Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

SPGK przedłużył termin obowiązywania abolicji w sprawie poboru wody i odprowadzania ścieków

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Archiwum Polska Press
Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej poinformowało o przedłużonym terminie obowiązywania abolicji dotyczącej nielegalnego poboru wody i odprowadzania ścieków.

Wobec mieszkańców, którzy do 10 lipca 2020 r. dobrowolnie zgłoszą fakt nielegalnego poboru wody, odprowadzania ścieków lub odprowadzania wód opadowych do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej i zdecydują się podpisać umowę z SPGK Sp. z o. o., nie zostanie wszczęte postępowanie przewidziane art. 28 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - czytamy w komunikacie SPGK.

Osoby, które nielegalnie pobierają wodę z urządzeń wodociągowych, popełniają wykroczenie zagrożone karą grzywny do 5 tysięcy złotych, z kolei bezumowne odprowadzanie ścieków jest przestępstwem zagrożonym karą ograniczenia wolności lub karą grzywny do 10 tysięcy złotych.

Abolicja ogłoszona przez SPGK obowiązuje do 10 lipca br. Po tym terminie ujawnione podczas kontroli kradzieże wody lub nielegalne zrzuty ścieków będą ponownie podlegać karze.

- Przez nielegalny pobór wody i odprowadzanie ścieków, w tym wód opadowych, cierpią uczciwi mieszkańcy, ponieważ koszty utrzymania stacji uzdatniania wody oraz oczyszczalni ścieków wraz z infrastrukturą rosną. Założeniem akcji jest redukcja strat wynikających z nielegalnych podłączeń wodociągowych i kanalizacyjnych, ujawnienie wszelkich nieprawidłowości, ingerencji w urządzenia pomiarowe oraz uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na posesjach na terenie działalności SPGK Spółka z o. o. (Gmina Miasta Sanoka, Gmina Sanok oraz Miasto i Gmina Zagórz) - czytamy w komunikacie.

Osoby, które zdecydują się podpisać umowę, proszone są o zgłoszenie się do Działu Obsługi Klienta – ZWiK (budynek B) przy ul. Jana Pawła II 59 w Sanoku. Informacje można także uzyskać telefonicznie pod numerem 13 46-47-860.

Po upływie terminu abolicji będzie kontynuowana akcja wykrywania nielegalnych przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, uszkodzonych wodomierzy, braku plomb oraz nielegalnego wprowadzania wód opadowych do kanalizacji sanitarnej. Zakazane jest również pobieranie wody z hydrantów ppoż. zainstalowanych na sieci wodociągowej.

Przeszkoleni pracownicy SPGK w Sanoku, po okazaniu identyfikatora służbowego i upoważnienia, mają prawo wstępu na teren nieruchomości w celu: sprawdzenia ilości i jakości ścieków wprowadzanych do sieci; zainstalowania lub demontażu wodomierza głównego; przeprowadzenia kontroli urządzenia pomiarowego, wodomierza głównego lub wodomierzy zainstalowanych przy punktach czerpalnych i dokonania odczytu ich wskazań oraz dokonania badań i pomiarów; przeprowadzenie przeglądów i napraw urządzeń posiadanych przez SPGK Sp. z o. o.; odcięcia przyłącza wodociągowego lub przyłącza kanalizacyjnego, lub założenia plomb na zamkniętych zaworach odcinających dostarczanie wody do lokalu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto