Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Technologia wodorowa coraz bliżej Sanoka. Burmistrz prowadzi kolejne rozmowy

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Wykorzystanie wodoru ma przyczynić się do zero emisyjności CO2. Powietrze w Sanoku będzie czystsze.
Wykorzystanie wodoru ma przyczynić się do zero emisyjności CO2. Powietrze w Sanoku będzie czystsze. Fot. Wojtek Zatwarnicki
Burmistrz Sanoka nie ustaje w wysiłkach w celu wdrożenia technologii wytwarzania wodoru na terenie Sanoka.

We wtorek we Wrocławiu Tomasz Matuszewski wraz z Krzysztofem Jaroszem, prezesem Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej spotkali się z Akio Miyajimą, ambasadorem Japonii oraz z Masatao Komo, drugim sekretarzem w dziale Ekonomii i Współpracy Gospodarczej Kraju Kwitnącej Wiśni.

- Omawialiśmy możliwości współpracy podmiotów gospodarczych z Japonii, które są potentatem w dziedzinie produkcji i dystrybucji zielonego wodoru. Miło było usłyszeć, że kierunek ten, który planujemy wdrożyć w Sanoku, Japonia realizuje od wielu lat z dużymi sukcesami – poinformował burmistrz Sanoka.

- Ambasador przedstawił nam możliwości oraz potencjał podmiotów gospodarczych z Japonii, które realizują swoje projekty z dużym sukcesem na terenie Unii Europejskiej. Przekazałem zaproszenie do Sanoka, w celu odbycia wizyty gospodarczej podczas której przedstawimy plany, jakie w ostatnim czasie wdrażamy pod realizację inwestycji wodorowej. Jak już informowałem, w najbliższym czasie mieszkańcom Sanoka przedstawimy kolejne informacje, które przybliżą nas do studium dla tej inwestycji - dodaje Tomasz Matuszewski.

Do produkcji wodoru, potrzebne są woda i elektryczność. Sanok w tym celu planuje wykorzystać dwa ujęcia wody przy rzece San w Trepczy i w Zasławiu, gdzie dodatkowe inwestycje nie są potrzebne oraz planowaną farmę fotowoltaiczną, która zapewni prąd. Powstała infrastruktura ma być wykorzystywana na potrzeby Sanoka i bezpośredniej okolicy.

- Wodór, który wyprodukujemy, będzie wykorzystywany na miejscu. Jego transport jest nieopłacalny – tłumaczył Krzysztof Jarosz podczas debaty ,,Miasto Sanok a Podkarpacka Dolina Wodorowa - szanse i wyzwania’’.

18 maja 2021 roku w Jasionce podpisano list intencyjny na rzecz utworzenia Doliny Wodorowej na Podkarpaciu. Jej powstanie pozwoli wykorzystać potencjał Rzeszowa i regionu w zakresie nowoczesnych technologii, zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto