Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprzęt turystyczny. Vademecum bezpiecznych podróży

Justyna Szymanek
Przewożąc samochodem ekwipunek sportowy, trzeba kierować się bezpieczeństwem pasażerów oraz innych aut
Przewożąc samochodem ekwipunek sportowy, trzeba kierować się bezpieczeństwem pasażerów oraz innych aut 123rf
Lato i piękna pogoda sprzyjają rozwijaniu sportowych hobby. Wybierając się na upragniony urlop, warto wiedzieć, jak prawidłowo i bezpiecznie spakować i przewozić specjalistyczny sprzęt, np. kajak, deskę surfingową czy rower.

Wiele dyscyplin sportowych i form rekreacji stawia duże wymagania w zakresie transportu specjalistycznego sprzętu sportowego. Często generuje to dodatkowe wydatki, m.in. na zakup odpowiednich pokrowców, uchwytów, haków, pianek zabezpieczających czy samochodowych bagażników dachowych. O czym należy pamiętać i czego unikać, aby podróż ze sprzętem sportowym była wygodna i przede wszystkim bezpieczna?

Odpowiedni bagażnik

Duży sprzęt sportowy, taki jak rower, deska surfingowa czy kajak, należy przewozić w specjalnym bagażniku mocowanym na dachu pojazdu. Trzeba jednak pamiętać, aby ciężar ładunku był równomiernie rozłożony. Co ważne, w przypadku deski surfingowej, jej wierzch musi być skierowany do dołu, co zapobiegnie zsuwaniu się sprzętu z samochodu.

Przed przywiązaniem ekwipunku należy sprawdzić, czy jego koniec nie uszkodzi otwartej klapy bagażnika lub szyby. Na belki bagażnika wskazane jest założyć specjalne pianki, które zabezpieczą deskę przed przesuwaniem i uszkodzeniem.

Spory bagaż wygodniej jest przewozić w większym samochodzie. W takim wypadku doskonale sprawdzają się auta typu kombi czy SUV. Posiadają one pojemne bagażniki, które zapewniają dużą ustawność.

Prawidłowe zabezpieczenie bagażu

Każdy sprzęt wymaga doboru odpowiednich uchwytów i zabezpieczeń, np.: haków, pasów, siatek, pianek i folii ochronnych. Ekwipunek do nurkowania, taki jak butle z tlenem, należy przewozić w bagażniku i odpowiednio zabezpieczyć, aby nie przemieszczał się podczas podróży. Łopatkę wiosła trzeba skierować do przodu, a całe akcesorium przypiąć do obu stron bagażnika za pomocą specjalnej linki lub pasów.

Ważne, aby taśmy mocujące były mocno dociągnięte, a ich końce owinięte, by nie hałasowały w czasie jazdy. Po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów warto sprawdzić, czy pasy nie poluzowały się. Eksperci radzą, aby jak najwięcej rzeczy umieścić w bagażniku.

Bagaże nie powinny leżeć na półce lub luźno w aucie, ponieważ w przypadku nawet drobnej kolizji, zamieniają się one w prawdziwe pociski latające po całym aucie. Już podczas kolizji przy prędkości 50 km/h wszelkie niezabezpieczone w aucie przedmioty zyskują siłę 50-krotnie większą od faktycznej.

Bezpieczny samochód

Rower górski, deska surfingowa, kajak czy butla z tlenem to przedmioty, które ważą sporo. Dodając do tego ciężar wszystkich pasażerów i pozostałe bagaże, wychodzi pokaźna waga samochodu i załadowania. Przed wyruszeniem w trasę konieczne jest sprawdzenie ciśnienia w oponach. Niedostosowanie tej wartości do wagi auta może zakończyć się nie tylko przebitą oponą, ale także uszkodzeniem felgi czy szybszym zużyciem zawieszenia.

Warto wiedzieć, że zgodnie z polskim kodeksem drogowym przedmioty przewożone samochodem nie powinny wystawać poza jego bryłę. Kwestię tę reguluje Art. 61. ustawy o ruchu drogowym. Wszystkie elementy dłuższe niż pojazd koniecznie muszą być oznakowane. Lekceważenie tego przepisu może skończyć się mandatem wynoszącym nawet kilkaset złotych. Ładunek wystający z przodu pojazdu oznacza się pomarańczową chorągiewką lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami, natomiast wystający z tyłu - pasami białymi i czerwonymi umieszczonymi bezpośrednio na ładunku lub na tarczy. W przypadku zagranicznej podróży należy zapoznać się z regulacjami prawnymi w danym kraju. Na hiszpańskich i francuskich drogach obowiązują nieco inne zasady. Przedmiot wystający poza bryłę pojazdu należy dodatkowo oznaczyć specjalnym znakiem.

Odpowiedzialnie na drodze

Masa pojazdu ma wpływ na jego czas hamowania. Należy pamiętać o zwiększeniu odległości od innych pojazdów. Nowoczesne pojazdy wyposażone są w system adaptacyjnego tempomatu (ACC). Pomaga on regulować jazdę zgodnie z potrzebami kierowcy i warunkami na drodze.

Na trasie należy utrzymywać stałą prędkość oraz unikać gwałtownego przyspieszania i hamowania. Dla przykładu: deska surfingowa transportowana na dachowym bagażniku stawia opór powietrzu. Skutkuje to poruszaniem się sprzętu w górę oraz w dół. To zjawisko jest całkowicie normalne. W przypadku, gdy deska zaczyna przesuwać się zbyt dynamicznie lub zsuwa się na bok, koniecznie trzeba zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i dokładniej ją zabezpieczyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprzęt turystyczny. Vademecum bezpiecznych podróży - Strona Podróży

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto