Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie „Pro Memoria” odnalazło i odnowiło nagrobek zasłużonego naftowca z Ziemi Sanockiej

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Tablicę nagrobną odsłonięto na nagrobku  Adama Chołoniewskiego w Porażu
Tablicę nagrobną odsłonięto na nagrobku Adama Chołoniewskiego w Porażu arch Stowarzyszenie Pro Memoria
Stowarzyszenie „Pro Memoria” działające w środowisku górników naftowców, odnalazło i odnowiło nagrobek Adama Chołoniewskiego, który położył podwaliny pod wydobycie ropy naftowej w Ziemi Sanockiej.

Adam Chołoniewski, rodowity lwowianin, był w latach 30. XX w. właścicielem kopalni Mokre, zlokalizowanej na roponośnych terenach na południe od Sanoka.

Ciekawostką jest fakt, że w okresie międzywojennym poprzednim właścicielem tej kopalni był gen. Stanisław Szeptycki, szef Sztabu Generalnego z okresu wojny polsko-bolszewickiej, wnuk Aleksandra Fredry i brat grekokatolickiego metropolity lwowskiego Andrieja.

Chołoniewski był także współzałożycielem Sanockiej Spółki Naftowej w 1937 r.

Wydobycie ropy naftowej w tej okolicy odnotowano już w 1866 r., a od 1880 r. prowadzono tu intensywną eksploatację z szybów naftowych. Na miejscu funkcjonowała też lokalna rafineria.

W czasie okupacji złoże było intensywnie eksploatowane przez Niemców. Po wyzwoleniu polscy nafciarze uruchamiali w szybkim tempie wydobycie z odwiertów. Na kopalni Mokre już w październiku 1944 r. pracowało 188 osób.

To Adam Chołoniewski tworzył podwaliny wydobycia ropy naftowej w okolicach Zagórza, Poraża, Wielopola i Mokrego. W ślad za powołaniem Sektora Sanok, co stało się w październiku 1944 r., powierzono mu kierownictwo Sektora Kopalń Mokre.

Do tragedii doszło w dniu 21 czerwca 1945 r. W tym dniu Adam Chołoniewski został zastrzelony przez UPA . Mordu dokonano przez okno jego domu w Porażu pod Zagórzem.

Nafciarza pochowano na miejscowym cmentarzu w bezimiennej mogile. Niemym świadkiem tego miejsca był stojący od 77 lat krzyż, wykonany przez kopalnianego kowala z rurek wydobywczych.

Mieszkańcy Poraża pamiętali jednak o tragedii z 1945 r. i miejsce pochówku. Wskazali je Stowarzyszeniu „Pro Memoria”. Ufundowało ono pamiątkową płytę nagrobną w miejscu pochówku zasłużonego naftowca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto