Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Służby ostrzegają: Nie kupuj nawozów i środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Rolnicy przygotowują się do nowego sezonu. Służby apelują o niekupowanie nawozów i środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia.
Rolnicy przygotowują się do nowego sezonu. Służby apelują o niekupowanie nawozów i środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia. Paweł Dubiel
W najlepszym przypadku utrata plonów, a gorszym zniszczenie upraw, a w najgorszym scenariuszu poważny uszczerbek na zdrowiu, rolnika, ale również konsumentów wyprodukowanych przez niego roślin. Takim ryzykiem obarczone jest kupowanie niewiadomego pochodzenia nawozów i środków ochrony roślin, często pochodzących z przemytu.

Za kilka tygodni rolnicy rozpoczną nowy sezon prac polowych. Obecnie planują uprawy oraz zakup niezbędnych środków ochrony roślin.

- Niestety, poszukiwania oszczędności w kosztach uprawy mogą nieść ze sobą ryzyko związane z obecnością podrobionych produktów. Taki towar można znaleźć na stronach internetowych oraz u obwoźnych sprzedawców, którzy kuszą niskimi cenami. Należy jednak pamiętać, że sprzedaż i dystrybucja środków ochrony roślin poza stałym punktem sprzedaży jest zabroniona. Również samodzielne sprowadzanie produktów z zagranicy bez zgody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) jest nielegalne - przypomina st. asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Problem jest spory. Komisja Europejska i Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej szacują, że co siódme opakowanie środka ochrony roślin w Europie może być podrobione.

- Atrakcyjne oferty na aukcjach internetowych, od sąsiadów czy obwoźnych sprzedawców powinny obudzić czujność rolnika, zwłaszcza jeśli pochodzą one zza granicy i wyróżnia je niska cena. Rolnik powinien także pamiętać, że nie należy samemu sprowadzać środków ochrony roślin zza granicy bez stosownych zezwoleń - przypomina KAS.

Źródłem nielegalnych środków ochrony roślin w Polsce jest najczęściej przemyt. Dlatego też kluczowa w walce z podróbkami jest współpraca sektora rządowego i prywatnego oraz instytucji państwowych na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Istotną rolę w działaniach prewencyjnych odgrywa Krajowa Administracja Skarbowa.

Dzięki skutecznym kontrolom w 2022 roku KAS udaremniła wprowadzenie na rynek ponad jednej tony środków ochrony roślin pochodzących z przemytu.

- Współpraca pomiędzy Krajową Administracją Skarbową, Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policją oraz producentami prowadzi do większej skuteczności w walce z nielegalnymi pestycydami. Stosowanie podrabianych i nielegalnych pestycydów może mieć poważne skutki dla środowiska oraz zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów. Celem naszej współpracy jest edukacja rolników, ale też zwiększenie presji na osoby wprowadzające na rynek nielegalne środki i skuteczne zniechęcenie ich do tego procederu. Dlatego KAS kolejny raz angażuje się we wspólną kampanię edukacyjną – mówi mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Służby ostrzegają: Nie kupuj nawozów i środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto