Rycerze późnośredniowiecznej Ziemi Sanockiej. Muzeum Historyczne w Sanoku wyemitowało kolejny film [WIDEO]

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Rycerze późnośredniowiecznej ziemi sanockiej to film zrealizowany przez Muzeum Historyczne w Sanoku we współpracy ze Stowarzyszeniem Curia Mediaevalis w ramach Wirtualnych Ferii z Historią.

Tym razem z 2-częściowego filmiku dowiemy się m.in. jak wyglądali rycerze, kim byli, co odróżniało ich od zawodowych wojowników, jakie mieli uzbrojenie.

Sanoccy rycerze brali udział w jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, w bitwie pod Grunwaldem. Do najwybitniejszych przedstawicieli naszego regionu z pewnością należeli Mikołaj Kmita z Wiśnicza, herbu Szreniawa, Jachnik zwany Dzieweczką czy Jaksa z Targowisk herbu Lis, nazwany też Strasznym Lisem.

Z kolei jednym z najpiękniejszych malarskich wizerunków polskiego rycerza z XV wieku jest portret starosty sanockiego.

- Na głowie ma hełm z uniesioną do góry zasłoną twarzy, nazywany psim pyskiem, widzimy napierśnik płytowy osłaniający tors rycerza, ręce chronione są przez naręczaki, a na nogach dostrzec można stalowe osłony określane jako nabiodrki, nakolanki, a na łydkach – nagolennice. Wspaniałą ozdobą rycerza jest też segmentowy, masywny pas rycerski, spoczywający na jego biodrach

– dowiadujemy się z filmu.

Na Ziemi Sanockiej udało się wydobyć wiele cennych przedmiotów nierozerwalnie złączonych z rycerskim rzemiosłem, jakie używane były przed wiekami. To m.in. dwa średniowieczne miecze, fragmenty pancerzy, bławy, włócznie, topory i czekany, oporządzenie jeździeckie, groty bełtów czy groty strzał do łuków.

Eksponaty można podziwiać w zbrojowni zamku w Sanoku.

Wirtualne Ferie z Historią to zajęcia w formie on-line, które mają na celu wzbogacenie wiedzy z zakresu historii Polski przez popularyzację historii lokalnej oraz pielęgnowanie pamięci o wybranych bohaterach.

Do tej pory Muzeum Historyczne w Sanoku wyemitowało film o zamkach i dworach z okresu późnego średniowiecza, znajdujących się na terenie dawnej Ziemi Sanockiej, ślubie króla Kazimierza Jagiełły, zbójnikach z sanockich gór. W najbliższych dniach ukaże się także film o awanturnikach i świętych oraz ostatnim obrońcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie