Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sanoku powstaje pierwsza w województwie poradnia dla dzieci, które były hospitalizowane. Nowa poradnia od kwietnia

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Dzieci, które są leczone na Oddziale Pediatrycznym Szpitala Specjalistycznego w Sanoku będą od 1 kwietnia br. trafiać pod opiekę lekarzy z Poradni Pediatrycznej Poszpitalnej
Dzieci, które są leczone na Oddziale Pediatrycznym Szpitala Specjalistycznego w Sanoku będą od 1 kwietnia br. trafiać pod opiekę lekarzy z Poradni Pediatrycznej Poszpitalnej arch. Nowiny24
Od 1 kwietnia 2023 w SPZOZ w Sanoku rozpoczyna działalność Poradnia Pediatryczna Poszpitalna w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki działaniu poradni dodatkową opieką zostaną objęte dzieci, które były leczone w sanockim szpitalu.

W ramach poradni realizowane będą kontrolne porady lekarskie dla dzieci, które wcześniej były hospitalizowane na Oddziale Pediatrycznym Szpitala Specjalistycznego w Sanoku.

Zmniejszenie powikłan i czasu hospitalizacji

Poradnia będzie działała od wtorku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00. Będą w niej przyjmować lekarze, którzy na co dzień pracują na Oddziale Dziecięcym.

Pacjenci, którzy wymagają po wypisie ze szpitala badań kontrolnych i ewentualnej korekty leczenia specjalistycznego, będą objęci opieką w ramach kontynuacji leczenia poszpitalnego (do 90 dni licząc od dnia zakończenia hospitalizacji) i sprawdzenia efektów leczenia. To powinno przyczynić się do zapewnienia lepszej opieki i obniżenia kosztów, przez skrócenie czasu hospitalizacji oraz zmniejszenie powikłań lub progresji choroby.

Uruchomienie pierwszej w województwie podkarpackim Poradni Pediatrycznej Poszpitalnej pozwoli zapewnić ciągłości opieki specjalistycznej nad pacjentami w okresie poszpitalnym, ale również
poprawić jakość opieki medycznej poprzez kontynuację specjalistycznej opieki pediatrycznej dzieciom, które wymagają po wypisie ze szpitala wykonania badań kontrolnych (np. USG) i ewentualnej korekty leczenia specjalistycznego.

Działanie poradni będzie mieć wpływ na zmniejszenie kosztów, a z drugiej strony na zwiększenie bezpieczeństwo zdrowotne poprzez skrócenie czasu hospitalizacji oraz zmniejszenie możliwych powikłań związanych z hospitalizacją. Trzeba tez zauważyć, że skrócenie hospitalizacji chorych dzieci i możliwość kontynuowania leczenia w warunkach domowych jest zgodne z oczekiwaniami rodziców.

Zwiększenie dostępności do usług pediatrycznych

Funkcjonowanie poradni spowoduje zwiększenie dostępności do usług medycznych. Jak wiadomo, dostępność do świadczeń pediatrycznych jest utrudniona, co wpływa negatywnie na kontrole poszpitalne w odpowiednim czasie, utworzenie więc poradni pediatrycznej poszpitalnej polepszy ten stan rzeczy i zapewni kompleksowość oraz wysoką jakość świadczeń, gwarantowaną przez kadrę lekarzy specjalistów.

W razie potrzeby poradni specjalistycznej łatwiej będzie też nawiązać współpracę z ośrodkami wysokospecjalistycznymi w Polsce, ponieważ będzie ona dysponować danymi dotyczącymi kontynuacji procesów diagnostyczno-leczniczych przeprowadzanych wcześniej podczas hospitalizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto