Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanocka uczelnia będzie mieć SPA, grotę solną i tężnię solankową. Remont na miarę XXI wieku

OPRAC.:
Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Tak wygląda wizualizacja efektu zaplanowanych prac
Tak wygląda wizualizacja efektu zaplanowanych prac wizualizacja arch. UP w Sanoku
Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku tworzy przestrzeń dla studentów i pracowników nowego kierunku fizjoterapia. Jest to remont na miarę XXI wieku.

– Rozwój uczelni wymaga stworzenia odpowiednich warunków zarówno dla studentów, jak i dla kadry dydaktycznej. Nie stoimy w miejscu, chcemy się cały czas rozwijać z pożytkiem dla studentów oraz mieszkańców naszego regionu. W październiku ubiegłego roku akademickiego uruchomiliśmy nowy kierunek – pięcioletnie studia magisterskie o profilu praktycznym na kierunku fizjoterapia – podkreśla rektor dr inż. Mateusz Kaczmarski.

Zakres prac jest bardzo szeroki. Budynek, który został przeznaczony na potrzeby nowego kierunku, wymaga wymiany pokrycia dachowego, na którym zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, natomiast na poddaszu znajdzie się magazyn energii.

Rozległe prace budowlane obejmą wnętrze budynku, w którym znajdą się nowoczesne przestrzenie dydaktyczno – biurowe. Na I piętrze zlokalizowana będzie część sal dydaktycznych takich jak: pracownia z zakresu magnetoterapii, odnowy biologicznej, pracownia z zakresu diatermii krótkofalowej, badań kinetycznych, z zakresu laseroterapii, elektroterapii, ultradźwięków, krioterapii i światłolecznictwa, trzy sale wykładowe oraz węzeł higieniczno-sanitarny. Dwie sale wykładowe na grupę 65 studentów zlokalizowane będą od strony południowej. Trzecia sala wykładowa będzie umiejscowiona w skrzydle wschodnim. Projekt obejmuje także wykonanie instalacji kontroli dostępu poprzez system indywidualnych kart pracowniczych oraz wykonanie instalacji nagłośnienia, projekcji wielkoekranowej i obsługi multimedialnej.

Budynek zmieni się nie do poznani, bo planowane są w nim niecodzienne rozwiązania.

– Naszym zamierzeniem było jego dostosowanie budynku do wymogów i obecnie panujących standardów w zakresie fizjoterapii. Dlatego na kondygnacji podziemnej zaprojektowano strefę SPA, składającą się z sauny fińskiej, łaźni parowej z zapleczem sanitarno-szatniowym oraz groty solnej. Natomiast na zewnątrz budynku zostanie zlokalizowana tężnia solankowa – dodaje pan rektor.

Koszt inwestycji szacowany jest na około 16 milionów złotych. Uczelnia w 2022 r. pozyskała na remont kwotę 3 mln zł, a wniosek o kolejne środki został złożony w kwietniu br. Kolejne będą składane na instalację fotowoltaiczną i magazyn energii, a także na dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych do Regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2023-2027.

Prace rozpoczną się prawdopodobnie w czerwcu br. Zakończenie planowane jest na połowę przyszłego roku, tak aby od początku roku akademickiego 2024/2025 studenci rozpoczęli kształcenie w nowym budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sanocka uczelnia będzie mieć SPA, grotę solną i tężnię solankową. Remont na miarę XXI wieku - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto