Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Technologie wodorowe bliżej Sanoka. Podpisano ważną umowę

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Międzynarodowe firmy zainteresowane są współpracą z Sanokiem w celu produkcji wodoru. Podpisano właśnie umowę dotyczącą przygotowania dokumentacji dla „Projektu Wodorowego w Sanoku”.

Umowa została podpisana przez Tomasza Matuszewskiego, burmistrza Sanoka, Tomoho Umedę, prezesa Hynfra sp. z o.o., Rafała Kalisza, prezesa Fibrain sp. z o.o., Krzysztofa Jarosza, prezesa zarządu SPGK sp. z o.o. i Elżbietę Drwięgę, członka zarządu SPGK sp. z o.o. W podpisaniu umowy uczestniczyła Małgorzata Jarosińska - Jedynak, minister Funduszy i Polityki oraz przedstawiciele parlamentarzystów, Uczelni Państwowej z Sanoka, samorządowcy i przedsiębiorcy.

Technologie wodorowe bliżej Sanoka. Podpisano ważną umowę
Fot. UM Sanok

Japonia wzorem dla Sanoka

Celem projektu jest stworzenie warunków do rozwoju technologii zielonego wodoru opartej o japońskie doświadczenia. Projekt zakłada m.in. zastosowanie wodoru na potrzeby ciepłownicze, tzw. zielonego transportu publicznego oraz do zastosowań przemysłowych. Zgodnie z założeniami partnerzy umowy zobowiązali się do powołania komitetu sterującego „Projektem Wodorowym” oraz przygotowania studium wykonalności. Wdrożenie projektu będzie obejmować budowę instalacji wodorowej, produkcję zielonej energii elektrycznej oraz stacji tankowania wodoru.

- Wdrożenie nowoczesnej technologii opartej o japońskie doświadczenia będzie miało ogromne znaczenie zarówno wizerunkowe jak i gospodarcze dla Sanoka i okolic – mówił po podpisaniu umowy Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka, który odpowiedzialny jest za przygotowanie gruntów pod inwestycje. - Będzie to element budowy Sanoka jako miasta nowoczesnego i przyjaznego dla środowiska – dodał burmistrz.

Dzięki nowoczesnej technologii ma być zdrowiej i taniej

Wdrożenie technologii wodorowej ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście, a tym samym wpłynąć na poprawę zdrowia jego mieszkańców oraz obniżyć koszty ogrzewania.

- Jesteśmy w pełni przygotowani, aby spełnić wymogi inwestycji w technologie wodorowe - stwierdził Krzysztof Jarosz, prezes Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. (SPGK) – Ponadto w przyszłości planujemy budowę stacji tankowania wodoru oraz zakup autobusów napędzanych wodorem – dodał prezes.

We wcześniejszej rozmowie z Nowinami Krzysztof Jarosz tłumaczył, jakie korzyści niesie produkcja wodoru.

- Kotły węglowe w miejskiej ciepłowni emitują 25 tysięcy ton dwutlenku węgla rocznie. Płacimy za to duże kary. Koszty emisji dwutlenku węgla wzrosły dwukrotnie. Opłata za wyemitowanie jednej tony, to obecnie 57 euro. Dzięki technologii wodorowej jesteśmy w stanie zatrzymać wzrost kosztów. Natomiast w trakcie wytwarzania wodoru powstaje ciepło, które możemy wtłoczyć w system ciepłowniczy. Będzie to duża korzyść dla miasta. Po pierwsze mamy zero emisyjności CO2, czyli nie zanieczyszczamy powietrza, a co za tym idzie, nie płacimy kar. Po drugie przełoży się to na opłaty dla mieszkańców Sanoka. Jeśli instalacje wodorowe nie powstaną, opłaty za ogrzewanie będą gwałtownie rosnąć – mówił Krzysztof Jarosz.

Wodór na użytek lokalny

Tomoho Umeda, prezes Hynfra sp. z o. o. zapewnił, że Sanok realizując ten projekt będzie w awangardzie procesu, sięgając jako pierwszy po dotacje przeznaczone dla technologii wodorowych.

Do produkcji wodoru potrzebne są woda i elektryczność. W wypadku Sanoka, mowa jest o dwóch ujęciach wody w Trepczy i w Zasławiu. Potrzebna też będzie budowa farmy fotowoltaicznej, która zapewni niezbędny prąd. W procesie elektrolizy, taka instalacja zapewni produkcję wodoru. Powstała infrastruktura zostanie wykorzystana w Sanoku i bezpośredniej okolicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Technologie wodorowe bliżej Sanoka. Podpisano ważną umowę - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto