Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Strachocinie w obecności Mateusza Morawieckiego zostanie uruchomione połączenie gazowe Polska-Słowacja

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Na terenie powiatu sanockiego zostały zakończone prace mające na celu połączenie systemów przesyłowych gazu z Polski i Słowacji. W piątek około godziny 10-tej, w obecności Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, połączenie gazowe zostanie uroczyście uruchomione.

Dwukierunkowe połączenie gazowe zostało realizowane przez spółki GAZ-SYSTEM i EUSTREAM. Jego długość to ok. 164 km. Wybudowana infrastruktura przesyłowa połączyła węzeł gazu w Strachocinie na terenie Polski z tłocznią Veľké Kapušany (Wielkie Kapuszany) na Słowacji. Dzięki tej inwestycji możliwe będzie sprowadzenie do Polski gazu w ilości 5,7 mld m3 gazu rocznie, a w stronę Słowacji będzie można przesłać 4,7 mld m3 w skali roku.

- Powstały gazociąg ma długość: 61,3 km po stronie polskiej i 106 km po stronie słowackiej. Stronami projektu są GAZ-SYSTEM S.A. i Eustream a.s - polski i słowacki operator systemu przesyłowego. Odcinek gazociągu Polska – Słowacja po stronie polskiej (gazociąg Strachocina – Granica RP) wraz z węzłem gazu w Strachocinie wchodzi w zakres międzysystemowego połączenia Polska – Słowacja – informuje rzecznik prasowy GAZ-SYSTEM.

Trasa gazociągu po stronie Polski przebiega przez tereny gmin: Sanok, Bukowsko oraz Komańcza.
Połączenie ze Słowacją jest częścią tzw. Korytarza Północ-Południe, który umożliwia swobodny przesył gazu na trasie między terminalami LNG w Świnoujściu i na chorwackiej wyspie Krk. Natomiast słowacki system przesyłowy połączony jest z Austrią, Czechami i Ukrainą, z możliwością przesyłu gazu w kierunku Ukrainy, oraz Węgier.

Uruchomienie nowego gazociągu w obliczu decyzja Gazpromu o całkowitym zawieszeniu dostaw gazu do Polski z Rosji w znaczny sposób zabezpieczy potrzeby mieszkańców Podkarpacia i całej Polski.

Przypomnieć należy również, że w Strachocinie znajduje się magazyn gazu uruchomiony w częściowo wyeksploatowanym złożu gazu ziemnego w 1982 r. Jego rozbudowę rozpoczęto w 2008 r. Trwała dwa lata. Jej celem było zwiększenie pojemności ze 150 mln m3 do 330 mln m3. Całkowity koszt tej inwestycji wyniósł ponad 550 mln zł. Magazyn w Strachocinie to jeden z kilku na terenie Podkarpacia. Z ostatnich danych wynika, że podkarpackie magazyny są napełnione w 63%.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto