Trasa rowerowa z Soliny do Zakopanego. Stowarzyszenie Aktywny Beskid zbiera podpisy pod petycją

Sabina Tworek
Udostępnij:
Jest szansa na powstanie trasy rowerowej łączącej Solinę z Zakopanem. Stowarzyszenie Aktywny Beskid z Iwonicza wraz z innymi miłośnikami turystyki rowerowej zbiera podpisy na listach, które zamierza wręczyć po wakacjach Władysławowi Ortylowi, marszałkowi województwa podkarpackiego, aby przekonać go do swojego pomysłu.

Aktywny Beskid z siedmioma innymi stowarzyszeniami aktywnie promuje pomysł budowy trasy rowerowej Solina - Zakopane poprzez organizację happeningów w największych miastach leżących na planowanej trasie.

– Uważam, że na południu Podkarpacia niewiele się dzieje w sprawie budowania infrastruktury rowerowej – uważa Katarzyna Madej, prezes Stowarzyszenia Aktywny Beskid. – Akcję zbierania podpisów prowadzimy od pół roku, a dopiero od tygodnia listy poparcia pojawiły się w Internecie. Wierzymy, że odpowiednie władze przychylą się do naszej prośby, tym bardziej, że Bieszczady i Beskid Niski są terenami atrakcyjnymi dla rowerzystów. Mamy już ponad 2200 podpisów, a na tym jeszcze nie koniec.

Pani Katarzyna zaznacza, że miłośników dwóch kółek na Podkarpaciu nie brakuje, jednak warunki w większości miejscowości nie sprzyjają bezpiecznej jeździe.

– Zależy nam, aby powstawały ścieżki rowerowe nie tylko wzdłuż drogi krajowej łączącej większe miasta, czyli Sanok, Krosno, Jasło i Gorlice, ale także na terenach bardziej atrakcyjnych krajobrazowo. Uważamy, że inicjatywa jest bardzo potrzebna i są ku temu odpowiednie warunki – zaznacza.

Trasa rowerowa Velo Karpatia – Velo San

Chodzi o budowę dwóch rowerowych tras na Podkarpaciu: Velo Karpatia oraz Velo San.

Trasa Velo Karpatia swój początek weźmie na granicy województwa małopolskiego, w Bieczu. Przebiegać będzie w kierunku wschodnim, przez Jasło, Krosno, Rymanów aż do Sanoka, gdzie mogłaby się połączyć z kolejną, nowo powstającą trasą rowerową - Velo San.

Z kolei trasa Velo San znajduje się już w trakcie planowania i ma biec doliną Sanu. Swój początek będzie miała w Sanoku, skąd wzdłuż rzeki poprowadzi do Zagórza i Leska, a ostatecznie do Soliny, nad Zalew Soliński. W planach jest także połączenie trasy Velo San ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo w okolicach Dynowa.

Trasy województwa podkarpackiego w połączeniu z trasami województwa małopolskiego, tj. Velo Beskid, która aktualnie znajduje się w fazie koncepcji planów oraz Velo Dunajec, utworzą docelową trasę rowerową Solina – Zakopane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska zorganizuje mistrzostwa na najwyższym poziomie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie