Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Sanoku zakupił nowy sprzęt. To trzy kardiomonitory i sześć funkcjonalnych łóżek

Sabina Tworek
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Sanoku w połowie grudnia ubiegłego roku wzbogacił się o nowoczesne łóżka i kardiomonitory. Ich zakup był niezbędny, ponieważ dotychczasowe wyposażenie zużyło się i nie spełniało należycie swoich funkcji.

Do szpitala w Sanoku zakupiono trzy specjalistyczne kardiomonitory z przenośnym panelem, który ułatwia transport pacjentów leżących i nieprzytomnych, wymagających intensywnej terapii medycznej w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia.

Koszty zakupu w wysokości 120 tys. zł pokryła w całości Fundacja BGK im. J.K. Steczkowskiego w Warszawie.

– Dzięki otrzymanemu wsparciu i przekazaniu darowizny pieniężnej na rzecz Sanockiej Fundacji Ochrony Zdrowia, SPZOZ w Sanoku otrzymał wysokiej klasy kardiomonitory BeneVision N17 – mówi Wiesław Gucwa, ordynator OIOM w Sanoku. – Kardiomonitory spełniają wiele ważnych funkcji, których nie posiadają tradycyjne aparaty wykorzystywane do monitorowania chorych.

Oprócz pomiaru podstawowych czynności życiowych, czyli tętna, ciśnienia tętniczego krwi nieinwazyjnego i inwazyjnego, temperatury powierzchownej i głębokiej, saturacji krwi, liczby oddechów i wykonywania EKG, dodatkowo monitorują jeszcze parametry hemodynamiczne, np. rzut serca czy poziom dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Nowoczesny panel, do którego podłączony jest chory, doskonale sprawdza się również w czasie transportu pacjenta na badania, dzięki czemu jest on pod stałym nadzorem, bez konieczności jego odłączania.
Na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Sanoku trafiło również sześć funkcjonalnych łóżek. Ich zakup wsparła Fundacja Lotos i Fundacja ARP, które łącznie przekazały 290 tys. złotych. Brakującą kwotę dołożył szpital.

– Cena jednego łóżka wynosi 50 tys. zł – mówi ordynator Gucwa. – Łóżka posiadają funkcję ważenia chorych. To ważne udogodnienie, ponieważ widzimy na bieżąco, jak zastosowane leczenie wpływa na pacjenta i czy jego organizm jest odpowiednio nawodniony. Od wagi uzależnione jest także dawkowanie leków, zwłaszcza tych ratujących życie.

Łóżka posiadają także możliwość opuszczania i podnoszenia oraz rotacji na boki. Pacjenta można posadzić i położyć w dowolnej pozycji, np. wstrząsowej. Dodatkowo zawierają materace przeciwodleżynowe, wykorzystywane w leczeniu i profilaktyce pojawiających się na skórze odleżyn.

– Są zwrotne i łatwe w kierowaniu, wyposażone w stojaki na kroplówki, które można zakładać w kilku miejscach – dodaje Wiesław Gucwa. – Posiadają też przenośny uchwyt na butlę z tlenem. Co ważne, łóżka zawierają leże przezierne dla promieni rentgenowskich, co oznacza, że można umieścić w nich kasetę rentgenowską i tym samym zrobić zdjęcie np. klatki piersiowej bez potrzeby przenoszenia pacjenta. To bardzo ułatwia pracę personelowi medycznymi w przypadku osób nieprzytomnych i otyłych.

Ordynator Gucwa podkreśla, że zakupiony sprzęt jest wysokiej jakości, sprawdzonych firm i z pewnością długo posłuży chorym.
Warto dodać, że kardiomonitory są jednymi z najlepszych na świecie, zaś łóżka należą do najbardziej pożądanych przez polskie szpitale.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto