Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świnki są już gotowe do tarła. Rzeki Osława i Sanoczek znajdują się pod nadzorem strażników

Sabina Tworek
Sabina Tworek
SSR Sanok
Społeczna Straż Rybacka w Sanoku poinformowała, że świnki przygotowują się na rzece Osława i Sanoczek do tarła.

- W ubiegłą niedzielę, kiedy temperatura wody w Osławie osiągnęła 9 stopni, większość świnek zaczęła płynąć w górę rzeki do tarła, część pozostała przy ujściu - mówi Ryszard Rygliszyn, komendant SSR w Sanoku. - Niestety, szybki spadek temperatury powietrza i ochłodzenie wody spowodowały zatrzymane się ryb na głębszych partiach rzeki i wstrzymanie tarła.

Strażnicy SSR, pomimo rozprzestrzeniającego się koronawirusa, pilnują miejsc, w których tradycyjnie grasują kłusownicy.

- Miejscowości, tj.: Morochów, Mokre, Wysoczany, Tarnawa, Czaszyn, Rzepedź to tereny pozostające pod specjalnym nadzorem - zaznacza Ryszard Rygliszyn.

Jak podaje komendant SRR, świnka dojrzewa płciowo w wieku 4-5 lat. Jej tarło zaczyna się najczęściej pod koniec marca lub początkiem kwietnia, co jest uzależnione od temperatury wody.

- Optymalna wynosi 10-15°C - mówi. - Podczas tarła świnka często wyskakuje nad powierzchnię wody, więc można ją łatwiej obserwować. Samica, w zależności od wielkości, składa wtedy ok. 30 000 jaj o zielonkawej, ochronnej barwie ochry, w płytkich rejonach rzek o piaszczystym lub żwirowatym dnie. W tym czasie głowa i górna część tułowia, zwłaszcza u samców, pokryta jest jasnymi krostkami. Wylęg następuje po 10-30 dniach, jednak narybek początkowo chowa się pod kamieniami. Świnki żyją do 17 lat.

„Karpaty – kraina ryb wędrownych”

Starostwo Powiatowe w Sanoku przy wsparciu partnera z Ukrainy realizuje projekt "Karpaty – kraina ryb wędrownych", który jest wspólną promocją unikatowych na skalę międzynarodową wędrówek i tarlisk ryb w potokach i rzekach górskich w powiecie sanockim i rejonie żydaczowskim.

– W ramach projektu odbędą się cztery wydarzenia transgraniczne, w tym dwie konferencje oraz dwa szkolenia – mówi Stanisław Chęć, starosta sanocki. – Powstanie również publikacja promująca przyrodę potoków i rzek górskich w obszarze wsparcia oraz film, którego wiodącym tematem będzie wędrówka świnki pospolitej na tarliska położone w górnych partiach potoków górskich.

Publikację oraz film realizować będzie Starostwo Powiatowe w Sanoku wraz z partnerem z Ukrainy.Całkowity budżet projektu „Karpaty – kraina ryb wędrownych” wynosi 59 899,61 euro, z czego 90% środków stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto