- Podczas wizyty omówiliśmy szczegóły projektu wodorowego oraz obszar współpracy NFOŚ w ramach tego zadania. Biorąc pod uwagę napływające informacje z różnych obszarów Polski, w tym również z Sanoka o podejmowanych działaniach dekarbonizacji systemu ciepłowniczego, nasze prace w zakresie projektu wodorowego muszą zostać jeszcze bardziej przyspieszone. Cieszę się bardzo, że tak duże instytucje jak NFOŚ wysoko oceniają możliwości naszego miasta w realizacji tego projektu chcąc w nim również uczestniczyć – poinformował Tomasz Matuszewski.

Dzień wcześniej burmistrz spotkał się z Robertem Kasprzakiem, wiceprezesem Zarządu Banku Ochrony Środowiska. Tematem spotkania było omówienie modelu finansowania całej inwestycji oraz wsparcie rozwiązań proekologicznych w Sanoku.
Celem projektu wodorowego jest stworzenie warunków do rozwoju technologii zielonego wodoru opartej o japońskie doświadczenia. Projekt zakłada m.in. zastosowanie wodoru na potrzeby ciepłownicze, tzw. zielonego transportu publicznego oraz do zastosowań przemysłowych. Wdrożenie projektu będzie obejmować budowę instalacji wodorowej, produkcję zielonej energii elektrycznej oraz stacji tankowania wodoru. Rozwój technologii wodorowej ma przyczynić się również do poprawy jakości powietrza w Sanoku, a tym samym zdrowia jego mieszkańców i do tak zwanej dekarbonizacji.
Obecnie w miejskiej ciepłowni pracują kotły węglowe, które emitują 25 tysięcy ton dwutlenku węgla rocznie. Miasto płaci z tego tytułu duże opłaty i kary. Opłata za wyemitowanie jednej tony, to obecnie 57 euro. Dzięki technologii wodorowej włodarze miasta chcą zatrzymać wzrost tych kosztów. W trakcie wytwarzania wodoru powstaje ciepło, które miasto chce wtłoczyć w system ciepłowniczy. Ma to być duża korzyść dla miasta, zarówno środowiskowa jak i związana z opłatami za ogrzewanie.
Do produkcji wodoru potrzebne są woda i elektryczność. W wypadku Sanoka, mowa jest o dwóch ujęciach wody w Trepczy i w Zasławiu. Potrzebna też będzie budowa farmy fotowoltaicznej, która zapewni niezbędny prąd.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?