Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce rusza sezon I Komunii Świętych. Sprawdziliśmy, co w tym roku jest na topie [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Przygotowania do I komunii świętej trzeba rozpocząć z rocznym wyprzedzeniem.
Przygotowania do I komunii świętej trzeba rozpocząć z rocznym wyprzedzeniem. Polska Press
Coraz więcej przyjęć komunijnych organizowanych jest w lokalach, w niektórych odbywa się nawet kilka w tym samym czasie. Choć księża tradycyjnie apelują, żeby przede wszystkim zwracać uwagę na duchowy wymiar tego święta, to jednak komercja zwycięża. W tym roku przyszła wyjątkowo nierozsądna moda na... żywe małpki kapucynki.

Pierwsze przygotowania do komunii trzeba zacząć minimum rok wcześniej.

- Tak, jak przy weselach, jedną z najważniejszych spraw jest wybór lokalu. Oczywiście dla tych osób, które przyjęcie pierwszokomunijne chcą zorganizować w wynajętej sali, a nie w domu czy mieszkaniu. Ja interesowałam się rok wcześniej i już w części lokali były pojedyncze rezerwacje

- mówi pani Dorota, mieszkanka powiatu przemyskiego. Pierwszą komunię swojej drugiej córki ma już 7 maja. Komunię pierwszej córki organizowała w 2019 roku, ma porównanie, co się zmieniło.

2019 był ostatnim normalnym rokiem. W 2020 r. pojawił się koronawirus, który trzymał nas prawie dwa lata. W ub. roku wybuch wojny w Ukrainie i związana z tym drożyzna, a także niepewność sytuacji, zwłaszcza na przygranicznych terenach. Wiele lokali, zwłaszcza na początku konfliktu, służyło choćby jako miejsce noclegowe.

- Rok wyprzedzenia pozwolił znaleźć lokal o wysokim standardzie, z dobrym dojazdem, a przede wszystkim z rozsądnymi cenami. Dwudaniowy obiad, deser, przystawki i napoje kosztują 160 złotych od osoby. Ciasta dowiozę sama. Choć cena ustalana była rok temu, to właściciel lokalu jej nie podwyższył, pomimo, że wszystko poszło w górę - mówi pani Dorota.

Cena wydaje się przystępna, gdyż w innych lokalach, zwłaszcza w dużych miastach, za jedną osobę trzeba zapłacić od 300 złotych w górę. Osoby, które organizują przyjęcie w domu liczą, że wyjedzie taniej.

Przed rokiem trzeba było wpłacić 600 złotych zaliczki. Jednak właściciel lokalu uprzedził, że w razie kolejnej pandemii koronawirusa czy choćby ograniczeń związanych z wojną w Ukrainie i związanej z tym koniecznością zamknięcia lokalu, zwraca zaliczkę. To nowość, która zostanie z nami pewnie dłuższy czas. Wcześniej nie przewidywano sytuacji, że coś obiektywnego może uniemożliwić organizację przyjęcia.

- Co się zmieniło w porównaniu z sytuacją sprzed czterech lat? Na pewno jest więcej lokali, które specjalizują się w organizacji wesel, przyjęć komunijnych czy z okazji chrztów. One nie prowadzą restauracji, codziennie czekając na klienta. Widać jednak, że koronawirus i wojna dały się we znaki domowym budżetom. Rodzice o wiele bardziej planują wydatki. Cztery lata temu na pokomunijną wycieczkę od razu zgodzili się wszyscy teraz może jedna czwarta, reszta się zastanawia - analizuje pani Dorota.

Planowane rozpoczęło się już we wrześniu. Od strony duchowej dzieci uczyły się modlitw, od strony organizacyjnej rozpoczęło się przygotowywanie strojów. Sukienka dla dziewczynki to wydatek 250 do 500 złotych. Nieco taniej alba lub komża dla chłopca. Wielu rodziców pożycza stroje od znajomych lub po swoim starszych dzieciach. Kolejne kilkaset złotych to koszty wystroju kościoła, dekoratorki, prezentów, dar ołtarza.

Zmienia się również moda na prezenty dla dziecka. W tym roku nietrafionym będzie komputer. Dlaczego? Bo obecni trzecioklasiści, na początku czwartej klasy, we wrześniu dostaną darmowe laptopy z puli rządowej. Bardzo złym zwyczajem jest dawanie w prezencie żywych zwierząt. W tym roku niektórzy idą krok dalej w tej głupocie i małym dzieciom fundują żywe małpki kapucynki.

Czy wydatki komunijne mogą się zwrócić? Liczy na to wielu rodziców. I tu jest zła wiadomość. W Internecie od kilku tygodnia krąży opinia prawna, że proste zabieranie kopert z pieniędzmi, które dziecko dostaje od gości komunijnych, jest niezgodne z kodeksem cywilnym. Pieniądze podarowane dziecku mogą być wydane za jego wiedzą i zgodą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wkrótce rusza sezon I Komunii Świętych. Sprawdziliśmy, co w tym roku jest na topie [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto