Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rycerze późnośredniowiecznej Ziemi Sanockiej. Muzeum Historyczne w Sanoku wyemitowało kolejny film [WIDEO]

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Rycerze późnośredniowiecznej ziemi sanockiej to film zrealizowany przez Muzeum Historyczne w Sanoku we współpracy ze Stowarzyszeniem Curia Mediaevalis w ramach Wirtualnych Ferii z Historią.

Tym razem z 2-częściowego filmiku dowiemy się m.in. jak wyglądali rycerze, kim byli, co odróżniało ich od zawodowych wojowników, jakie mieli uzbrojenie.

Sanoccy rycerze brali udział w jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, w bitwie pod Grunwaldem. Do najwybitniejszych przedstawicieli naszego regionu z pewnością należeli Mikołaj Kmita z Wiśnicza, herbu Szreniawa, Jachnik zwany Dzieweczką czy Jaksa z Targowisk herbu Lis, nazwany też Strasznym Lisem.

Z kolei jednym z najpiękniejszych malarskich wizerunków polskiego rycerza z XV wieku jest portret starosty sanockiego.

- Na głowie ma hełm z uniesioną do góry zasłoną twarzy, nazywany psim pyskiem, widzimy napierśnik płytowy osłaniający tors rycerza, ręce chronione są przez naręczaki, a na nogach dostrzec można stalowe osłony określane jako nabiodrki, nakolanki, a na łydkach – nagolennice. Wspaniałą ozdobą rycerza jest też segmentowy, masywny pas rycerski, spoczywający na jego biodrach

– dowiadujemy się z filmu.

Na Ziemi Sanockiej udało się wydobyć wiele cennych przedmiotów nierozerwalnie złączonych z rycerskim rzemiosłem, jakie używane były przed wiekami. To m.in. dwa średniowieczne miecze, fragmenty pancerzy, bławy, włócznie, topory i czekany, oporządzenie jeździeckie, groty bełtów czy groty strzał do łuków.

Eksponaty można podziwiać w zbrojowni zamku w Sanoku.

Wirtualne Ferie z Historią to zajęcia w formie on-line, które mają na celu wzbogacenie wiedzy z zakresu historii Polski przez popularyzację historii lokalnej oraz pielęgnowanie pamięci o wybranych bohaterach.

Do tej pory Muzeum Historyczne w Sanoku wyemitowało film o zamkach i dworach z okresu późnego średniowiecza, znajdujących się na terenie dawnej Ziemi Sanockiej, ślubie króla Kazimierza Jagiełły, zbójnikach z sanockich gór. W najbliższych dniach ukaże się także film o awanturnikach i świętych oraz ostatnim obrońcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto