Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wichury zniszczyły orle gniazdo w Bieszczadach. Zostało odbudowane [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Tegoroczne wichury zniszczyły gniazdo orła przedniego w masywie Jawornika w Bieszczadach. Dzięki współpracy ornitologów i leśników orły dostały szanse powrotu w miejsce, gdzie gniazdują od dziesięciu lat.

Sygnał o zniszczonym gnieździe leśnicy dostali od dra Mariana Stója, koordynatora regionalnego w Komitecie Ochrony Orłów.

- Poinformował nas, że samica orła siedzi na resztkach gniazda i nawołuje - mówi Maciej Szpiech, nadleśniczy Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. - Dlatego podjęliśmy natychmiast decyzję, by pomóc tym królewskim ptakom.

Nadleśnictwo zleciło ornitologom odbudowę gniazda. Przedsięwzięcie się powiodło.

- Obserwowane w ostatnich dniach loty orłów dają nadzieję ich powrotu do gniazdowania w tym miejscu i wyprowadzania kolejnych lęgów – dodaje nadleśniczy.

Miejsce gniazdowania orłów na stokach Jawornika od 2011 roku objęte jest ochroną strefową. W promieniu 200 metrów od jodły z gniazdem obowiązuje całoroczny zakaz wstępu, zaś na okres lęgowy jest on poszerzany do promienia 500 metrów.

Na terenie lasów RDLP w Krośnie funkcjonują 24 strefy ochrony gniazd orła przedniego (na łącznej powierzchni 701 ha) oraz 119 stref chroniących gniazda orlika krzykliwego (obejmujących łącznie prawie 2,7 tys. ha).

- Oba gatunki wykazują przyrost. Dla porównania: w 2014 roku było 18 gniazd orła przedniego i 98 orlika krzykliwego a powierzchnia stref ochrony wynosiła odpowiednio 508 i 1971 hektarów

– informuje Edward Marszałek, rzecznik krośnieńskiej RDLP.


Zagroda żubrów w Mucznem w Bieszczadach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto