Projekt realizowany był w ramach programu „Patriotyzm Jutra” i dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Skazani wykonali prace plastyczne i literackie
Edukacja historyczna skierowana była przede wszystkim do osadzonych, ale także funkcjonariuszy SW, regionalistów i historyków. W ramach przedsięwzięcia zorganizowano trzykrotnie warsztaty historyczno-praktyczne, podczas których osadzeni wykonali prace plastyczne i literackie. Dotyczyły one historii i kultury miejscowości z których pochodzą. Prace wzięły udział w konkursie i zostały ocenione i nagrodzone, a następnie powstała z nich wystawa.
Wystawa została wyeksponowana w Zakładzie Karnym w Łupkowie i udostępniana dla innych osadzonych.
– Ponadto w ramach projektu zorganizowano dwa spotkania, podczas których przedstawiono historię wybranych miejscowości z Podkarpacia – Sanoka i Krosna, z których pochodziła część osadzonych biorących udział w projekcie – relacjonuje dr Joanna Potaczek z Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami. – Historie tych miejscowości osadzeni poznali w kontekście wydarzeń historycznych, ciekawych historycznie miejsc i ludzi na przestrzeni wieków.
Przykłady te posłużyły osadzonym do napisania o historii ich „Małych Ojczyzn” oraz wykonania prac plastycznych i literackich adekwatnych do tematyki.
Wpajanie pozytywnych bodźców
Podczas spotkań autorskie prelekcje dla osadzonych wygłosili historycy i regionaliści: Szymon Jakubowski, redaktor naczelny „Podkarpackiej Historii”, Artur Górecki z Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami, przewodnik Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Joanna Albigowska z Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku, dr Joanna Potaczek z Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami, ZS nr 1 w Sanoku oraz przewodnik MBL.
W ramach projektu goszczono m.in. Zofię Woźną z Zasławia, której ojciec był pilotem w Krośnie i dr. Stanisława Janusia z Rzeszowa. W przedsięwzięciu uczestniczył zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Łupkowie płk Marek Kocaj, funkcjonariusze SW, przedstawiciele miejscowego samorządu oraz osoby od lat współtworzące edukację historyczną, Agata i Włodzimierz Kozieradzcy z Nowosielec, oraz Krystyna i Roman Wojtuń z Turzego Pola.
– Głównym celem przedsięwzięcia była edukacja historyczna, patriotyczna, obywatelska i kulturowa osadzonych. W rezultacie osadzeni po wyjściu na wolność będą mogli dalej zgłębiać lokalną wiedzę historyczną, interesować się nią, poznawać nowe jej aspekty – dodaje dr Potaczek. – Musimy przyznać że istnieje znaczna potrzeba dotarcia do osób wykluczonych społecznie przez pryzmat historyczny i zainspirowania ich do samodzielnego poszukiwaniu kontekstów historii. Jest to bardzo ważne dla ich edukacji, przystosowania społecznego, wyrabiania postaw obywatelskich, patriotyzmu, wpajania pozytywnych bodźców niesionych przez historię, bohaterów narodowych i lokalnych patriotów.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Szampon balansujący 50ml
Szampon balansujący Hair in Balance by Onlybio w m…
kup teraz

Rypacz Szampon intensywnie oczyszczający 400ml
kup teraz

Szampon ochładzający kolor włosów 400ml
kup teraz

Peeling enzymatyczny do skóry głowy 125 ml
Peeling OnlyBio do skóry głowy dokładnie oczyszcza…
kup teraz

Peeling do skóry głowy 125 ml
Peeling do skóry głowy Hair Balance by ONLYBIO ocz…
kup teraz

Szampon balansujący 400 ml
Szampon balansujący Hair Balance by ONLYBIO dedyko…
Przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej na zamku w Łańcucie