Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszyscy krakowianie znają ten budynek. Tak powstawał Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie

Anna Piątkowska
Tak powstawał Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie
Tak powstawał Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie Narodowe Archiwum Cyfrowe
Charakterystyczny budynek Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie zna każdy mieszkaniec miasta. Archiwalne zdjęcia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego pokazują, jak powstawała modernistyczna bryła i jak zmieniła się okolica Gmachu Głównego od 1934 roku, kiedy to wbito pierwszą łopatę na placu budowy. Budowę gmachu zakończono w... 1989 roku.

Muzeum Narodowe w Krakowie jest najstarszym i największym muzeum z przymiotnikiem "narodowe" w nazwie w Polsce. Zostało powołane do życia w 1879 r. uchwałą Rady Miasta Krakowa. U początków muzeum stoi dar Henryka Siemiradzkiego, monumentalny obraz "Pochodnie Nerona" wpisany do inwentarza pod numerem pierwszym, jako zaczątek kolekcji.

Pierwszą siedzibę stanowiły Sukiennice, prace związane z powstaniem Gmachu Głównego rozpoczęto w 1934 roku. Ponad dekadę wcześniej, w 1921 roku ustanowiony został Komitet Budowy Muzeum Narodowego w Krakowie jako Pomnika Wolności, a projekt budowy powierzono Adolfowi Szyszko-Bohuszowi. Nie udało się go jednak zrealizować.

Tak budowano Gmach Główny MNK

10 lat oczekiwania na wbicie łopaty spowodowane było kryzysem. Jednak w 1931 roku prezydent Krakowa Mieczysław Kaplicki podjął decyzję o zainwestowaniu w budowę gmachu. Budowa muzeum była wielkim przedsięwzięciem budowlano-finansowym, w którą włączyli się również zwykli obywatele, artyści, oraz liczne organizacje, we wsparcie prac nad powstaniem muzeum zaangażowany był m.in. Jan Kiepura. Gmach miał być najnowocześniejszym i najbardziej komfortowym muzeum.

Wytyczne do projektu przygotowali pracownicy magistratu krakowskiego Czesław Boratyński i Edward Kreisler. Konkurs wygrał projekt warszawskich architektów Juliusza Dumnickiego, Janusza Juraszyńskiego i Bolesława Schmidta, jednak nie został on przeznaczony do realizacji. Jako finalnych wykonawców wybrano Czesława Boratyńskiego, Edwarda Kreislera oraz Bolesława Schmidta.

Modernistyczny budynek zaprojektowany przez architektów nie został w całości zrealizowany, według ich wizji gmach miał być niemal dwukrotnie większy, z wewnętrznym dziedzińcem i gmachem sąsiadującym bezpośrednio z budowaną wówczas Biblioteką Jagiellońską.

1 czerwca 1934 roku prezydent Ignacy Mościcki wmurował kamień węgielny. Ciekawostką jest, że akt erekcyjny podpisał piórem Marii Konopnickiej. Prace prowadzono aż do wybuchu wojny. Podczas okupacji niewykończony budynek pełnił funkcję kasyna.

Elewacja Gmachu Głównego została wykonana z dolomitu pochodzącego prawdopodobnie z Libiąża, do budowy schodów wykorzystano wołyński klesowit, podolski alabaster, chęcińską „Różankę”, piaskowiec dolski, marmur bolechowicki z licznymi skamieniałościami.

Pierwotni prace miały się zakończyć w 1944 roku, powojenne przebudowy gmachu zakończyły się dopiero w 1989 roku. Dziś Gmach Główny czeka na generalny remont budynku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wszyscy krakowianie znają ten budynek. Tak powstawał Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto