Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanok nie ma już dyspozytorni medycznej. Na Podkarpaciu funkcjonuje tylko jedna - w Rzeszowie

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Od 26 lutego nie funkcjonuje już dyspozytornia medyczna w Sanoku.
Od 26 lutego nie funkcjonuje już dyspozytornia medyczna w Sanoku. BPR Sanok
Od 26 lutego karetki Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Sanoku są wysyłane do pacjentów przez rzeszowską dyspozytornię.

Zmiany w funkcjonowaniu dyspozytorni wymusiła Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która zakłada, że od 1 stycznia 2021 r. na terenie całej Polski wojewoda tworzy i prowadzi tylko jedną dyspozytornię medyczną w województwie.

Wyjątkiem jest województwo mazowieckie i śląskie, gdzie znajdują się po 2 dyspozytornie.

- Powyższe zmiany nie dotyczą liczby i lokalizacji Zespołów Ratownictwa Medycznego, które funkcjonują nadal w niezmienionej strukturze Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego – uspokaja Beata Pieszczoch, dyrektor BPR SPZOZ w Sanoku.

Do pracy w nowej lokalizacji w Rzeszowie z 15 osobowej załogi przeszło 9 dyspozytorów medycznych, a 5 dyspozytorów-ratowników medycznych wróciło do pracy w Zespołach Ratownictwa Medycznego. Jedna osoba odeszła na emeryturę.

Jak zapewnia dyrektor Beata Pieszczoch, zmiany nie powinny niepokoić mieszkańców rejonu bieszczadzkiego, w skład którego wchodzą: powiat sanocki, leski, brzozowski i bieszczadzki.

- Z perspektywy pacjenta to kompletnie obojętne, gdzie znajduje się dyspozytor, który odbiera telefon – mówi dyrektor BPR. - Najważniejsze jest jak najszybsze zapewnienie pomocy, a taka pomoc jest możliwa dzięki wykorzystaniu w pracy dyspozytora systemu teleinformatycznego SWD PRM, który jest jednolity dla całej Polski.

Dzięki systemowi dyspozytor ma dostęp do informacji m.in. o lokalizacji osoby wzywającej pomocy czy najbliższym, wolnym pod względem czasu dojazdu, zespole ratownictwa medycznego.

System Wspomagania Dowodzenia umożliwia też dysponowanie karetek spoza własnego województwa w sytuacji braku wolnej karetki, obsługę sytuacji wyjątkowych, a w przypadku wystąpienia awarii, zastępowalność poszczególnych dyspozytorni medycznych w kraju.


ZOBACZ TEŻ: Ratownicy medyczni z Przemyśla chcą utworzyć sieć zewnętrznych automatycznych defibrylatorów. Sprzęt może uratować życie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto