Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W służbie prawu – funkcjonariusze na lekcji w sanockiej „jedynce”. Pies znalazł substancję psychotropową

OPRAC.:
Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Funkcjonariusze przekazali młodzieży podstawową wiedzę o prawie
Funkcjonariusze przekazali młodzieży podstawową wiedzę o prawie fot. Rafał Lizoń
W służbie prawu – taki tytuł nosiły zajęcia, które zorganizowali w I Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku funkcjonariusze Służby Więziennej i Policji.

Zajęcia, które odbyły się 29 marca, poprowadziła por. Sylwia Mataczyńska – starszy wychowawca Działu Penitencjarnego Zakładu Karnego w Łupkowie, przekazała młodzieży podstawową wiedzę o prawie, czym ono jest, jakie są jego rodzaje, funkcje, zadania oraz jakie konsekwencje grożą za nieprzestrzeganie norm prawnych.

Słuchacze mieli możliwość zapoznania się nie tylko z zasadami odpowiedzialności karnej w oparciu o Kodeks Karny, Kodeks Karny Skarbowy oraz Ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, ale również z rodzajami jednostek penitencjarnych, ich typów oraz stosowanych w wymiarze sprawiedliwości kar, środków zabezpieczających, karnych i probacyjnych.

Złamanie prawa może przekreślić plany i marzenia

W ten sposób funkcjonariusze pragnęli uświadomić młodym ludziom, że złamanie prawa może przekreślić ich plany na przyszłość, rodzinne i edukacyjne, jak również społeczne i zawodowe.

Młodzieży przybliżono również najnowocześniejszy, nieizolacyjny system wykonywania kary pozbawienia wolności w ramach Systemu Dozoru Elektronicznego. Kontroluje on wykonywanie przez skazanego obowiązków nałożonych przez sąd lub Komisję Penitencjarną. System odnosi się do kary nie przekraczających terminu 4 miesięcy i jest wykonywany przy pomocy urządzeń elektronicznych poza zakładem karnym.

W spotkaniu uczestniczyli także funkcjonariusze sanockiej Policji mł. asp. Maciej Farbaniec, dzielnicowy Rejonu Nr 2 obejmującego Zatorze, gdzie mieści się I LO w Sanoku oraz asp. Izabela Rowińska, asystent Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Sanoku, którzy przedstawili młodzieży zasady odpowiedzialności karnej wynikające z ustawy o wspieraniu resocjalizacji nieletnich.

Ostatnim prelegentem był Maciej Drwięga, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sanoku, który przestrzegł młodzież przed stosowaniem substancji odurzających.

Pies znalazł substancję psychotropową

Największym zainteresowaniem cieszył się jednak pokaz umiejętności psa służbowego NOK 511 potocznie zwanego Nero pod opieką przewodnika sierż. sztab. Rafała Lizonia. Czworonożny funkcjonariusz błyskawicznie znalazł ukryty przedmiot z zawartością substancji psychoaktywnej, budząc tym samym zachwyt uczniów i nauczycieli.

– Była to doskonała okazja do promocji i popularyzacji wiedzy o Służbie Więziennej, jej zadaniach, roli jaką pełni w strukturze bezpieczeństwa państwa oraz zachęcenia do podjęcia służby w naszej formacji – podkreśla mjr Marek Jakubus. – Nie zabrakło także informacji o możliwości podjęcia studiów w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto