Posiadanie ich w granicach miasta ma przynieść dodatkowe wpływy do budżetu, pozwolić na racjonalne gospodarowanie dostawami wody i opłatami za jej dostarczanie, a w przyszłości na realizację projektów związanych z dekarbonizacją systemu ciepłowniczego i planowaną produkcją wodoru w procesie elektrolizy.
- Podjęcie procedury poszerzenia granic i decyzja Rady Miasta w tej sprawie nie należały do łatwych. Gdyby miało być inaczej, nie czekalibyśmy na ten krok przez 50 lat. To ważny moment dla historii Sanoka i jednocześnie doskonałe otwarcie Nowego Roku. Od 1 stycznia na mapie Polski będzie już 979 miast. Prawa miejskie uzyskało kolejnych 15 miejscowości. Nowe granice gmin i miast dotyczyć będą 13 obszarów, w tym Sanoka. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali mnie w żmudnych działaniach – powiedział Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

Sprawa poszerzenia granic miasta swój początek miała w 2020 roku. Natomiast w 2021 roku, podczas Sesji Radni Miasta Sanoka, 12 głosami za przy 5 przeciwko, radni opowiedzieli się za przyłączeniem trzech sołectw z gminy wiejskiej Sanok do Miasta. Chodziło o miejscowości: Bykowce, Trepcza i Zabłotce, które znajdują się na terenie wiejskiej gminy Sanok. Pojawiło się wiele protestów. Mieszkańcy sołectw głośno wyrażali swój sprzeciw wobec takich planów. Sanok trzykrotnie próbował powiększyć granice. Ostatecznie zyskał część Trepczy.
To w części zaspakaja ambicje Sanoka, ale strategiczne. Na przejętych terenach znajdują się obiekty niezbędne do produkcji wodoru i dekarbonizacji miasta. W tym celu Miasto powołało pierwszą w Polsce samorządową spółkę wodorową.
Z energii wodorowej mają skorzystać miejskie instytucje, takie jak szkoły czy sanocki MOSiR. Niskoemisyjna energia ma zostać wykorzystana również w transporcie. Bezpośrednim odbiorcą wodoru będzie sanocki Autosan, który już produkuje autobusy napędzane wodorem.
- Wdrożenie naszego projektu pozwoli na zabezpieczenie potrzeb mieszkańców w zakresie bezpiecznego, ekologicznego i oszczędnościowego źródła ciepła. W związku z zainteresowaniem developerów rozwojem budownictwa wielorodzinnego, istnieje zapotrzebowanie do przyłączenia do sieci ciepłowniczej nowych obiektów mieszkalnych. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii inwestorów, którzy właśnie w Sanoku chcą otwierać swoje firmy – informował burmistrz Sanoka.
Z myślą o przyszłych przedsiębiorcach, stworzona została tzw. zielona strefa gospodarcza, z dostępem do zeroemisyjnej energii, dzięki czemu sprostają oni wymogom w zakresie emisji CO2 do atmosfery.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International