Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Załużu powstaje ogród sensoryczny [ZDJĘCIA]

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Trwają prace przy ogrodzie sensorycznym w Załużu. Wkrótce otwarcie.
Trwają prace przy ogrodzie sensorycznym w Załużu. Wkrótce otwarcie. Gmina Sanok
Ogród sensoryczny w Załużu, nowa atrakcja w gminie Sanok, powstaje w parku na skwerze z placem zabaw.

Zakończył się już pierwszy etap prac związanych z przygotowaniem rabaty borówkowo-wrzosowej, rabaty z pęcherznicą oraz części rabaty pożytecznej dla pszczół.

Do tej pory udało się zasadzić ponad dwieście roślin. Przeprowadzono także niezbędne prace ziemne, tj. wykopywanie, sadzenie, montaż obrzeży typu ekobord, położenie agrowłókniny, wysypanie rabat torfem i korą sosnową.

W dalszym etapie zamontowane zostaną poidełka dla ptaków oraz hotele dla owadów, które będą im służyć przez cały rok.

- Głównym celem realizowanego projektu jest wzrost świadomości społecznej na temat różnorodności biologicznej oraz poprawa edukacji w tej dziedzinie. Zależy nam zwłaszcza na młodym pokoleniu, które poszerzając swoją wiedzę w zakresie bioróżnorodności wypracowuje w sobie ekologiczne zachowania – mówi Anna Hałas, wójt gminy Sanok.

Wójt zwraca uwagę, że głośno i szeroko mówi się dzisiaj o ochronie środowiska, zmianach klimatycznych, ginięciu gatunków zwierząt czy zanieczyszczaniu powietrza, ale mimo to, nadal w znacznym stopniu obserwujemy niską odpowiedzialność społeczeństwa za właściwe zachowanie w stosunku do przyrody i szacunku dla niej.

- Tylko prawidłowo wypracowane zachowania dają nam szansę na czyste powietrze i wodę, dobrej jakości glebę, pomogą walczyć ze zmianami klimatu, a także ograniczą skutki katastrof naturalnych. Zwiększenie wiedzy w zakresie bioróżnorodności pozwoli sukcesywnie minimalizować skutki agresywnej działalności człowieka powodującej coraz szybsze zanikanie gatunków roślin i zwierząt. Mam ogromną nadzieję, że realizacja projektu przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego na naszym terenie

- podsumowuje Anna Hałas.

Otwarcie ogrodu sensorycznego będzie połączone z Bio-Majówką, czyli imprezą plenerową dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Załużu.

Podczas spotkania z ekologiem uczestnicy dowiedzą się m.in. o znaczeniu domków dla owadów, poznają pomysły i założenia eko-bomb nasiennych, dowiedzą się, jakie owady najczęściej można spotkać na roślinach. Uczniowie będą też pomagać przy montowaniu poidełek dla ptaków, hoteli dla owadów, a także tabliczek informacyjnych.

Projekt pn. “Bioogrody szansą dla przyrody” w Załużu został dofinansowany w ramach XI edycji konkursu Fundusz Naturalnej Energii, Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 12 tys. złotych, z czego dofinansowanie to blisko 10 tys. zł.


ZOBACZ TEŻ: Odkrycie w Leżajsku. Pod płytą rynku znalezione zostały fragmenty żydowskich macew

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto