Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie bieszczadzkim powstało nowe centrum diagnostyczno-specjalistyczne [ZDJĘCIA]

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
fot.Starostwo Powiatowe w Ustrzykach Dolnych
W Ustrzykach Dolnych oddano do użytku nowy pawilon szpitalny. W centrum diagnostyczno-specjalistycznym będą funkcjonować poradnie: chirurgiczna, ortopedyczna, urologiczna, kardiologiczna, okulistyczna, laryngologiczna oraz nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

Powstanie nowego pawilonu medyczne stanowi praktyczną realizację programu przebudowy ochrony zdrowia w powiecie bieszczadzkim, który zainicjowano w 2019 r. Postanowiono przemodelować profil ustrzyckiej lecznicy, czyniąc ją bardziej dochodową. Obyło się to kosztem likwidacji oddziałów przynoszących największe straty, w tym oddziału położniczo-ginekologicznego.

By nikt nie mówił, że trzeba zamykać szpital w Ustrzykach

W ostatni piątek, 8 marca br., dokonano otwarcia pawilonu medycznego.

– Jest to wielka inwestycja powiatu bieszczadzkiego, w której miałem też swój udział. Jestem szczęśliwy i dumny. Niech dobrze służy mieszkańcom naszego powiatu, turystom i pracownikom, by mieli lepsze warunki do pracy. To kolejny krok, by budować silny powiat bieszczadzki. Mam nadzieję, że nowy pawilon będzie impulsem do podnoszenia jakości usług medycznych i zdobywania nowych specjalistów. Mamy na czym budować dobrą przyszłość, by nikt nie mówił, że trzeba zamykać szpital w Ustrzykach – podkreśla starosta Marek Andruch.

Budowa nowego pawilonu kosztowała około 30 mln zł, ale razem z przebudową otoczenia jest to koszt 40 mln zł. Największa część pochodzi ze środków rządowych, ale w dużej mierze to też środki własne powiatu.

Wszystko w jednym miejscu

W nowym centrum funkcjonuje diagnostyka, zabiegowość i poradnie. W pawilonie mieści się niewielki blok operacyjny (w szpitalu wykonuje się około 12000 operacji rocznie) i sala zabiegowa. Tu też jest zlokalizowany mały oddział chirurgii planowanej.
Z blokiem operacyjnym sąsiaduje sala wybudzeń, wyposażona w nowoczesny sprzęt, w tym w respiratory i pompy infuzyjne. Znalazło się tu także pomieszczenie i urządzenia do sterylizowania narzędzi chirurgicznych.

W nowym pawilonie znajdują się pracownie: tomografii komputerowej, rentgenowska, USG i pracownia endoskopii.

Dzięki takiemu rozmieszczeniu zaplecze diagnostyczne jest zlokalizowane w jednym miejscu, a nie tak jak dotychczas w kilku obszarach. Jest to udogodnienie dla pacjentów, którzy nie muszą już przemieszczać się od punktu do punktu.

Docelowo, bazując na starej części szpitala, SP ZOZ w Ustrzykach Dolnych planuje poszerzyć ofertę rehabilitacyjną, co ma polepszyć sytuację ekonomiczną ustrzyckiego szpitala.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W powiecie bieszczadzkim powstało nowe centrum diagnostyczno-specjalistyczne [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto