Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpitale w Sanoku, Jarosławiu i Dębicy będą jednoimienne

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Sabina Tworek
Trzy podkarpackie szpitale w Sanoku, Dębicy i Jarosławiu mają docelowo stać się placówkami wspomagającymi pracę szpitala koordynującego, jakim jest CM w Łańcucie.

Proces przekształcania tych jednostek trwa już od dłuższego czasu. Stopniowo zwiększana jest liczba łóżek dedykowanych pacjentom z Covid-19.

Już dzisiaj wiadomo, że szpitale w Sanoku i Dębicy zaadaptowały dodatkowe odziały na potrzeby chorych. W Sanoku obecnie zajętych jest 50 tzw. łóżek covidowych, a po zmianach, pomoc medyczną będzie mogło otrzymać nawet 250 pacjentów z koronawirusem.

– Dla mieszkańców naszego powiatu powstanie szpitala jednoimiennego w Sanoku jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ chorzy będą mieli na miejscu zapewnioną fachową pomoc medyczną – mówi Grzegorz Panek, dyrektor SPZOZ w Sanoku. – Pacjenci z pozostałymi chorobami będą leczeni w pobliskich szpitalach.

Dyrektor Panek uspokaja, że zmiany są wprowadzane stopniowo. Wszyscy chorzy przebywający w sanockim szpitalu zostali poddani testom na obecność koronawirusa. Ci, którzy uzyskają wynik negatywny, a ich stan zdrowia będzie na to pozwalał, zostaną wypisani do domu, natomiast chorzy wymagający dalszej opieki, będą przewożeni do okolicznych szpitali w Brzozowie, Krośnie czy Lesku.

Brakuje kadry medycznej i śluz

Zarówno w szpitalu w Sanoku, jak i Dębicy, są problemy z personelem medycznym. Sporo pracowników przebywa na chorobowym, ale na chwilę obecną nie ma zagrożenia dla chorych.

– Nasza placówka posiada odpowiedni sprzęt medyczny – mówi dyrektor Grzegorz Panek. – Ze względu na zwiększenie przyjęć pacjentów z Covid-19, czekamy na dostawę środków ochrony indywidualnej z rezerw państwowych. Stopniowo adaptujemy kolejne oddziały do przyjęcia chorych z koronawirusem, przygotowujemy też śluzy, które w ciągu kilku dni będą gotowe. Przekształcenie szpitala jest logistycznie skomplikowane, tym bardziej, że dysponujemy budynkami z lat 60., ale poradzimy sobie – zapewnia.

W szpitalu w Dębicy dla chorych z Covid-19 przygotowanych jest obecnie 90 łóżek. Jest to możliwe dzięki przekształceniu oddziału wewnętrznego dla potrzeb chorych z koronawirusem.

– Gdy staniemy się szpitalem jednoimiennym, a tym samym znajdziemy się na pierwszej linii frontu walki z Covid-19, to z pewnością otrzymamy dodatkową kadrę medyczną, o ile będzie taka konieczność – mówi Przemysław Wojtys, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dębicy. – Na chwilę obecną takich potrzeb nie mamy, chociaż nie ukrywam, że jest coraz większy problem z personelem medycznym.

Wojewoda podkarpacki: nie ma powodu do paniki

Jak twierdzi Michał Mielniczuk, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego, od momentu ogłoszenia stanu epidemii szpitale są na bieżąco doposażane oraz mają możliwość otrzymania kolejnych środków na dostosowanie do obsługi pacjenta chorującego na Covid-19.

– Trwają ustalenia z kierownikami jednostek dotyczące zapotrzebowania na środki niezbędne do szybkiego dostosowania szpitali – mówi Michał Mielniczuk. – Wojewoda podkarpacki wraz z dalszym rozwojem epidemii bierze pod uwagę różne rozwiązania. Natomiast na razie nie zapadły decyzje co do utworzenia szpitala tymczasowego i jego ewentualnej lokalizacji.

Na Podkarpaciu funkcjonują również dwa nowe izolatoria: Centrum Medyczne MEDYK (Izolatorium - Pałac Ostoya, Jasionka) przystosowane dla 94 osób oraz Caritas Archidiecezji Przemyskiej (Centrum Medyczno-Charytatywne im. Św. Józefa, Przemyśl), w którym są 64 miejsca.


ZOBACZ: Centrum Medyczne w Łańcucie chce przeciwdziałać pandemii w inny sposób niż dotychczas. Wspólnie z zespołem naukowców tworzy aplikację, która pomoże badać ryzyko zakażenia koronawirusem i jego wpływ na rynek pracy. Aplikacja powstanie do połowy 2021 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szpitale w Sanoku, Jarosławiu i Dębicy będą jednoimienne - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto