Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Besko powstanie instytut dziedzictwa kulturowego i historycznego

ST/Gmina Besko
Gmina Besko
26 lutego w Przemyślu nastąpiło podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Mariuszem Bałabanem, wójtem gminy Besko i Karolem Krajewskim, dyrektorem Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa w Warszawie przy aprobacie Stanisława Chęcia, starosty sanockiego.

Głównym celem działalności instytutu będzie realizacja celów polegających na badaniu kultury i dziedzictwa obszarów wiejskich, w tym rozpoznawaniu współczesnego dorobku kultury mieszkańców obszarów wiejskich w kraju i zagranicą.

– W szczególności chcemy ukazać dziedzictwo kulturalne i historyczne gminy Besko, w tym także kulturę kulinarną oraz tradycję lokalnych produktów – mówi wójt Mariusz Bałaban.

Docelowo, gmina Besko, deklaruje udostępnienie bazy lokalowej na potrzeby funkcjonowania Jednostki Terenowej Instytutu oraz współpracę przy organizowaniu wydarzeń kulturalnych i innych, promujących dziedzictwo kulturalne, historyczne i przyrodnicze terenów wiejskich Podkarpacia.

Fundusze na działalność instytutu mają być pozyskiwane wspólnymi siłami, przede wszystkim poprzez tworzenie konsorcjum do zdobywania środków finansowych w ramach linii grantowych krajowych i europejskich.

List intencyjny jest pierwszym krokiem na etapie organizowania instytucji w gminie Besko, mającej na celu wspieranie i promowanie polskiej wsi.

Atrakcji w gminie Besko jest wiele

– Na razie jest za wcześnie, aby mówić o konkretach funkcjonowania instytutu, ponieważ jesteśmy dopiero przed podpisaniem umowy – tłumaczy wójt Mariusz Bałaban. – Z całą pewnością gmina Besko ma zwiedzającym wiele do zaoferowania. Na szczególną uwagę zasługuje Beskie Centrum Dziedzictwa mieszczące się w zabytkowym spichlerzu dworskim, w którym można poznać historię i bogactwo kulturowe naszych terenów.

Budynek po spichlerzu należał przez długi czas do kółek rolniczych. Znajdował się z nim magazyn pasz i środków ochrony roślin. Nieremontowany, z dnia na dzień drastycznie niszczał. W 2005 roku przeszedł w ręce prywatnego właściciela, jednak jego stan techniczny nie uległ poprawie.

– Kiedy pojawiła się propozycja, aby gmina Besko przejęła dawny spichlerz, bez wahania zgodziłem się – dodaje wójt. – Dzięki temu, że udało nam się otrzymać dofinansowanie, przywróciliśmy budynek do świetności i użyteczności stosownej na obecne czasy. W Beskim Centrum Dziedzictwa gromadzimy przedmioty, które są istotne dla naszej historii i dla kolejnych pokoleń.

Ale to nie wszystkie atrakcje gminy. Turyści mogą zwiedzić również kompleks obszaru dworskiego, czyli zabytkowy park dworski i oficynę dworską, w której od ubiegłego roku funkcjonuje dzienny dom opieki dla seniorów.

Na uwagę w gminie Besko zasługuje także zabytkowy drewniany kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, wybudowany w 1755 roku, budynek klasztoru Zgromadzenia Sióstr Felicjanek z 1883 roku, cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej oraz liczne kapliczki i krzyże przydrożne. Prężnie funkcjonuje również Gminny Ośrodek Kultury, który organizuje mnóstwo imprez kulturalnych.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto