Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Spektometr masowy trafił do nowego Zakładu Mikrobiologii w Sanoku. Nowoczesna technika wspomaga walkę z sepsą [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Wideo
od 16 lat
Spektometr masowy zapewnia szybką i precyzyjną identyfikację groźnych drobnoustrojów. Tego urządzenia nie było do tej pory w Sanoku, a ma ono niebagatelne znaczenie w przypadku leczenia pacjentów z posocznicą. Jest to jedyne tego typu urządzenie w powiecie sanockim, leskim i bieszczadzkim.

– Jest to bardzo zaawansowana technologia, która jest wykorzystywana obecnie w diagnostyce. Pozwala nam bardzo szybko uzyskać wynik identyfikacji drobnoustrojów, zarówno bakterii, grzybów i grzybów strzępkowych – podkreśla Katarzyna Bałon-Ochała, kierownik Zakładu Mikrobiologii w Sanoku.

Spektrometr masowy MALDI Biotyper Sirius o wartość ponad 1 mln, jako jeden z 104 w kraju trafił do Szpitala Specjalistycznego w Sanoku z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która tegoroczną zbiórkę poświęciła na zakup urządzeń do walki z sepsą

– Zadaniem nowoczesnego laboratorium mikrobiologicznego jest wydawanie wiarygodnych wyników w jak najkrótszym czasie. W przypadku większości badań mikrobiologicznych istnieje konieczność identyfikacji drobnoustrojów wyhodowanych z materiałów klinicznych do poziomu gatunku. Tradycyjne techniki identyfikacji opierają się głównie na analizie cech biochemicznych metodami manualnymi lub automatycznymi. Najnowsza technika w tej dziedzinie wykorzystuje spektrometrię mas – MALDI TOF (Matrix-Assisted Laser Desorption/Ionization), (Time of Flight) – informuje Szpital Specjalistyczny w Sanoku

– Spektrometr masowy MALDI Biotyper Sirius to urządzenie medyczne, które można z powodzeniem nazwać “Mercedesem” w swojej klasie. Jest to zaawansowane narzędzie, umożliwiające błyskawiczne rozpoznanie oraz precyzyjną identyfikację chorobotwórczych gatunków drobnoustrojów. Działa to na zasadzie analizy profilu białkowego mikroorganizmów, co jest nazywane “molekularnym białkowym odciskiem palca”. Wyniki identyfikacji są porównywane z bazą danych, zawierającą wiele wzorców – dodaje Grzegorz Panek, dyrektor SP ZOZ w Sanoku.

Najważniejszą cechą spektrometru MALDI Biotyper Sirius jest szybkość diagnostyki. Wcześniej, w przypadku dodatnich próbek krwi informujących o obecności drobnoustrojów, wynik otrzymywano po około dobie. Dzięki temu nowoczesnemu urządzeniu, wyniki są dostępne w ciągu kilku minut. To rewolucja w medycynie, która ma kluczowe znaczenie w ratowaniu życia pacjentów.

– Zaletą tego systemu jest skrócenie etapu identyfikacji. System MALDI Biotyper pomaga identyfikować drobnoustroje poprzez pomiar unikatowych białek. Białka te występują w każdym mikroorganizmie i są jego genetycznym „odciskiem palca”. Widma białek porównywane są ze stale aktualizowaną biblioteką widm i na tej podstawie drobnoustrój jest identyfikowany do poziomu gatunku – tak szpital tłumaczy działanie tego nowoczesnego urzadzenia.

Daje to pacjentom szansę na najlepsze leczenie. Rutynowa diagnostyka mikrobiologiczna zajmuje czasem nawet kilka dni. Nie czekając na wynik, lekarz musi wtedy działać intuicyjnie i na podstawie prawdopodobnej etiologii natychmiast wdrożyć terapię empiryczną, niestety coraz mniej skuteczną. Wykorzystując to urządzenie, lekarze mogą szybciej stosować najlepszą terapię celowaną.

Spektrometr MALDI Biotyper Sirius oprócz sepsy ma zastosowanie także w diagnozowaniu i leczeniu wielu poważnych przypadków, takich jak na przykład zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

– Oprócz spektometru masowego otrzymaliśmy z WOŚP komorę laminarną, której nam bardzo brakowało – dodaje Katarzyna Bałon-Ochała.

Komora laminarna wykorzystywana jest do posiewania materiałów, by wyhodować drobnoustroje. Jest przeznaczona do pracy w laboratorium w warunkach sterylnych. Posiada filtry HEPA (wysokosprawne filtry zanieczyszczeń stałych powietrza), które zapewniają bezpieczeństwo pracy personelowi wykonującemu czynności posiewowe.

– Do tej pory nie mogliśmy mieć takiego sprzętu, ze względu na warunki lokalowe. Było zbyt mało miejsca – zaznacza pani kierownik.

Obecnie Zakład Mikrobiologii, jak również Zakład Analityki funkcjonują w nowej lokalizacji. Dzięki wybudowaniu nowego pawilonu diagnostyczno-zabiegowego dokonano już alokacji pierwszego z nich. Zakład Analityki jest aktualnie w trakcie przenosin.

Oba zakłady, które razem zatrudniają 25 osób, zajmują obecnie powierzchnię 1050 m kw. W ciągu roku wykonują około 500 tysięcy badań analitycznych i 120 tysięcy mikrobiologicznych, nie tylko dla szpitala w Sanoku, ale również dla osób prywatnych i szpitali w Bieszczadach. Teraz laboratoria będą miały jeszcze większe możliwości, z uwagi na pozyskanie nowego, bardzo nowoczesnego sprzętu.

(W tekście wykorzystano informacje Szpitala Specjalistycznego w Sanoku dotyczące spektrometru masowego MALDI Biotyper Sirius).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spektometr masowy trafił do nowego Zakładu Mikrobiologii w Sanoku. Nowoczesna technika wspomaga walkę z sepsą [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto