Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzrost cen w 2022. O ile? Czy czeka nas dwucyfrowa inflacja w Polsce?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Rządowa tarcza antyinflacyjna może nie zapobiec dwucyfrowej inflacji -  prognozuje polski oddział Conotoxia Ltd.
Rządowa tarcza antyinflacyjna może nie zapobiec dwucyfrowej inflacji - prognozuje polski oddział Conotoxia Ltd. 123rf / zdjęcie ilustracyjne
Rządowa tarcza antyinflacyjna może nie zapobiec dwucyfrowej inflacji - prognozuje polski oddział Conotoxia Ltd. Natomiast finansiści z ING spodziewają się wyższego średniorocznego wzrostu cen w przyszłym roku niż w obecnym. Przewidują również, że wysoka inflacja utrzyma się przez kilka lat. Według BNP Paribas Bank Polska inflacja osiągnie swój szczyt w czerwcu zatrzymując się na poziomie 8,2 %. O ile wzrosną ceny w 2022 roku? Czy czeka nas dwucyfrowa inflacja w Polsce?

Różnice w prognozach inflacji zależą od czynników, które analitycy biorą pod uwagę tworząc wyliczenia.

- W koszyku inflacyjnym wyliczanym przez GUS około 20% stanowią nośniki energii i użytkowanie mieszkania. Wpływ tych dwóch pozycji na inflację może być bardzo duży - powiedział Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd.

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla gospodarstw domowych za energię elektryczną i gaz. Wzrost cen wyniesie o 24% za prąd i 54% za gaz.

Przewidywane skutki rządowej tarczy antyinflacyjnej

Rządowa tarcza antyinflacyjna obniżyła tymczasowo podatki:

  • VAT na gaz ziemny z 23% do8 %,
  • VAT na energię elektryczną z 23 na 5 % oraz zniosła akcyzę na energię elektryczną,
  • VAT na ciepło systemowe z 23 do 8%,
  • maksymalnie zmniejszając akcyzę będącą składnikiem ceny paliwa, co powinno pozytywnie wpłynąć na obniżenie poziomu inflacji.

Tarcza antyinflacyjna przewiduje także wypłaty tzw. dodatku osłonowego.

- Kolejne transze gotówki na rynek spowodują natomiast, że będzie jej jeszcze więcej. To może przyspieszyć inflację. Są to działania niespójne, dawanie pieniędzy do ręki, jest trochę jak gaszenie pożaru benzyną - mówi Marek Bielawski, dyrektor ds. inwestycji klientów, współwłaściciel Mikemi fin. Zaznaczył, że biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, możliwy jest skok inflacji do 10%, ale w krótkim okresie czasu. Bielawski uważa, że średnioroczna inflacja będzie niższa.

Rząd wie, że założenia z ustawy budżetowej są nierealne

- Tarcza antyinflacyjna i Polski Ład w pierwszej fazie będą działać osłonowo, ale w kolejnych miesiącach mogą utrudnić schodzenie z górki inflacyjnej - powiedział PAP Biznes Łukasz Czernicki z Ministerstwa Finansów.

W ustawie budżetowej rząd zapisał prognozowaną średnioroczną inflację na 2022 rok na poziomie 3,3%. Czernicki przyznał również, że z dużym prawdopodobieństwem na większy spadek tempa wzrostu cen przyjdzie nam poczekać aż do 2023 r. NBP przewiduje w swoich prognozach, że ceny będą rosły prawie dwukrotnie szybciej.

Aktualizacja rządowych prognoz inflacji zostanie opublikowana dopiero w kwietniu.

Rada Polityki Pieniężnej przewiduje, że podwyżki stóp procentowych wpłyną na zmniejszenie poziomu inflacji, nie osiągnie jednak założonego celu inflacyjnego na poziomie 2,5%. Z kolei analitycy banku ING spodziewają się średniorocznego wzrostu cen w 2022 r., który będzie wyższy, niż w 2021 r. Według ich badań wysoka inflacja może utrzymać się nawet przez kilka lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wzrost cen w 2022. O ile? Czy czeka nas dwucyfrowa inflacja w Polsce? - Strefa Biznesu

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto