Zbrodnia w Mucznem – historyk IPN przedstawi aktualny stan badań. Wykład w Muzeum Historycznym w Sanoku

OPRAC.:
Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
arch. MH w Sanoku
Artur Brożyniak – historyk i pracownik Biura Badań Historycznych Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie przedstawi w Sanoku aktualny stan badań w sprawie zbrodni UPA w Mucznem.

Wykład jest zorganizowany przez Zarząd Koła Przewodników PTTK i Muzeum Historyczne w Sanoku. Kolejne spotkanie odbywa się w ramach cyklu otwartych wykładów szkoleniowych, organizowanych przez Koło Przewodników PTTK przy Oddziale „Ziemia Sanocka”. Wykład zaplanowano na czwartek, 13 kwietnia br. w Sali Gobelinowej w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku.

Do tragicznych wydarzeń w Mucznem doszło w nocy z 15 na 16 sierpnia 1944 roku na terenie leśniczówki Brenzberg. Zbrodni dokonano na ponad 70 osobach narodowości polskiej.

Wśród zamordowanych przeważali uchodźcy z obszaru województwa wołyńskiego, którzy opuścili swoje domostwa po rozpoczęciu rzezi wołyńskiej i oraz ludność cofająca się przed frontem – łącznie 74 osoby. Była to największa zbrodnia dokonana przez oddziały UPA w Bieszczadach. Bywa określana jako „cicha zbrodnia” ze względu na to, że została dokonana bez jednego wystrzału, przy użyciu narzędzi rolniczych.

We wrześniu 2010 roku w pobliżu miejsca zbrodni bieszczadzcy leśnicy postawili pomnik poświęcony ofiarom mordu.

Narodowe Czytanie w Płocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie