Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczestnicy konferencji Konwencji Karpackiej odwiedzili Bieszczady

OPRAC.:
Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Uczestnicy konferencji na wieży widokowej PKL Solina.
Uczestnicy konferencji na wieży widokowej PKL Solina. Fot. Biuro Prasowe UMWP/ Daniel Kozik
Wieża widokowa i wnętrze zapory w Solinie oraz zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych - tak wyglądała trasa objazdu studyjnego zorganizowanego dla uczestników konferencji Konwencji Karpackiej.

W Rzeszowie ministrowie oraz przedstawiciele ministerstw z Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Rumunii oraz Serbii rozmawiali o potencjale przyrodniczym Karpat, następnie odwiedzili Bieszczady. Objazd studyjny był integralną częścią konferencji. Jego celem było zaprezentowanie potencjału przyrodniczego oraz kulturowego Bieszczad.

Konwencja Karpacka to dokument określający ogólne cele polityczne, które promują zintegrowane podejście do ochrony przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa Karpat. Celem Konwencji jest prowadzenie wszechstronnej polityki i współpracy na rzecz ochrony i zrównoważonego rozwoju Karpat, dla poprawy jakości życia, wzmocnienia miejscowej gospodarki i społeczności lokalnych oraz zachowania walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego tego obszaru

Oksana Maryskevych z Instytutu Ekologii Karpat Akademii Nauk Ukrainy powiedziała, że wymiana doświadczeń jest ważna, ale nabiera ona szczególnego znaczenia, kiedy przebywa się w miejscach, o których się rozmawia.

- W ramach wyjazdu studyjnego zobaczyliśmy wieżę widokową w Solinie, z której to mogliśmy z perspektywy kilkudziesięciu metrów nad ziemią spojrzeć na Bieszczady, później zwiedziliśmy zaporę w Solinie od środka - wytwór ludzkiego geniuszu, która służy regulacji poziomu wody na Sanie. Muzeum Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych było kolejnym punktem objazdu. Jest ono bardzo nowoczesne i interaktywne, stworzone z myślą o najmłodszych. Wszystkie te miejsca nawiązują do tematyki Konwencji Karpackiej, która oprócz ochrony przyrody i funkcji edukacyjnych, powinna gwarantować harmonijny rozwój tych terenów, a na tym objeździe była możliwość zobaczyć, jak to funkcjonuje w praktyce – mówiła Oksana Maryskevych.

Biuro Prasowe UMWP/ Daniel Kozik

We wtorek, 22 listopada w Rzeszowie przyjęto deklarację ministerialną w sprawie bioróżnorodności biologicznej – Karpackie zobowiązania na rzecz wdrażania nowych globalnych ram różnorodności biologicznej po 2020 roku.

- Wierzę, że Konwencja Karpacka przyczyni się do dynamicznego rozwoju Bieszczad i całego Podkarpacia. Karpaty powinny łączyć, a nie dzielić. Dlatego wspólnymi działaniami chcemy przezwyciężyć wszystkie te bariery, które obecnie działają na niekorzyść i jeszcze powstrzymują ten rozwój. Bieszczady dysponują potężnym potencjałem turystycznym, który my chcemy wykorzystać - powiedział Władysław Ortyl, marszałek województwa.

Źródło: Biuro Prasowe UMWP/ Daniel Kozik

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto