Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprytne triki na zastosowanie popiołu drzewnego w ogrodzie. Sprawdź, do jakich roślin wykorzystać popiół, a kiedy lepiej go nie używać

Katarzyna Józefowicz
Popiół drzewny to naturalny nawóz. Można nim zasilać wiele roślin, ale nie wszystkie.
Popiół drzewny to naturalny nawóz. Można nim zasilać wiele roślin, ale nie wszystkie. pixabay.com
Popiół drzewny możemy wykorzystać w ogrodzie na różne sposoby. Przede wszystkim może być doskonałym, naturalnym i organicznym nawozem mineralnym, zapewniającym roślinom sporą dawkę substancji odżywczych i poprawiającym żyzność oraz strukturę gleby. Można go stosować pod warzywa i rośliny ozdobne, ale nie wszystkie. Sprawdź, jak wykorzystać popiół drzewny w ogrodzie.

Spis treści

Jakie właściwości ma popiół drzewny

Popiół drzewny z kominka lub ogniska traktowany jest często jak odpad i wyrzucany na śmietnik, ale nie warto go marnować, bo przyda się jeszcze w ogrodzie. W jego składzie znajdziemy cały szereg cennych dla roślin substancji odżywczych i choć nie będzie wśród nich azotu, który podczas spalania uwalnia się do atmosfery, nie zabraknie innych minerałów takich jak potas, fosfor, wapń i magnez.
Najbardziej wartościowy popiół uzyskamy ze spalania drewna z drzew liściastych, mniej pożytku będziemy mieć natomiast z popiołu pochodzącego z drewna drzew iglastych, który jest uboższy w minerały.

Popiół drzewny: pod jakie rośliny stosować?

Ponieważ jednak popiół ma odczyn zasadowy, będzie odpowiedni tylko dla tych roślin, które lubią podłoża zasadowe lub są tolerancyjne względem pH gleby. Ze względu na dużą zawartość potasu i wapnia, będzie idealny dla winorośli, ale także dla lawendy, bukszpanu, budlei, perukowców, lilaków, buków, powojników, jaśminowców, piwonii, krzewuszek oraz wielu innych roślin.

Popiół pod pomidory, paprykę i inne warzywa

Popiołem możemy też od czasu do czasu zasilać paprykę i pomidory, bo choć preferują obojętne lub lekko kwaśne podłoże, bardzo dobrze zareagują na zawarty w popiele potas i wapń, którego często im brakuje. Ziemię z dodatkiem popiołu lubią też niektóre zioła jak np. lubczyk, oregano, szałwia lekarska czy rozmaryn. Popiół możemy też stosować pod takie warzywa jak kapusta i bób, a jeśli mamy kwaśną ziemię, to również pod ogórki, sałaty, buraki, cebulę, marchew i inne warzywa, które potrzebują ziemi o odczynie lekko zasadowym lub zbliżonym do obojętnego.

Pod te rośliny nie dawaj popiołu!

Jeśli jednak postanowimy zasilić popiołem wrzosowisko, możemy mieć już kłopoty, gdyż podniesienie odczynu podłoża, może skutkować w tym wypadku wystąpieniem na roślinach choroby fizjologicznej – chlorozy. Dlatego też popiołem nie należy zasilać roślin kwasolubnych, do których należą m.in. hortensje, różaneczniki, azalie, a także borówki amerykańskie.

Ile popiołu na 1 mkw?

Wykorzystując popiół drzewny jako nawóz, zasilamy nim rośliny w ilości ok. od 30/50 do 80/100g na 1 mkw (mniej na glebach obojętnych lub lekko zasadowych, więcej na kwaśnych), mieszając równomiernie z wierzchnią warstwą gleby.

Kiedy stosować popiół drzewny

Najlepiej stosować go pod rośliny wiosną, kiedy wegetacja jest najbardziej intensywna, ale można też użyć go jesienią, gdyż nie zawiera azotu. Z ilością popiołu nie należy jednak przesadzać, bo dodany do podłoża w zbyt dużej ilości, mógłby w nieprzewidywalny sposób zmienić jego parametry.

Popiół drzewny na trawnik i do kompostu

Dzięki swojemu zasadowemu odczynowi popiół może być też wykorzystany w ogrodzie do odkwaszania gleby np. na trawnikach (pomaga walczyć z mchem). Można go także dorzucać do kompostu, jednak w niewielkich ilościach, gdyż mógłby nadmiernie podwyższyć jego odczyn.

Popiół na ślimaki

Popiołem można również obsypywać rabaty, tworząc barierę dla ślimaków, które nie lubią przemieszczać się po pylistych substancjach. Należy jednak pamiętać, że taka bariera będzie skuteczna tylko do pierwszego deszczu, który ją zmyje lub silniejszego wiatru, który zdmuchnie lekki popiół z powierzchni ziemi.

Uważaj na jakość drewna!

Zanim jednak wykorzystamy popiół w ogrodzie, pamiętajmy, że nie wolno używać do tego celu popiołu powstałego ze spalania drewna impregnowanego, lakierowanego, barwionego i przetworzonego (pochodzącego np. z mebli, palet, drewnianych rollborderów, boazerii, płyt wiórowych, kartonów itp.), gdyż może zawierać toksyczne związki chemiczne, metale ciężkie i inne, groźne substancje, prowadzące do skażenia gleby i upraw. Zresztą takiego drewna i tak nie wolno spalać.

Czy popiół z pelletu nadaje się do ogrodu

Trzeba być też ostrożnym przy stosowaniu popiołu pochodzącego ze spalania pelletu drzewnego, który jest produkowany z różnych odpadów drzewnych (np. trocin), głównie pochodzących z drzew iglastych. Jeśli nie zawiera żadnych chemicznych dodatków i pochodzi wyłącznie z czystych odpadów drzewnych (najlepiej z drzew liściastych lub liściastych i iglastych), może być wykorzystany w ogrodzie jako nawóz, ale jeśli do jego produkcji użyto np. lepiszczy, odpadów z produkcji mebli czy płyt wiórowych, lepiej z niego zrezygnować, gdyż do wykorzystania w ogrodzie nadaje się jedynie popiół pochodzący ze spalania naturalnego, czystego, surowego drewna.

Na co zwrócić uwagę, stosując popiół drzewny

Wykorzystując popiół jako nawóz, nie należy też łączyć go z nawozami azotowymi, gdyż podwyższając pH gleby, będzie sprzyjał stratom tego pierwiastka. Nie wolno też stosować go na świeżo wapnowanych glebach, gdyż jeszcze bardziej podniesie ich odczyn, ograniczając przyswajalność niektórych pierwiastków i sprzyjając zasoleniu gleby.

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sprytne triki na zastosowanie popiołu drzewnego w ogrodzie. Sprawdź, do jakich roślin wykorzystać popiół, a kiedy lepiej go nie używać - RegioDom.pl

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto