Spis treści
W rankingu ogólnopolskim SS PAP Rzeszów oceniany został tak samo jak Cisna, ale wśród miast na prawach powiatu. Stalowa Wola uplasowała się na 3 miejscu wśród gmin z siedzibą powiatu ziemskiego.
Renata Szczepańska, wójt Cisnej, jest bardzo dumna z wyniku gminy w rankingu w województwie, bo oprócz Pysznicy, która zresztą i tak bije Cisną na głowę pod względem liczby ludności, są przed nią głownie większe miasta i gminy.
Gdzie trwa czysta i woda zielona, ale i dobre przedszkole
Ranking „Gmina Dobra do Życia” został opracowany przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.
Zestawienie zostało przygotowane na podstawie oceny jakości funkcjonowania w poszczególnych rejonach Polski, dla których szczególne znacznie miały m.in. takie wskaźniki jak: imprezy i wydarzenia kulturalno-artystyczne, infrastruktura kulturalna, dokształcanie i rozwój osobisty, przedszkola i żłóbki, ogólna dostępność do usług publicznych i komercyjnych, opieka zdrowotna, dostępność ekonomiczna mieszkań, warunki pracy i mieszkaniowe, bezrobocie, walory estetyczne krajobrazu, a także zanieczyszczenie środowiska.
Rzeszów wśród najlepszych w Polsce
Wyniki rankingu zostały zebrane w pięciu kategoriach. Są to: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu ziemskiego, gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców oraz gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.
Rzeszów, oprócz 10 miejsca w rankingu ogólnopolskim, zajął też 1 miejsce w naszym województwie, a obok Kolbuszowej, został uznany za dobry dla funkcjonowania rodzin.
Tu na Podkarpaciu żyje się najlepiej
Wśród podkarpackich gmin, w których żyje się najlepiej, na 10 miejscu znalazła się gmina Cisna ze wskaźnikiem jakości życia na poziomie 59,42. Wyprzedziły ją gminy Pysznica, Leżajsk, Boguchwała, Bojanów, Krosno, Tyczyn, Stalowa Wola, Głogów Małopolski i oczywiście Rzeszów, czyli w zdecydowanej większości miasta.
Renata Szczepańska nie ma wątpliwości, że na wysokie miejsce Cisnej w rankingu wpływ mają walory przyrodnicze, krajobrazowe i klimatyczne gminy. Jest tu czyste powietrze, nieskażone środowisko i są przepiękne widoki. Do tego dochodzi życzliwość ludzi, którzy znają jeden drugiego, gdyż gmina liczy zaledwie 1800 mieszkańców.
Do dobrej opinii o gminie przyczyniły się, według Renaty Szczepańskiej, również doświadczenia ludności napływowej, która w Cisnej osiadła, po ucieczce z większych miast. Te osoby znalazły tu spokój i bezpieczeństwo, którymi na co dzień cieszą się mieszkańcy Cisnej.
To głównie dzięki ludności napływowej zwiększyła się liczna mieszkańców, która wzrosła w ostatnich latach z 1730 osób do 1800, choć przyrost naturalny jest w gminie ujemny.
Nie można zapomnieć też o tym, że z każdym rokiem gmina mocno się zmienia. Powstają nowe drogi, kanalizacja, funkcjonują przedszkola, dobra szkoła, życzliwy urząd - jak podkreśla pani wójt, i wreszcie gmina uporała się z wykluczeniem komunikacyjnym, dzięki przystąpieniu do Bieszczadzkiego Związku Komunikacyjnego.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?