem jest Pieta – figura z XV w. Od 2003 r. haczowski kościół znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zespół dworsko-parkowy w Haczowie – w otoczeniu rozległego parku znajdują się pozostałości dawnego zespołu dworskiego, w tym wyremontowany XVII-wieczny dwór z oficyną, oranżeria, kaplica oraz brama wjazdowa. W parku organizowane są imprezy plenerowe i koncerty.

Dawna drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Zaśnięcia Bogurodzicy we Wróbliku Szlacheckim – świątynię w typie cerkwi łemkowskiej wzniesiono w 1869 r. Po II wojnie światowej została nieco przebudowana i przekazana kościołowi rzymskokatolickiemu. We wnętrzu zachowały się częściowo ikonostas oraz XIX-wieczne polichromie figuralne. Obok świątyni wznosi się okazała XIX-wieczna dzwonnica wybudowana na planie ośmioboku.
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

miejsce #1

Kross

Kross Trans 3.0 28 Biały Szary Połysk 2021

2 299,00 zł1 859,00 zł-19%
miejsce #2

Kross

Kross Trans 2.0 Sr 28 Khaki Czarny Mat 2021

1 899,00 zł1 595,00 zł-16%
miejsce #3

Kross

Kross Trans 1.0 Sr 28 Czarny Szary Połysk 2021

1 599,00 zł1 349,00 zł-16%
miejsce #4

Kross

Kross Trans 1.0 M Sr 28 Czarny Szary Połysk 2021

1 499,00 zł1 349,00 zł-10%
Materiały promocyjne partnera
traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

SONDA - Od 21 maja ruszyła dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie