Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu zainaugurowano ogólnopolską trasę multimedialnego projektu „Iskry Niepodległej” [ZDJĘCIA, WIDEO]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
od 16 lat
„Iskry Niepodległej” to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa”. Prezentuje historie ponad stu wybitnych Polaków XIX, XX i XXI wieku, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Tir z wystawą dotrze do stu miejscowości w całej Polsce, inauguracja trasy odbyła się w czwartek w Przemyślu.

- Inaugurujemy ogólnopolską trasę „Iskier Niepodległej”. Chcemy, aby dotarły one do jak największej liczby polskich miast, miejscowości, a nawet wsi. Tak, aby społeczeństwo miało bezpośredni kontakt z historią, prezentowaną w niekonwencjonalny i nowoczesny sposób – powiedział w Przemyślu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

"Iskry Niepodległej” to projekt multimedialny, który wykorzystuje nowoczesne technologie do edukacji o polskiej historii. Opowieść rozpoczyna się od postaci Ojców Niepodległości, a następnie, na tle skomplikowanej historii Polski, ukazuje osiągnięcia podróżników, sportowców i twórców kultury, wybitnych działaczy społecznych i naukowców, których odkrycia zmieniły świat. Widowisko umieszczono w specjalnie zaprojektowanych naczepach ekspozycyjnych, dzięki czemu wirtualną opowieść będzie można obejrzeć w całej Polsce.

Spektakl robi niesamowite wrażenie, szczególnie na młodzieży.

- Mówimy o polskiej historii poprzez postacie, które ją tworzyły i które są przykładem pracy dla Rzeczypospolitej. To osoby reprezentujące takie dziedziny jak nauka, sport czy kultura. Wśród prezentowanych postaci na pierwszy plan wybija się m.in. Irena Sendlerowa czy Wanda Rutkiewicz. Ta prezentacja ma niezwykle nowoczesny charakter, ponieważ chcemy, aby projekt zachęcał do poznawania naszej historii przede wszystkim młodzież – twierdzi wicepremier Gliński.

Jak dodał:

- Rozumiemy, że historię trzeba opowiadać w bardzo różny sposób. W tych tirach wykorzystana jest sztuczna inteligencja, są nawiązania do tego wszystkiego, co funkcjonuje w wirtualnym świecie i co jest znacznie lepiej znane młodym obywatelom naszego kraju – zwrócił uwagę minister kultury.

Obecnie do projektu „Iskry Niepodległej” zgłosiło się już ponad 100 miejscowości z różnych części kraju. Zapisy nadal trwają. Wskazał, że na Podkarpaciu, oprócz Przemyśla widowisko odwiedzi także Łańcut, Rzeszów i Miejsce Piastowe.

W Przemyślu wystawę będzie jeszcze można obejrzeć w piątek w godz. 10 do 18 i w sobotę w godz. 10 do 16. Od 5 do 7 marca pojawi się w Łańcucie, od 8 do 10 marca w Rzeszowie.

Szef resortu kultury zaznaczył, że „Iskry Niepodległej” zostały wzbogacone pokazami filmów VR (wirtualnej rzeczywistości, do oglądania w specjalnych goglach), poświęconymi polskiej historii, wyprodukowanymi we współpracy z instytucjami kultury.

Projekt powstawał dzięki współpracy Biura „Niepodległa” i polskich producentów z różnych branż. Narratorem prowadzącym odbiorców przez opowieść o polskich dokonaniach jest cyfrowy byt, a część grafik w projekcie zostało wykreowanych z pomocą sztucznej inteligencji. Doświadczenie wizyty wspiera aplikacja AR do ściągnięcia na smartfony.

Projekt sfinansowano z budżetu państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem "Iskier Niepodległej" jest PKN ORLEN. Trasę wspiera Fundacja ORLEN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Przemyślu zainaugurowano ogólnopolską trasę multimedialnego projektu „Iskry Niepodległej” [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto