Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Używanie fajerwerków to nie zabawa. Podkarpacka policja ostrzega, straż pożarna poucza, schroniska mówią o przerażonych psach

Marcin Piecyk
Marcin Piecyk
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Tomasz Hołod/Polska Press
Dla wielu osób powitanie nowego roku łączy się z fajerwerkami, ale trzeba pamiętać, że używanie materiałów wybuchowych to nie zabawa. I na Podkarpaciu mamy tego przykłady, jak choćby rozerwana po wystrzale powieka czy petarda wybuchająca w dłoni. O czym pamiętać przy używaniu fajerwerków? I co zrobić, żeby nasz pies przeżył tę noc bez przerażenia?

W przestrzeni publicznej fajerwerki można odpalać wyłącznie 31 grudnia i 1 stycznia. Co w przypadku, kiedy ktoś nie uszanuje tego przepisu? Mówi o tym Kodeks Wykroczeń:

"Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny."

Sylwester jednoznacznie kojarzy się nam z pokazami kolorowych fajerwerków w miastach i nie tylko. Bardzo często osoby prywatne również chcą "zaszaleć" i kupują materiały wybuchowe. Z tym należy postępować bardzo ostrożnie.

- W czasie przygotowań do powitania Nowego Roku nie zapomnijmy o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami, ponieważ może dojść do poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości tych zdarzeń jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją - mówi komisarz Ewelina Wrona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Wymienia, że przed zakupem fajerwerków sprawdzić należy przede wszystkim czy: obudowa nie jest uszkodzona, elementy składowe są dobrze połączone, podana jest nazwa producenta wraz z danymi, dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim zawierająca informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia. Nie mniej ważne są takie szczegóły jak to, czy fajerwerki przeznaczone do pionowego ustawienia są wyposażone w oprzyrządowanie pozwalające na dobre ich ustawienie i czy petardy do trzymania w dłoni mają uchwyt.

Fajerwerki to nie zabawka. Poważne wypadki na Podkarpaciu

- Fajerwerków mogą używać tylko osoby dorosłe i trzeźwe. Pamiętać trzeba, że to materiał łatwopalny, o bardzo wysokiej temperaturze palenia i sporym polu rażenia. Kupować fajerwerki trzeba kupować w miejscach sprawdzonych. Absolutnym priorytetem po kupieniu takich materiałów jest przeczytanie instrukcji. Musimy pamiętać o tym, żeby nie odpalać ich w rękach. Jest to przyczyną bardzo wielu poważnych urazów - przestrzega bryg. Marcin Betleja z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

- Wypuszczamy je jedynie na otwartej przestrzeni, nie odpalamy ich w pobliżu drzew czy w terenie zabudowanym. Może to spowodować pożar. Nie odpalamy ich z balkonów, tarasów, okien. Nie wbijamy ich też w ziemię. Musimy też starać się przewidzieć tor lotu takiego fajerwerku - dodaje.

Z kolei podkarpacka policja przypomina o sprawie sprzed niemal roku, w której jeden z uczniów szkoły w Przemyślu, podczas przerwy między zajęciami, doznał obrażeń dłoni i twarzy. W dłoni wybuchła mu odpalona chwilę wcześniej petarda. Na szczęście rany nie były groźne. W innej sytuacji znalazła się młoda kobieta z Błażkowej w pow. jasielskim. Podczas imprezy sylwestrowej 2019-2020 na Górze Liwocz obok niej wystrzelił fajerwerk. Niestety, odbił się od krzyża na wzgórzu i trafił dziewczynę w oko, rozrywając jej powiekę. Niestety, skończyło się to utratą wzroku w jednym oku.

Jak uspokoić psa w Sylwestra? Podpowiada schronisko dla zwierząt

Pamiętajmy również, że fajerwerki bardzo mocno wpływają na naszych czworonożnych przyjaciół. Sylwester to dzień, w którym psy nie mają łatwo. Jak uchronić je przed przerażeniem?

- Najlepiej psa trzymać w zamkniętym pomieszczeniu. Wiadomo, że te na zewnątrz będą bardzo narażone na stres czy ucieczkę. Ale nawet jeśli ktoś ma psa w budzie czy w kojcu, trzeba byłoby zamknąć go w jakimś pomieszczeniu, z którego nie będzie mógł uciec. Najlepiej też być przy zwierzęciu, pogłaskać, żeby czuł się bezpiecznie. Są też preparaty medyczne łagodzące stres, smakołyki, ale głównie chodzi o to, żeby odwrócić uwagę psa. Można np. puścić muzykę z radia, które wygłuszy hałas z zewnątrz - radzi Joanna Puchalska-Tracz, kierowniczka schroniska dla bezdomnych zwierząt w Orzechowcach koło Przemyśla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Używanie fajerwerków to nie zabawa. Podkarpacka policja ostrzega, straż pożarna poucza, schroniska mówią o przerażonych psach - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto