Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Po raz kolejny można uczestniczyć w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Grupy wyruszą m.in. z Sanoka i Polany.

W Sanoku Ekstremalna Droga Krzyżowa zaplanowana jest na piątek, 27 marca o godz. 20.00. Piesi wyruszą z kościoła Przemienienia Pańskiego, do wyboru mając cztery trasy liczące od 40 do 80 km. Ich zwieńczeniem będą Sanktuaria Maryjne i miejsca kultu Męki Pańskiej w Polańczyku, Kalwarii Pacławskiej, Komańczy i Krośnie.

- Pierwsza z tras, Matki Bożej Pięknej Miłości, ma 44 km - mówi ks. Michał Kozak. - Trasa prowadzi drogą asfaltową ulicami miasta, by później przejść w spokojniejsze wioski. Końcówka to bardzo męczące ostre podejście od strony zapory w Solinie. Prawdziwe wyzwanie dla piechurów. Finisz trasy następuje u stóp Matki Bożej Pięknej Miłości. W barokowym ołtarzu kościoła parafialnego, przywiezionym z pobliskiej Łopienki, widnieje łaskami słynącymi obraz Matki Bożej Pięknej Miłości. Obecny koronowany obraz to dawna ikona Matki Bożej Łopieńskiej, przybyła do Polańczyka w 1949 r.

Druga z tras, MB Murkowej, liczy 50 km i prowadzi przez Sanok, Trepczę, Falejówkę, Lalin, Grabownicę Starzeńską, Górki, Turze Pole, Zmiennicę, Jabłonicę Polską do Krosna.

Trzecia trasa, Prymasa Tysiąclecia, ma 42 km. Prowadzi przez Górę Parkową, Cmentarz miejski Krzyż Golgoty Wschodu, Sanoczek, Prusiek, Niebieszczany, Mokre, Wysoczany, Szczawne, Rzepedź, Komańczę. Kończy się przy Klasztorze Sióstr Nazaretanek.

Ostatnia z tras rozpoczynających się w Sanoku, Trasa Matki Bożej Kalwaryjskiej, liczy 74 km. Prowadzi przez Międzybrodzie, Ulucz, Borownicę, Malawę, Leszczawę Dolną , Łomną,Trójcę, Posadę Rybotycką, Huwniki. Kończy się w Kalwarii Pacławskiej.

EDK wyruszy też z Polany

Druga propozycja to EDK z Polany, w powiecie bieszczadzkim.

Bieszczadzka trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej im. bł. ks. Augusta Czartoryskiego w Polanie rozpocznie się 3 kwietnia mszą świętą o godz. 19.00 w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Następnie będzie krótka prezentacja wizualna trasy oraz rozdanie zamówionych pakietów edk.

Jak twierdzą organizatorzy, 50-kilometrowa trasa jest dość wymagająca ze względu na spore przewyższenia terenu i dominujący rodzaj nawierzchni - utwardzone drogi leśne oraz spore oddalenie od kompleksów mieszkalnych. Możliwe są też dodatkowe utrudnienia, spowodowane warunkami atmosferycznymi oraz możliwością spotkania dzikich zwierząt.

Osoby, które zdecydują się wyruszyć w trasę, powinny zabrać ze sobą obuwie górskie, odzież ochronną, w tym przeciwdeszczową, latarkę czołową, zapas wody i pożywienia, telefon komórkowy, opcjonalnie kijki trekkingowe. Każdy obowiązkowo zabiera na EDK krzyż, najlepiej własnoręcznie wykonany.

Więcej szczegółów o Ekstremalnej Drodze Krzyżowej znajduje się na stronie www.edk.org.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto